بسم الله الرحمن الرحیم

شاید مهمترین روزهای سال روزهای دهه اول ماه ذی حجه باشه چرا که مطابق برخی روایات حتی ارزش این ایام بالاتر از ماه مبارک رمضان ذکر شده.

قرآن کریم به طور خاص در چند فقره به این ایام اشاره کرده و نشانگر ارزش و اهمیت فوق العاده ی این ماه خصوصا دهه اولش هست.

گرچه رعایت نکات معرفتی و انجام اعمال دینی در طول سال به هم پیوسته و پیرو یک تقویم عبادی خاص هست اما شاید بشه با دقت و اخلاص در انجام اعمال این یک دهه، به اندازه کل سال و بلکه کل عمر انسان و مطابق برخی روایات مطابق همه تاریخ، توشه معنوی برداشت کرد.

برای انجام اعمال این دهه به سادگی میشه به مفاتیح الجنان مراجعه کرد اما 2-3 نکته مهم وجود داره که بهش اشاره میکنم:

1-این دهه به عنوان برترین روزهای سال، به برترین موضوع الهی و انسانی یعنی "توحید" و یگانه پرستی، اختصاص داده شده لذا برترین و بالاترین و موثرترین ذکر "لا اله الا الله" هست. البته شیوه های مختلفی برای این ذکر شریف وجود داره که در اعمال این دهه هم ذکر شده خصوصا ذکر منقول از امام علی علیه السلام که بسیار نافع و مبارکه اما گفتن ذکر "لا اله الا الله" به تنهائی و به هر تعداد ممکن بسیار راهگشاست.

2-این دهه از نظر اسنانی و اخلاقی، دهه گذشت و ایثار و رسیدگی به محرومان و فقراست و چون در این ایام فضیلت همه کارهای خوب بیشتره بنابراین توفیق در کمک به نیازمندان هم بسیار موثرتر و با ارزش تر از ایام دیگه ست خصوصا تهیه مایحتاج اولیه و غذا

3-مهمترین فراز معرفتی این دهه، شناخت ولی الله و ولایتپذیری است و خصوصا اعتماد به دستورات صریح ولی خدا تاکید شده. لذا خیلی خوبه عقایدمون در خصوص ولایت رو مروری کنیم و مطمئن بشیم در حیطه عمل واقعا و در حد توان ولایت پذیر و ولایت مدار هستیم از ولایت الهی تا ولایت امام معصوم و ولایت فقیه و ولایت مومن عادل و ولایت پدر

4-این ایام اختصاص ویژه ای هم به وجود مقدس امام حسین علیه السلام و شاید بیش از همه سال زیارت و توسل به ایشون مورد تاکید قرار گرفته!

ان شاءالله که همگی از برکات این ماه بزرگ و خصوصا دهه اول این ماه بهرمند بشیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group