آیا حجاب ٬نماز٬ روزه و خمس و زکات از همون اول خلقت آدم و حوا بوده یا نه ؟

حجاب نخستین قانون زندگی بشری بوده که قرآن هم در داستان نزدیک شدن آدم و حوا به درخت ممنوعه، صریحا بهش اشاره میکنه. حجاب بیانگر حیاء در فرد است و حیاء تمام دارائی یک انسان که او رو از دیگر موجودات برتری میده.

البته طبیعتا کم و کیف حجاب در طول زمان اشکال و توضیحات مختلفی داشته اما اصل پوشش در برابر نامحرم یک اصل ثابت در همه ادیان بوده و هست.

نماز هم اصلی ترین عبادت در همه ادیان بوده و هست و کم و کیفش دچار تغییراتی شده و در اسلام به نهایت کمال و اثرگذاری خودش رسیده که در اقلب نمازهای پنجگانه مطرح هست.

روزه هم به عنوان یک شیوه ریاضت شرعی و سالم سازی بدن و همزمان همراهی با فقرا، در همه ادیان با اشکال مختلفی وجو داشته و در دین ما به نهایت کمال و اثرگذاری خودش رسیده و تشریع شده.

قوانین مالی هم که تحت عنوان کلی زکات هست در همه ادیان و فراخور زندگی فردی و اجتماعیشون تشریع شده بوده و در اسلام از دقت و ظرافت و گستردگی زیادی برخورداره. ان شاءالله که اندیشمندان ما موفق به تدوین سیستم جامع اقتصاد اسلامی بشن.

به این نکته هم لازم اشاره کنم که منظور از ادیان، ادیان تحریف نشده و بکر هستند چون یکی از مهمترین تغییر و تحریفهای اساسی در ادیان، تغییر همین موارد اصولی بوده.

آیا استفاده از واژه ادیان صحیح است در صورتی که در قران این واژه همیشه به صورت مفرد (دین) به کار رفته؟

به نظر میرسه که دین از همون اول اسلام بوده که نامهای متفاوتی گرفته، نظرتون در این مورد چیه؟

بحثهای مختلفی در این زمینه وجود داره اما قطعا یک دین الهی که اسلام باشه، بیشتر وجود نداره .

امروزه اگر در ضمن مباحث به ادیان مختلف اشاره نشه، به نوعی تاییدی بر پلورالیزم و همه حقی ادیان موجود هست که قطعا این نظر باطله. لذا از این واژه بصورت جمع استفاده میشه تا به این تعدد اشاره کنیم.

بنابراین اگر از دین حق صحبت بشه از واژه "دین" استفاده میکنیم و اگر منظور همین وضعیت موجود باشه از وازه "ادیان".

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group