بسم الله الرحمن الرحیم

نخستین و مهمترین نکته، فلسفه عزاداری برای امام حسین علیه السلام و البته مابقی اولیاء الله است. یکی از علتهای لزوم عزاداری برای شهادت بزرگان دین، این نکته مهم است که بنابر عقاید ما اگر انسان کامل و ولی خدا بر جهان حاکم بشه، همه ظلم و فساد به طور اصولی ریشه کن میشه و جمیع انسانها نجات پیدا میکنند، پس نه تنها کسانی که مانع تشکیل چنین حکومتی هستند، بدترین و شرورترین ها هستند، بلکه برای تشکیل نشدن چنین حکومت صالحی می بایست غمگین و متاسف بود اما مهمتر اینکه شهادت کسی که میتواند بشریت رو نجات بده، در حقیقت بالاترین غم و عزای هر انسان آزاده ای ست چه رسد به اینکه کسی مدعی مسلمانی و تشیع هم باشد. پس یکی از مهمترین و اصلی ترین علتهای عزاداری بر شهادت امام حسین علیه السلام این است که شهادت او به دست بدترین و شرورترین و شقی ترین افراد، مانع تشکیل حکومت صالحان و بقای ظلم و فساد شد لذا بر شهادت او برای همیشه عزدار خواهیم بود.

دومین نکته مهم در خصوص فلسفه عزاداری در دهه اول محرم و پیش از شهادت امام حسین علیه السلام و اولاد اوست. در واقع با اینکه به ذهن میرسد، عزاداری باید بعد از شهادت برگزار شود اما سده های متمادی ست که عزاداری برای سید الشهداء پیش از عاشورا پررنگ تر و جدی تر از بعد عاشورا برگزار میگردد لذا باید توجه داشت:

اولا لازم ست همواره این سنت صحیح و مهم حفظ شود و البته منافاتی هم با ادامه عزاداری در بعد از عاشورا- لااقل تا شب 7 شهادت- ندارد.

ثانیا علت اصلی عزاداری قبل از شهادت این است که ما با تذکر و تاکید بر حوادث پیش از عاشورا در این دهه، به خودمان یادآور میشویم که اهل کوفه و اهل عراق و دیگر بلاد مسلمین و خصوصا شیعیان، چنین روزهایی را در غفلت به سر بردند و با سکوت و بی توجهی خود زمینه شهادت امام زمانشان را فراهم کردند، پس ما نباید اینگونه باشیم و پیش از وقوع حادثه و پیش از تکرار عاشورا برای امام زمان خودمان آماده و پا رکاب او باشیم.

سومین نکته هم اینکه همگی در انتخاب مجالس، دقت کنیم و به ظواهر اکتفا نکنیم بلکه مجالسی را انتخاب کنیم که حتما سخنران خوب و توانا و با سواد و با تقوا داشته باشه و همچنین به قرائت قرآن اهمیت داده بشه و نهایتا اینکه اشعار و مراثی که مداح میخواند مستند و منطقی و موثر باشه و با استفاده از شعر و نوای مناسب، به دل شنونده بنشینه و اثرگذار بشه.

در ایام عزاداری حضرت امام حسین و اولاد و اصحابش ، بیش از همیشه به یاد امام زمانمون باشیم و به او تسلی بدیم و از او مدد بجوئیم تا اهل کوفه این زمان نباشیم. ان شاءالله

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group