با مرور افکار واعمال گذشته تاریکیهایی دیده میشود که موافق با سیر وسلوک الهی نبوده است آیا اینها به توبه بکلی از بین خواهند رفت ویا باز در آخرت گریبانگیر خواهند بود؟ بعضی از افکار واعمال نامناسب نیاز به تلاش وتمرین دارند تا اصلاح بشوند وزمانبر است،مثلا ما میدونیم بداخلاقی کار بسیار ناشایستی است ولی به یکباره که نمیتونیم رفتارمونو اصلاح کنیم نیاز به تمرین وزمان دارد،در مورد این مسائل توضیح بدید چه حکمی دارند؟

افکار غلط یا ناقص با مطالعه و تفکر و راهنمایی گرفتن از استاد رفته رفته تصحیح و کامل میشن و به همین دلیل در دین اسلام تاکید خاصی بر کسب علم و معرفت شده. بنابراین اگر از این نظر مشکلی در ما وجود داشته باشه باید برنامه ریزی کنیم برای کسب علم و معرفت. بصورت دقیق و جدی. آفت این روز های مومن بودن ما اجتهادهای خودسر در همه زمینه ها خصوصا مسائل دینی ست و نهایتا به سراغ افراد غیر عالم و غیرعامل رفتن، که بدتر از مصیبت اول است.

اما در زمینه اعمال، وضعیت متفاوت است. از یک نظر اعمال بد برای جبران شدن 3 نوع هستند

اول اعمال بدی که با توبه و از دست کشیدن، از شرشان خلاص می شویم

دوم اعمال بدی که به صرف دست کشیدن از انجام مجددشان، کار تمام نیست و توبه واقعی از آنها به اصلاح تبعات و عوارض بد آن عمل است. یعنی دست کشیدن از تکرار مجدد و اصلاح تبعاتی که داشته

سوم اعمال بدی که توبه از آنها بسیار سخت تر از دو نوع قبل است و اقدامات مختلفی برای جبران آن نیاز است. این اعمال معمولا تضییع حق الناس و خیانت در امور عمومی و حاکمیتی ست.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group