سوالی در رابطه با مفهوم، حجت خدا، داشتم. اینکه هیچ وقت دنیا خالی از حجت نبوده و همواره بیش از یک شخص نبوده و کاملا واضح هست که که این حجت بودن وابسته به شخص نیست بلکه مقامی است که داده میشود، چیزی که همیشه برام سواله اینه که جایگاه این مقام در عالم خلقت کجا هست که همه نعمات نازل شده وابسته به این مقام هست و شاید هم بیشتر از اینها؟

اول اینکه، این بخش از سوال و عبارت شما صحیح نیست که نوشتید " کاملا واضح هست که این حجت بودن وابسته به شخص نیست بلکه مقامی است که داده میشود"

بلکه دقیقا وابسته به شخص امام علیه السلام است! و شخص و مقام امام یکی ست و تفکیک ناپذیره.

دوم اینکه انسان کامل و امام معصوم 2 بُعد شخصیتی داره یکی حقیقت وجود او که فراتز از زندگی دنیائی و حتی خلقت مادی ست  و وجودی نورانی و واسطه فیض الهی به همه عالم هست. او صادر اول و علت خلقت است و همه چیز به واسطه او و برای او خلق شده و بدست او رشد می یابد و با بودن او بقا دارد.

یک بُعد هم همین شخصیت دنیائی با نسل و تولد و زندگی مشخص زمینی! که البته هر دو بُعد یکی هستند اما برای اهل معرفت قابل درک است. بُعد دوم شخصیت انسان کامل، زمینی و ملموس و برای درک و شناخت انسانهاست اما هیچ تفاوتی با حقیقت وجود او ندارد. هدف از شناخت امام و ولی خدا، گرچه در ابتدا شناخت همین موجود زمینی مشخص است اما در مراحل بالاتر به شناخت بُعد حقیقی و فرمادی او منتهی میشود تا ازین طریق فرد به شناخت خدا نائل گردد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group