محبت بفرماييد راجع به اخباري گري صحبت كنيد

بحث از اخباری گری بسیار گسترده ست و باید سیر تاریخیش بیان و بررسی بشه اما چیزی که الان بیشتر به جامعه اسلامی ما  آسیب میزنه و در مجامع دینی خودش رو به عنوان اسلام اصیل معرفی میکنه در حالیکه اساسا با مکتب اهل بیت علیهم السلام بیگانه ست یا اینکه فاصله زیادی داره، مد نظر هست.

البته پدیده اخباری گری منحصر به اسلام نیست و در ادیان دیگه هم بوده و هست و همچنین در مذاهب مختلف اسلامی وجود داره اما در شیعه خطرناکتر و مضرتره

امروز بطور علمی و دقیق، مکتب تفکیک به عنوان پرچمدار یا مدعی اخباری گری مطرح هست و مهدش شهر مقدس مشهده. انجمن حجتیه که پیشتر بطور علنی فعال بود و امروزه تحت همین لوا بسیار گسترده تر از قبل فعالیت میکنه از مصادیق همین تفکر تفکیکی و اخباری ست.

البته شناخت تفکرات این گروه نیازمند بحث مفصلی ست و از حوصله اینجا خارجه و به نظرم ضرورت چندانی هم نداره چون تفکیکی ها شناخته شده هستند و مبانی علمی و معرفتیشون مشخصه اما مشکل اینجاست که افراد و مجامع دیگه ای بدون اگاهی تحت تاثیر مستقیم و غیر مستقیم این جریان فکری و بلکه جریاناتی فراتر و خطرناکتر از اون هستند و در بیشتر مراکز دینی و مذهبی ما فعال هستند.

مورد مهم و نکته ی اساسی در این خصوص، عبارت است از: "سطحی نگری"،"قشری بودن" و بستن راه عقل و تعقل و نوعی از جمود و ارتجاع و سلفی گری در شیعه که با شگردهای مختلفی خواص و عوام رو تحت تاثیر تفکر انحرافی خودشون قرار میدن.

گذشته از این مطالب که بیشتر جنبه علمی و نظریه ای داره، چیزی که مهم است و در عرصه عمل دینی و اجتماعی و به اسم اسلام در حال ترویج است، تک بعدی بودن. بی توجهی به علم. خشک مغزی و مرتجع بودن یک مسلمان است که در عرصه های مختلف، بازتابهای متفاوتی را ایجاد میکند.

این تفکر انحرافی، دین و دین داری را امری فردی و غیر اجتماعی قلمداد کرده و هر حرکت و تلاشی در راه عملیاتی کردن دستورات اسلامی که اساسا عقلی و منطقی ست را ممنوع و حرام میدانند.

یکی از جنبه های اصلی این تفکر مخالفت با جمهوری اسلامی به شکل مختلف خصوصا مخالفت و تقابل با نظریه ولایت فقیه و شخص ولی فقیه است و برای این منظور استناد به دو سه روایتی میکنند که به گمان آنها تشکیل حکومت را منحصر به امام معصوم دانسته.

یکی دیگر از تبعات این انحراف، ایجاد گروه ها، هیئتها و افراد و افکاری ست که بدنبال ارتباط حضوری و مستقیم با امام زمان علیه السلام هستند. چرا که به عقیده اخباریها، همه امور بدست امام است و تا او نیاید و نخواهد هیچ مشکلی حل نمیشود و ما هم به عنوان یک مسلمان، وظیفه ای نداریم. پس بهترین راه توسل به امام و ارتباط با اوست.

همچنین اولویت داشتن علوم غریبه و ورود به عالم ذکر و اعمال عبادی فردی سنگین و مشقت بار و یا حداقل وصف آن، از دیگر تفکرات و جنبه های انحرافی این گروه و قشر به ظاهر مذهبی ست در حالیکه اصلی ترین واجبات و بزرگترین محرمات برایشان بی اهمیت و متروک است.

یکی دیگر از تبعات منفی پیروی از این شیوه ی غلط دین داری، مهجوریت و غربت قرآن کریم است. برای این جماعت فکری، وجود روایات معصومین، بیانگر همه حقایق ست و همچنان که عقل یک انسان توان درک حقایق را ندارد، نیازی به ارتباط مستقیم با قرآن هم وجود ندارد، زیرا جز معصوم کسی قادر به درک حقایق قرآن نیست و بررسی و تحقیق و تفکر در آیات هم جز در حیطه مصادیق خاص روایات جایز نیست و نتیجتا، قرآن مهجور میگردد.

یکی دیگر از جنبه ها و نشانه های این تفکر، صرفا اخلاقی معرفی کردن اسلام است و بطور خاص غیر معرفتی معرفی کردن تعالیم اسلامی ست. از نظر اینها، در همه زمینه ها شرع و فقه حاکم بلامنازع ست و معرفت و عقل و تفکر راهی به موضوعات دینی و ملکوتی ندارد و محصولش هم صرفا رفتارهای اخلاقی فردی ست.

محصول این جنبه از تفکر انحرافی اخباری گری، تربیت انسانهای بدون تفکر و تعقل و صرفا مقلد محض ست که شدیدا در تقلید و شرعیات، وسواسی و خشک و بدون انعطاف هستند و ظلم و فساد و انواع انحرافات اعتقادی و فکری، در نزد اینها از یک تار مویی که بیرون از روسری یک زن باشد، کم خطرتر و بی اهمیت تر است. یا اگر دو رکعت نماز کسی قضا شود قطعا اهل عذاب است اما اگر همه خوراکش حرام و شبهه ناک و ناپاک باشد چون از بازار مسلمین خرید میکند، اشکالی ندارد. و البته از این مصادیق فراوان وجود دارد...

در هر صورت، توجه صرف به ظواهر دین و اولویت دادن فروع به اصول و قرار دان قرآن کریم در سایه روایات و مقدم داشتن فقه حداقلی بر معارف و عقاید استدلالی و همچنین فردی و غیر اجتماعی دانستن دین، از جمله مهمترین شاخصه های اخباری گری ست که جنبه عینی و عملی پیدا کرده و بسیاری از مردم خصوصا مدعیان دین و شرعی را گرفتار کرده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group