الان بیشتر مراسم عروسی با موسیقی ها و آهنگهای غیر مجاز تو تالارها با رقص برگزار میشه و دیگه یه چیز طبیعی شده. واقعا جای ایراد نیست از نظر شرعی؟واینکه میرن آتلیه فیلم و عکس در حضور فیلم بردار میگیرن اینا ایراد شرعی نداره؟

حرام الهی با همه گیر شدنش حلال نمیشه و باید رعایت کرد. وگرنه شرکت در چنین مراسمی جایز نیست.

وقتی آدم مجبور باشه برا فامیلا بره چی؟ قلبا دوس نداری بری ولی فقط حضور داشته ‌باشی چی، بازم گناهه؟

اجباری وجود نداره. وقتی مطمئن هستید کاری خلاف شرع هست و قادر به اصلاحش نیستید شرعا مجاز به شرکت نیستید! اینکه دیگران چی میگن هیچ اهمیتی نداره و باید به وظیفه شرعی عمل کرد.

اگر این عروسی یکی از نزدیکان باشه وظیفه ما چیه ؟

اگر مجلس گناه باشه، فرقی بین اقوام دور و نزدیک نیست و بخاطر این مسائل نباید تکلیف شرعی رو تعطیل کرد.

اگر کسی به حرف مردم (و شاید این مردم از نزدیکان باشه) توجه نکنه و در اون مراسم شرکت نکنه به احتمال زیاد قطع رابطه خواهد شد. و مگر غیر از اینه که به طور ساده عرض میکنم: خدا میفرمایید صله رحم داشته باشید؟؟ با کسی قهر نباشید و خیلی موارد این شکلی دیگه. ایا حضور دو ساعته در اون مجلس و ادامه روابط عقلانی تر نیست؟ البته این رو هم عرض کنم شاید این تفکر بوجود بیاد که با همچین کسانی که گناه میکنن انسان قطع رابطه بکنه بهتره، اما معمولا در اطرافیان خود بنده این گناه هرچند سال یکبار و فقط در عروسی ها اتفاق می افته و اصلا انسانهای نا سالم و اهل لهوو لعب در زندگی عادیشون نیستن...

با این تفاسیر وظیفه ما چیست؟ شرکت نکردن در این مراسمی که شاید هر 5 سال یکبار اتفاق بی افته و یا با شرکت نکردن در این مراسم یک عمر قطع رابطه بکنیم؟

انجام وظیفه شرعی ربطی به این مسائل نداره و نمیشه و نباید با یکسری توجهیات بی پایه، احکام دین رو تعطیل کرد.

هرگز صله رحم و یک رابطه خویشاوندی بخاطر نرفتن به یک مراسم قطع نمیشه و رفتن به این مراسمات که گناه بودنشون اثبات شده باشه، به معنای صله رحم نیست.

وقتی یک وظیفه شرعی برای ما قطعی شد می بایست انجامش بدیم و راه توجیه رو ببندیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group