خواهشمندم نظرتان را راجع به مطالب ذیل بفرمایید

سوال: چرا امام حسین(ع)، اهل بیت و خانواده خود را هم به کربلا آوردند؟

پاسخ: اولا تا راوی، شاهد و پیام آور قیامش باشند. ثانیا ماندن آنها در مدینه و جای دیگری خطرناک و ناامن بود و اگر می ماندند، يزيديان براي بيعت گرفتن و تحت فشار گذاشتن امام آنها را دستگير و اذیت مي کردند و در اين صورت امام يا به خاطر آزادي اهل‌بيت تسليم دشمن مي‌شد, يا بدون اعتنا به اهل بيت, قيام خود را به انجام میرساند که در هردو صورت نهضت او در نطفه خفه مي‌شد يا بي‌نتيجه مي ماند.

 

سوال: چرا امام حسين (ع) با اين كه مي دانست شهيد مي شود، در کربلا جنگید؟ آیا این کار خودکشی نبود؟

پاسخ: قیام امام حسین(ع) شهادت طلبی برای احیای دین بود، نه خودکشی بی هدف و غیرعقلایی. او هیچ راهی جز بیعت با یزید فاسق و جائر و یا جنگیدن با او نداشت و شرافتمندانه راه دوم را برگزید. اگر نبود فداكاري حسین(ع) در روز عاشورا، اسلام، قرآن و هر آن چه پيامبران در طول تاريخ آورده بودند، در زير آوار بدعت ها و انحرافات دفن مي شد و مهر تائیدی بر سکوت و سازش با هر ظالم و فاسقی به اسم "خلیفه مسلمانان" میشد. قيام امام حسين(ع) هم عقلائي است و هم هدفي كه آن حضرت دارد، از دادن جان و مال و فرزند و در يك كلمه تمام هستي، باارزش تر است.

 

سوال: آیا امام سجاد(ع) پس از واقعه عاشورا با یزید بیعت کرد؟

پاسخ: برخلاف برخی روایت های مشکوک تاریخی، امام سجاد هرگز پس از واقعه عاشورا با یزید بیعت نکرده اند. خصوصا آنکه، پس از كشته شدن امام حسين (ع ) و اعتراض ها و رسوايى كه به دنبال آن پيش آمد , يزيد مايل نبود دستش دوباره به خون فرزند رسول خدا(ص) آغشته شود. (مسعودى، مروج الذهب،ج 3، ص 80)

سوال: امام حسین(ع) چند همسر و فرزند داشتند؟

پاسخ: منابع تاریخی مختلف است و مجموعا، 4 یا 5 همسر و 8 فرزند (4 پسر و 4 دختر) برای امام حسین(ع) ذکر کرده اند. همسران:

1لیلی دختر ابی مره، مادر علی اکبر(ع)

2شهر‌بانو دختر یزدگرد سوم آخرین شاه ساسانی؛ مادر امام سجاد(ع) که پس از تولد حضرت، وفات یافتند.

3رباب ؛ مادر سکینه و علی اصغر(ع) که یکسال پس از عاشورا، وفات کردند.

4 ام_اسحاق ؛ مادر حضرت رقیه(س) و فاطمه(س)

5یکی دیگر از همسران امام حسین(ع)، (ظاهرا عاتکه) در واقعه کربلا، حامله بوده و بعد از اسارت، در راه کوفه به شام، در نزدیکی حلب، طفل خود را سقط کرده است. (این محل اکنون زیارتگاه است)

پسران امام حسین(ع): علی اکبر(ع)، امام سجاد(ع)، علی اصغر(ع)، جعفر بن حسین(ع) (در زمان امام حسین وفات کرد)

دختران امام حسین(ع) عبارت بودند از زينب، سكينه، فاطمه و رقيه.

 

5 سوال: آیا حضرت سکینه(س) با مصعب بن زبیر، قاتل مختار ازدواج کرده است؟

پاسخ: حضرت سکینه(س) از زنان خردمند و داناى عصر خویش و از سخنوران بنام بود. در کتب تاریخ نویسان شیعه نام هیچ همسر یا فرزندی برای این بانو به ثبت نرسیده است، و شایعه ازدواج او با مصعب، تنها در کتب اهل سنت و نیز از طریق ابوالفرج اصفهانی و امثال او که از نزدیکان بنی امیه بوده‌اند منتشر شده است. ازدواج سکینه با مصعب بن زبیر به جهت دشمنی شدید آل زبیر با اهل بیت(ع) و عدم توافق آنان با هم، امری محال است. اهل بیت تا 6 سال بعد از واقعه کربلا یعنی تا زمانی که مختار سر عبیدالله زیاد و عمر سعد را برای امام سجاد نفرستاده بود، از سیاه بیرون نیامده بودند، زنان اهل بیت، شانه به سر نمی‌زدند و غذای گرمی نمی‌خوردند. چه رسد به ازدواج و عروسی.

 جوابها مستند و صحیح است

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group