لطفا حول محور وجود عظیم الشان حضرت حمزه سید الشهدا مطالبی را ارایه بفرمایید

 

 

بی شک یکی از برترین مومنین بعد از انبیاء ، حضرت حمزه بن عدالمطلب عموی نبی مکرم هستند که از جهات مختلفی ویژگیهای منحصر به فرد و خاصی دارند که متاسفانه کمتر مورد توجه قرار گرفته.

حضرت حمزه سید الشهدا تقریبا همسن نبی مکرم بوده اند و 2 یا 4 سال از ایشان بزرگتر بوده و از ابتدای طفولیت هر دو تحت تکفل حضرت عبدالمطلب و در یک خانه بزرگ شده اند. ایشان از نام اوران و افراد شجاع و قابل اعتماد و احترام حجاز بوده و در موارد متعدد میانجی اقوام و قبایل میشدند . حضرت حمزه از معدود افردی هستند که از سال دوم بعثت که اسلامشان را اظهار کردند، مستقیما و بدون ملاحظه از اسلام و شخص نبی مکرم، دفاع میکردند و همین سجاعت و صراحت کینه های زیادی در دل مشرکان خصوصا ابوسفیان و معاویه ایجاد کرد.

گذشته از مباحث تاریخی و زندگینامه ایشان مهمترین نکنه در خصوص حمزه سلام الله علیه که جنبه معرفتی و عجیب و انحصاری داره رو در ابتدا عرض میکنم.

همونطور که قبلا در مباحث معرفتی اشاره شد، بنابراینکه عرش الهی 4 رکن دارد، تجلی و نمود آن در زندگی دنیائی در سایه 4 اسم و صفت و ذکر الهی عیان شده که عبارتند از:

سبحان الله

الحمدلله

لا اله الا الله

الله اکبر

در ضمن اینکه کعبه چهارگوشه و نشان دهنده هر یکی از این جنبه های عبودیت است، در روایات معرفتی ما 4 نفر نیز به عنوان پرچمداران و تجلی بخش تام و زنده این اذکار چهارگانه معرفی شده اند

بر این اساس

پرچمدار "الحمدلله"همچنان که قرآن تصریح دارد، نبی مکرم هستند

پرچمدار "لا اله الا الله" امام علی علیه السلام هستند

پرچمدار " سبحان الله" حضرت جعفر بن ابیطالب سلام الله علیهما هستند

و پرچمدار "الله اکبر" که رمز پیروزی ست، حضرت حمزه سلام الله علیه هستند/ بحار ج 40 صفحه 65

 

گذشته از مبنا و معرفتی که ذکر شد، خصوصیات دیگری نیز به طور انحصاری درباره حضرت حمزه سلام الله علیه وارد شده که بسیار عجیب و جای تامل و تفکر است. من جمله اینکه کیفیت شهادت ایشان خارق العاده و حاوی آثار عجیبی در عالم بوده که جز شهادت امام حسین علیه السلام شبیه و نظیری نداره. من جمله این موارد اینهاست:

1-دستور مستقیم نبی مکرم به اقامه عزای عمومی برای شهادت حضرت حمزه که برای همیشه به عنوان یک ذکر مصیبت دائمی حتی در مراسم شهادت دیگر شهدا رایج بوده. پیامبر اولین گریه کننده بر شهادت ایشان بودند و این عمل رو آشکارا و به عنوان یک ابزار تبلیغاتی و فرهنگی و بلکه معرفتی انجام دادند و دیگران را به برپائی مراسم رسمی گریه بر ایشان ملزم کردند. همچنین زیارت قبر ایشان را توصیه کرده و لازم دانستند.

2-بعد از شهادت ایشان، پیامبر به نکته بسیار عجیبی اشاره کردند که جز بر اهل معنا مفهوم نیست و آن اینکه فرمودند اگر ملاحظاتی وجود نداشت،-من جمله حضور خواهر حمزه در معرکه و مواجه با پیکر ایشان- بدنش را رها میکردم و از کفن و دفنش منصرف میشدم تا این مصیبت هم بر دیگر مصائبی که تحمل کرده بود، اضافه شود. بی شک جز امام حسین علیه السلام که 2روز و 3 شب بدنشان برروی خاک بیایان رها شده بود، هیچ کس به این مصیبت عجیب گرفتار نشده است.

3-همچنین کیفیت شهادت ایشان که بدست چند نفر از مشرکین، پیکر مطهرشان مثله و قطعه قطعه شد و سپس مورد بی حرمتی قرار گرفت، -جز شهدای خاص کربلا- بی نظیر است این فاجعه تا حدی بود که هیچکس حتی امام علی علیه السلام، قادر نشدند خبر این فاجعه را به پیامبر بدهند و ایشان حضورا از این اتفاق با خبر شدند و گریستند.

4-حمزه سلام الله علیه از معدود افراد و شاید تنها نفریست که معصوم علیه السلام نه تنها دستور گرامیداشت و زیارت قبرش را صادر کرده بلکه معصوم علیه السلام، قبرش را تعمیر وبازسازی و محترم داشته. مطابق نقلهای متعدد و مستند تاریخی،حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها تا زمان حیات،مراقب و تعمیرکننده قبر مزه بودند و با نشانه ها و سنگهائی این قبر را متمایز ساخته و هفته یک روز به طور مستمر و بی وقفه و بعضا دو یا سه روز در هفته بر قبر ایشان حاضر میشدند و اقامه عزا میکردند.

5-قبر حمزه همانند امام علی و امام حسین علیهما السلام، بعد از شهادت و خاکسپاری نیز از دشمنی ها و کینه ورزی ها در امان نبود و نخستین قبری بود که در تاریخ اسلام و به دستور یا زمینه سازی معاویه نبش گردید. این اتفاق که در سال 49 قمری بوقوع پیوست به بهانه جاری ساختن نهر آب بر روی مرقد ایشان بود اما به این جهت نیمه کاره رها شد که حربه و کلنگ کسانی که در صدد نبش قبر بودند به پیکر ایشان برخورد کرد و خون تازه جاری شد و با گذشت بیش از 40 سال حتی لباسهایشان سالم مانده بود که از ترس یا هر علت دیگری از نبش قبر وجابجا کردن پیکر ایشان منصرف گشتند. 

6-حضرت حمزه سلام الله علیه از معدود افرادی ست که در تمجید و بزرگداشت جنبه های مختلف ایمان وعمل او بارها آیاتی از قران در شان اوبطور اختصاصی نازل گردید .

آیات 19 سوره حج / 23 سوره احزاب / 28 سوره ص / 119 توبه / 69 نساء/ 5و6 عنکبوت ، از جمله این آیات شریفه هستند.

7-پیرو آیات قرآن کریم که بطور اختصاصی در شان حضرت حمزه سلام الله علیه نازل گردیده، روایات فراوانی در خصوص ایشان از همه معصومین وارد شده و بطور خاص نه تنها زیارت نامه معتبر و مستندی دارند که حاوی نکات عجیب معرفتی ست، از سوی همه معصومین خصوصا پنج تن به عنوان شناسنامه اهل بیت معرفی شده اند و تقریبا در همه عرصه های سیاسی و اجتماعی، اهل بیت مصمم بوده اند که ارتباط نسبی خود با حضرت حمزه را عینا و دقیقا بیان کنند.

7-همچنان که اهل بیت پیامبر در صحنه های تعیین کننده حتی به نام حمزه متوسل و معتمد بوده اند و در جریانات عظیم تاریخی همانند شورای سقیفه و کربلا، صریحا فقدان ایشان به عنوان عاملی تعیین کننده در وقوع این فجایع، معرفی شده، توسل به ساحت مقدس ایشان از جمله توسلهای مقبول و موثر و تضمین شده است.همچنان که ذکر مصیبت شهادت ایشان از جمله وسایل شفاعت مقبول برای مومنان است تا جایی که برخی روایات تعداد شفاعت شوندگان توسط حضرت حمزه سیدالشهداء علیه السلام را بی شمار ذکر میکنند.

15- یا هفتم-شوال سالروز شهادت حضرت حمزه سید الشهداء در جنگ احد است.

السَّلامُ عَلیْک یا عَمَّ رَسُولِ الله وَخَیْرَ الشُّهداءِ السَّلامُ عَلیْک یا اَسَدَ اللهِ وَاَسَدَ رَسُولِه...

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group