بسم الله الرحمن الرحیم

17ربیع الاول سالروز ولادت با سعادت نبی مکرم اسلام حضرت محمد بن عبدالله صل الله علیه و آله و سلم است. بی شک همه انبیاء الهی، خصوصا حضرت ختمی مرتبت، نه تنها برتری های ظاهری فراوانی به حسب ادب و اخلاق و فرهنگ و امانتداری داشتند بلکه از حیث نسب و خانادن و طهارت ولادت و در یکتاپرستی  از همگان پیشتر و برتر بودند و این مهم جز به برخورداری از پدر و مادری پاک سرشت و موحد نبوده است.

حضرت عبدالله (ع)
عبدالله بن عبدالمطلب، پدر پیامبر اسلام گرچه در ابتدای جوانی به نیرنگ دشمنان یهودی، مسموم گشته و به شهادت رسید اما ویژگیها و امتیازات  اعتقادی، اخلاقی و رفتاری او زبانزد خاص و عام بود.
حضرت عبدالله (ع) دهمین و کوچکترین فرزند عبدالمطلب و برگزیده ایشان بود؛ مادرش فاطمه دختر عمرو بن‌عائذ مخزومی ؛ یکى از پنج فاطمه‌ موجود در نسب رسول خدا (ص) بود. ایشان 18 یا 25 سال پیش از عام الفیل( سال میلاد رسول اسلام) به دنیا آمد. بسیار زیبا، خوش اخلاق و بر دین پدرش، یکتارپرست بود.
کنیه های مشهور او «أبو قشم» و «أبو محمّد» و «ابو احمد» بوده و به " ذبیح" و "مصباح حرم" ملقب گشت. نقل است هنگامیکه عبدالمطلب مشغول حفر چاه زمزم بود با مخالفت و کارشکنی قریش مواجه شد و برای رهایی از آزار آنها نذر کرد یکی از فرزندانش را در راه خدا قربانی کند. سالها بعد و در حالیکه عبدالله 24 (یا 17) ساله بود، بین فرزندانش قرعه انداخت تا نذرش را ادا کند و هربار که قرعه می انداخت به نام عبدالله می افتاد. از آنجا که به واسطه اخبار غیبی بر امتیاز عبدالله نسبت به دیگر فرزندانش مطلع بود و بنابر اصرار و پیشنهاد دیگران 10 شتر را در مقابل ذبح عبدالله در نظر گرفت اما باز هم قرعه به نام عبدالله افتاد و عبدالمطلب بر تعداد شتران افزود تا به 100 رسید و در این حین بود که قرعه به نام عبدالله نیفتاد و عبدالمطلب شترها را در راه خدا قربانی کرد و از آن پس عبدالله به " ذبیح" مشهور گشت. پیامبر اسلام(ص) در این خصوص فرمود: «انا ابن الذبیحین؛ من فرزند دو قربانی‌ام»
حضرت عبدالله در همان سال با آمنه دختر وَهَب بن‌عبدمَناف ازدواج کرد و چندی از ازدواجشان نگذشته بود که برای تجارت به شام سفر کرد و در راه بازگشت مسموم و بعد از یک ماه در یثرب نزد دایى‌هاى پدرش در طایفۀ «بنى النجّار» در خانه‌اى معروف به «دار النابغه» از دنیا رفت و در همان محل به خاک سپرده شد.(1)
درباره علت مسمومیت و شهادت پدر پیامبر اسلام اسنادی مبنی بر دخالت یهودیان در دست است. برخی از این اسناد که در کتاب شریف بحارالانوار گردآوری شده، اذعان دارد که پیش از این مسمومیت، که عمر شریف اما کوتاه عبدالله (ع) را پایان داد، یهودیان بارها به قتل او اقدام کرده بودند و حتی به مبارزه مسلحانه با او دست زده بودند؛ (2)که هر بار به طریقی ایشان از مرگ نجات یافته تا به ازدواج با آمنه (س) موفق شده و نطفه مبارک پیامبر اسلام منعقد گردد.
گرچه نقل های مختلفی در خصوص تاریخ شهادت حضرت عبدالله بن عبدالمطلب(ع) وجود دارد اما ظاهرا چند روزی پیش از ولادت نبی مکرم اسلام (ص) نگذشته بود که به دور از خانواده و پیش از دیدن تنها پسرش، دیده از جهان فرو بست.
حضرت آمنه(س)
با اینکه اسناد زیادی از مادر گرامی پیامبر اسلام(ص) در دست نیست اما ایشان از برترین خانواده حجاز و زنی موحده، خوش خلق، پاکدامن و اهل دانش بود.
پدر و مادرش نیز از برگزیدگان و مایه مباهات اهل حجاز بودند و همواره در خدمت به بیت الله الحرام گوی سبقت را از دیگران ربوده و به خادمی خانه خدا مفتخر و همواره در میزبانی زیارت کنندگان بیت الله پیشقدم و مشهور بودند.
مادر گرامی اش «مره » دختر عبدالعزی و دختر عموی پدرش وهب بن عدبالمناف  و از خاندان شریف و بزرگوار «بنی کلاب » بود.
در وصف حضرت آمنه (س) همین بس که به هنگامه ازدواجش با عبدالله، عبدالمطلب رو به فرزندش کرده و آمنه خاتون را اینگونه توصیف کرد: «فوالله ما فی بنات اهل مکه مثلها لانها محتشمه فی نفسها طاهره مطهره عاقله دینه / سوگند به عزت و جلال خداوند، که در مکه دختری مثل او (آمنه) نیست. زیرا او با حیا و ادب است و نفسی پاکیزه دارد و عاقل و فهیم و دین باوراست.»
حضرت آمنه خاتون (س) پنج سال پس از ولادت پیامبر اسلام(ص) در حالیکه از زیارت مرقد شوهرش باز می گشت در منطقه ابواء در حوالی مدینه، به معبود پیوست. (3) (4)

------------------------------------------------------------------------------------------
1- قبر شریف جناب عبدالله در نزدیکی مسجد النبی قرار داشت و شیعیان به هنگام تشرّف به مدینة منوره به زیارت قبر آن بزرگوار می‌شتافتند؛ دولت سعودی در سال1394ق. قبر مطهّر جناب عبدالله را با خاک یکسان نمود تا کوچکترین نام و نشانی از آن بزرگوار باقی نباشد، ولی از آنجا که خداوند اراده فرموده که عظمت این خاندان را در کشاکش روزگار حفظ نماید، روزنه‌ای به قبر مطهر باز شد و جسد پاک و مطهر آن بزرگوار، تر و تازه پدیدار گشت. هنگامی که جسد جناب عبدالله تر و تازه در مقابل هزاران تماشاچی پدیدار گشت، دولت ناچار شد که آن را با تجلیل و تکریم به قبرستان بقیع منتقل نماید. مرقد مطهر آن حضرت تا بیست سال قبل در حاشیة خیابان زیارتگاه خاص و عام بود که در سال 1394ق. به بهانة توسعة خیابان ، پیکر مطهرش را به قبرستان بقیع منتقل نموده، در نزدیکی قبور شهدای احد دفن کردند.

2-عده ای از یهودیان که به تعالیم آسمانی دین خود و مسیحیت پایبند نبوده و با تشکیل شبکه ای پیچیده در پی گسترش نفوذ و حاکمیت خود در همه جهان بودند از طریق کتب آسمانی و پیشگوئیهای دیگر، از تولد پیامبر اخرالزمان مطلع بوده و در صدد از بین ایشان حتی قبل از تولدش بودند.
3- مرقد مطهر حضرت آمنه، مادر بزرگوار پیامبر(ص) در ابواء، در سال 1383شمسی به بهانه‌های واهی از سوی رژیم وهابی سعودی با خاک یکسان شد.
4-بیشتر اسناد این یادداشت از کتاب شریف بحارالانوار جلد 15 صفحات 90 به بعد و همچنین کتابها و منابع زیر است:
ریاحین الشریعه
تاریخ ابن کثیر
تاریخ طبری
و منابع اینترنتی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group