می فرمایند: مثلا" اگر فلان عمل را انجام دهید کفاره گناهان شخص انجام دهنده فلان عمل است آیا کفاره منظور بخشش و آمرزش و غفران الهی ست یا معنای دیگری دارد؟

کفّاره از (ک ف ر) به معنای پوشاندن میاد. پس معنیش اینه که پوششی بر روی گناه ایجاد میکنه تا دیگه اثر سوئی نداشته باشه و موقع محاسبه هم دیده نشه

اصطلاح کفر نگو یعنی چه؟اگه معنیه کفر پوشاندنه

این کفر به معنای پوشاندن حق هست و منظور از این جلمه اینه که حرف ناحق و باطل نزن

پس کفر هم‌ پوشاندنه حق میتونه باشه هم پوشیدن باطل؟

کّفر فقط به معنای پوشاندن حق هست!

عرضم اینه آیا اگر انسان با انجام عمل صالح مورد کفاره(پوشش گناهان) قرار گرفت آیا این عمل برای شخص غفران و بخشش الهی را به همراه دارد؟

این سوال صحیح و دقیق نیست و چند مورد نامربوط باهم قاطی شده...

وقتی کسی کار بدی انجام میده، مواخذه میشه و ممکنه به اشتباهش پی ببره و سعی در جبرانش کنه که مورد عفو و بخشش قرار میگیره. یعنی توبه راه بخشش گناهان هست!

حالا توبه نسبت به کار بدی که انجام شده ممکنه متفاوت و دارای مراحل مختلف باشه. بعضی از گناهان لایه های مختلفی دارند و توبه از اونها هم چند مرحله ای هست و در این بین به یک عامل بیرونی و سازنده که جلوی انتشار و گسترش و ادامه گناه رو بگیره نیاز میشه که بهش "کفاره" میگن. درواقع کفاره یک عذاب نقد و تحمل یک سختی و جریمه برای رهائی از عذاب اخروی ست .

از این توضیحات نتیجه میگیریم اگر کفاره ای برای کار بدی قرار داده شده(که البته اعمال محدودی هستند) و بدرستی انجام بگیره، اون کار بد دیگه مورد عقاب قرار نمیگیره. این بحث کاملا با بخشیده شدن یا غفران متفاوته

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group