حدیثی در کتاب جناب مجلسی آمده که قرآن که به پیامبر نازل شده هفده هزار آیه بوده؟

قرآن دقیقا همین تعداد آیات رو داره و هیچ کم و زیادی در قرآن از صدر اسلام تاکنون ایجاد نشده

یعنی این متن درکتاب علامه مجلسی وجود نداره؟

خیر

البته این متن، نوشته ی کسی ست که شبهه رو مطرح کرده اما اصل جریان اینطوره که وهابیت، خصوصا در سالهای اخیر، بیشترین تلاشش بر این بوده تا چهره متفاوت و وارونه ای از شیعه در جهان نمایش بده و یکی از مهمترین محورهای این خلاف گویی این هست که شیعیان معتقد به تحریف قرآن هستند و برای این حرفشون این قبیل نقلها رو از چند کتاب روایی ذکر میکنند اما اگر شما به متن اصلی کتاب و نظر نویسنده اصلی این کتب حدیثی و روایی مراجعه کنید میبینید بحث اساسا بر سر تایید تحریف قرآن نیست بلکه آن عالم - فرضا علامه مجلسی- در بین روایات به متنهایی برخورده که از بیشتر بودن آیات قران سخن گفته یا اشاره به مفاهیم خاصی چون امامت کرده که ظاهرا در قرآن نیست، لذا بنابر وظیفه علمی و تحقیقی این روایات رو در کتابش ذکر کرده اما شرح و تفسیر هم داده . منظور از شرح و تفسیر هم اینه که اولا خود روایت رو از نظر متن و راوی و دیگر مسائل فنی توضیح داده ثانیا برداشتی که از این روایات میشه رو توضیح داده اما این توضیح به معنای اعلام نظر شخصی او نیست چون کتب روایی اصلا جای این نظر دادن نیست.

مثلا همین متنی که مکرر وهابیها در نت و شبکه های اجتماعی منتشر میکنند و شما هم بازنشر دادید. میبینید که اسم کتاب علامه مجلسی" مرآة العقول فی شرح اخبار آل الرسول" است که شرحی ست فنی و تخصصی بر کتاب اصول کافی کلینی! که هیچ ربطی به قرآن نداره بلکه مجموع روایات در ابواب مختلف هست من جمله قرآن و علامه مجلسی هم یکایک این روایات رو بررسی کردن!

حالا این وهابی از روی نادانی یا شیطنت میاد توضیحات روایات رو بجای نظر علامه مجلسی منتشر میکنه و خواننده گمان میکنه علامه مجلسی قائل به تحریف قرآن بوده با اینکه مطلقا اینطور نیست.

اساسا هیچ یک از علمای بزرگ و شناخته شده و معتمد و معتبر شیعه در طول تاریخ هرگز قائل به تحریف قران نبوده اند و روایاتی که اشاره به تحریف قران داره رو نیز قبول ندارند. این قبیل روایات عموما جعلی ست و چند موردی هم که از نظر سندی قابل اعتناست، اشاره به تاویل و تفسیر آیات داره که بهش تحریف معنوی میگن وگرنه از نظر لفظ و حجم و تعداد آیات، هیچ یک از علمای شیعه از صدر تاکنون قائل به تحریف لفظی قران نیستند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group