آیا حدیث کسا بدون سند هست ؟ این درسته که فرد روزه دار بخونه روزش باطله ؟ میبخشید این سوال رو مطرح کردم یه شخصی میگفتن که حدیث کسا داستان هست و دعا نیست و باعث ابطال روزه میشه ممنون میشم توضیح بفرمایید

حدیث کساء کاملا مستند و معتبره

در ضمن یکی از مبطلات روزه نسبت دروغ دادن به خدا و پیامبر و دیگر معصومان علیهم السلام هست نه اینکه صرفا قول بی سندی نقل بشه!

فردی است که در جلسات خانمها این حرفها رو زده و حتی گفتند که ختم صلوات گرفتن یه فعل حرام است میشه در مورد ریشه ی حدیث کسا اطلاعاتی رو بدید

 

درباره بسیاری از احادیث دو جور میشه بحث کرد. یک بحث تخصصی و طلبگی که هزار اما و اگر و پیچ و خم داره. یکی هم بحث جامع نگر و کاربردی

گاهی برخی افراد بخاطر اطلاع کم یا اغراض دیگه مباحث طلبگی رو به سطح جامعه سرایت میدن در حالیکه نه توان اثبات یا رد اون نظر تخصصی دارند و نه اینکه به این درک رسیدن که همه اسلام و حقیقت صرفا در مباحث طلبگی نمیگنجه و مباحث دیگه ای هم وجود داره...

در هر صورت اصل واقعه ای که در حدیث کساء تشریح شده از مسلمات عقاید و تاریخ اسلام هم اهل سنت و هم شیعیانه و مطابق بسیاری دیگه از وقایع مهم، به غیر از قرآن کریم، توسط راویان مختلفی نقل شده. آیه مشهور تطهیر که مبنای این حدیث شریف هم هست مطابق نظر جمیع علمای اسلام در همه مذاهب، مسلم و قطعی ست اما کم و کیفِ نقل این واقعه تفاوتهایی داره که در اصل قضیه و لزوم اهتمام مسلمین به پاسداشت و نقل این حدیث شریف، هیچ خللی وارد نمیکنه.

حدیث کساء با این متن خاص که در بین مردم شهرت داره، در بین علما از نظر سندی مورد بحثهای فراوانی قرار گرفته و برخی سلسله روایاتش رو تایید کردن و اون رو صحیح السند میدونن و برخی با دیده تردید به یکی از راویان این حدیث نگاه کردن. البته کسانی که چنین تردیدی دارندريال اصل مارجرا و روایات مشابه ش رو تجویز و توصیه میکنند و صرفا بحث بر سر سلسله روات است نه اصل قضیه و نه حتی متن حدیث!

پس حدیث کساء از نظر سند و متن هیچ مشکلی نداره و قابل اعتماده اگرچه روات مطمئن تری هم با عبارات شبیه، همین متن رو نقل کردند اما هرچه که هست حدود 400 ساله که این حدیث شریف با همین متن بین مردم شهرت پیدا کرده.

بنابراین کسانی که با این حدیث یا نشرش مخالفت میکنند از روی نا آگاهی حرف میزنند و از نظر علمی، حرفشون موجه نیست و ناخواسته با یکی از عقاید مهم و اساسی اسلامی مخالفت میکنند.

لازم به ذکره که اصل واقعه کساء مربوط به نزول آیه 33 سوره مبارکه احزاب هست که به آیه تطهیر شهرت داره و راویان حدیث که در برخی منابع متقدم ام سلمه همسر نبی مکرم و در حدیث مشهور حضرت صدیقه کبری سلام الله علیهم اجمعین هستند، لحظات نزول آیه و شیوه بیان نبی مکرم رو تشریح میکنند که ایشان اهل بیت خود یعنی حضرت امیر المومنین علی علیه السلام. حضرت فاطمه سلام الله علیها. حضرت امام مجتبی علیه السلام و امام حسین علیه السلام را در زیر عبای خویش جمع کردند تا مصداق عینی و تمام و کمال و قطعی "اهل بیت" مورد اشاره آیه مشخص بشه.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group