همه آیات الهی رو می بینند ولی خیلی ها واقعا نمی بینند! آنها که واقعا متوجه می شوند و می بینند شاید خیلی کم هستند ولی من میخوام از اونا باشم.چگونه می توانم به بصیرت برسم؟

در خصوص داشتن بصیرت مباحث خیلی زیاد و گسترده ای وجود داره و اصولا یک گوهر نایابی هست که بسادگی به دست نمیاد و شرایط خاصی لازم داره.

خوراک حلال و طیب و رعایتش بطور دقیق

رعایت تقوا و حدود و حقوق الهی و مردم و همه حق داران

کسب علم با راهنمائی استاد

کسب معرفت و عمل به دستورات دینی

داشتن اخلاق حسنه

از جمله اینهاست اما در قران 3 آیه در اواخر سوره اعراف هست که راهی رو برای کسب بصیرت خاص نشون میده و به عبارت دیگه، صاحبان بصیرت رو معرفی میکنه و میفرماید که چرا و چگونه به بصیرت میرسند:

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

وَإِمَّا یَنْزَغَنَّکَ مِنَ الشَّیْطَانِ نَزْغٌ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ إِنَّهُ سَمِیعٌ عَلِیمٌ ﴿٢٠٠﴾ إِنَّ الَّذِینَ اتَّقَوْا إِذَا مَسَّهُمْ طَائِفٌ مِنَ الشَّیْطَانِ تَذَکَّرُوا فَإِذَا هُمْ مُبْصِرُونَ ﴿٢٠١﴾ وَإِخْوَانُهُمْ یَمُدُّونَهُمْ فِی الْغَیِّ ثُمَّ لا یُقْصِرُونَ ﴿٢٠٢﴾

و اگر-هرگاه-شیطان تو راه به فتنه گری بین مردم و دو بهمزنی ترغیب کرد، پس به خدا پناه ببر ! بدرستیه او شنوا و داناست*{چرا که} بدرستی کسانی که اهل تقوا هستند، هرگاه با گروهی از شیاطین-انسی-برخورد کنند، یادآور میشوند-ذکر میگویند- پس در همین هنگام بینا و اهل بصیرت میشوند*همواره برادران و همراهان شیطان صفت، آنها را به سرگردانی دچار میسازند، و از آنها نمی بُرند{روی برنمیگردانند}*

خلاصه اینکه فریب رفیق بد رو نمیخورند خصوصا در مسائل زبانی و دوبهم زنی و نقل قولهای بی اساس و در ضمن داشتن دوستان خوب، اهل ذکر هستند!

پس راه دستیابی به بصیرت شد:

خوراک حلال و طیب

رعایت تقوا و حق الناس

کسب علمی که استاد تعیین کند

عمل به شریعت

اخلاق حسنه

ذکر

مراقبت از زبان

داشتن دوستان خوب

دستور العمل همه فضیلت ها تقریبا یکسانه درسته؟

در کلیت بله اما در جزئیات ممکنه اختصاصاتی داشته باشه. مثل همین مورد که گفتن اعوذبالله و دوری از دوستانی که به هر نحو میخوان انسان رو لااقل از طریق زبان آلوده کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group