مروری اجمالی بر حوادث دوساله پیش از ظهور کُبرا
"عبدالله" آخرین خلیفه ی حجازیست که بر زمامداری او اتفاق وجود دارد. او توسط گماشته خویش که احتمالا نزدیکترین فرد برای جانشینی اوست و سالیانی چند مورد ظلم عبدالله قرار گرفته است به قتل میرسد اما از آنجا که حکومت حجاز در اثر اختلافات داخلی در سستی و افول قرار دارد اعلام مرگ او به جنگ داخلی و از هم پاشیدن زودهنگام دستگاه حاکمه خواهد انجامید. لذا مرگ عبدالله توسط گماشته او پنهان نگه داشته میشود تا تدابیر چندساله برای مهار قیام امام مهدی علیه السلام، جلوگیری از نفوذ بیش از پیش جریان خراسانی در منطقه و همچنین پیروزی نهائی یمانی ، بی اثر باقی نماند اما هرچه باشد این مهمترین فراز تاریخ و ورود به حتمیات ظهور کبراست...

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

 

به جهت اهمیت و دقت مطالب این نوشتار لازمست خواننده محترم در ضمن آشنائی با مباحث کلی ظهور مقالات "توقیت چیست؟! "، " آخرین فتنه " و "طبقات الانصار " را مطالعه نموده باشد! بر همین اساس این مقاله فاقد پاوریقی های متعدد و مروری اجمالی بر آخرین وقایع پیش از ظهور کُبراست .

 

ورود به حتمیّات

مروری اجمالی بر حوادث دوساله پیش از ظهور کُبرا

 

وَ اقْتَرَبَ الْوَعْدُ الْحَقُّ فَإِذا هِيَ شاخِصَةٌ أَبْصارُ الَّذينَ كَفَرُوا يا وَيْلَنا قَدْ كُنَّا في‏ غَفْلَةٍ مِنْ هذا بَلْ كُنَّا ظالِمين/ الانبیاء 97

 

مقدمه؛

رفته رفته غبارهای فتنه و ابرهای جهل کنار میروند تا در آسمان تیره دنیای بشریت ، پس از دوزاده قرن خورشید هدایت درخشیدن آغازد و از این پس مشتاقان را روی به روی و با انفاس قدسیه اش رهبری نماید . بسیاری در این جهل و غبارآلودگی ، گمراه و کور و سرمازده گشتند و اندکی نیز در راه نجات گام نهاده و چشم و قلب خویش را برای رؤیت خورشید، بصیرت بخشیده و از خمودگی و قعود رهیده اند.

حکومت عدالتگستر خاتم الاوصیاء امام مهدی علیه السلام که تجلی معرفت ولی الله و مطیعین اوست نه تنها جهان شمول است بلکه در همه عوالم خلقت موثر خواهد بود تا در تطابق تکوین و تشریع ، زمینه ایجاد بهشت زمینی و از آن پس سیر در راه های آسمانی و نیل به کمالات لایتناهی مهیا گردد .

شناخت زمان تشکیل حکومت عدل مهدوی که بسط و بیان عینی عدل الهی است همواره بر اثر غفلت از واقعگرائی که خود ریشه در دوری از تفکر و تدبر دارد، در قرون متمادی مغفول مانده و موجب از بین رفتن بسیاری از استعدادها و فرصتهای جهان اسلام گشته است و از آنجا که اخباری گری در حوزه علوم اسلامی نفوذ و حضور تعیین کننده یی داشته، اذهان بسیاری از عالمان پس از روبرو شدن با برخی روایات که نهی از تعیین زمان قطعی برای ظهور مینمایند، از پرداختن به مسئله ی اصلیتر که ایجاد زمینه ظهور و تمهیدات بدیهی برای انقلاب جهانی اسلام است، بازماند و واقعیت تلخ رویگردانی از علوم عقلی و بها دادن به اندیشه و فکر، تشکیل حکومت عادله جهانی به عنوان راهبردی ترین مسئله نظری و عملی دین مبین اسلام را به حاشیه راند .

امام خمینی سلام الله علیه در کنار تقوای بی نظیر و تلاشهای علمی فراوان و ممتازی که از او شخصیتی استثنائی ساخته بود، اهتمام به علوم عقلی که مبنای جهاد فی سبیل الله و دوری از خمودگی و قعود است را مورد توجه قرار داده و ماحصل کوششهای علمی و ایمانی خویش را در نظریه ی نورانی "ولایت فقیه"(1) متجلی ساخت و با مجاهدتهای خالصانه خویش و در قالب نظام مقدس جمهوری اسلامی عینیت بخشید.

آن مرد الهی نه تنها مبارزه با ظلم و فساد را واجب شرعی و عقلی میدانست بلکه بدست آوردن قدرت و برقراری حکومت را برای رسیدن به اهداف عالیه اسلامی لازم و بدیهی برمی شمرد و عملا بر عقاید انحرافی بسیاری از اخباری مسلکانی که بی توجه به واقعیت جامعه جهانی اسلام ، کنج عزلت اختیار کرده و میدان را برای جولان شیاطین انسی و جنّی خالی کرده بودند خط بطلان کشید. امام خمینی (ره) بیداری امت اسلامی را رمز گرایش حقیقی به اسلام و اعلام آمادگی برای تحقق حکومت مهدوی میدانست و فرهنگ ستم پذیری و عقب ماندگی در پس تظاهر به دینداری و تقوا را عامل اصلی تاخیر در ظهور اعلام نمودند.

"ما چاره‏ای نداریم جز این که دستگاه‏های حکومتی فاسد و فساد کننده را از بین ببریم و هیئت‏های حاکمه خائن و فاسد و ظالم و جانی را سرنگون بکنیم. این وظیفه‏ای است که همه مسلمانان در یکایک کشورهای اسلامی باید انجام بدهند و انقلاب سیاسی اسلامی را به پیروزی برسانند" (2)

از نظر امام راحل، انقلاب اسلامی ایران نه تنها صرف تغییر سیستم مدیریتی و بر سرکار آمدن روحانیت نبود ، بلکه شاکله اصلی این نهضت فرهنگی از یکسو مبارزه با ظلم و فساد و از سوی دیگر ترک قعود و گوشه نشینی بود تا عینا و عملا مسلمین جهان روند گرایش به عدالتگستری و نتیجه بخشی تلاشهای مومنانه که همگی تحقق وعده های الهی است را از نزدیک لمس نمایند. لذا گامهای پی در پی جمهوری اسلامی به سمت نقطه نورانی و امیدبخش ظهور منجی بشریت، برای دوست و دشمن از قالب شعارهای چند قرنه خارج ، و لباس حتیمت پوشید .

با پیروزیهای متعدد جمهوری اسلامی در عرصه های مختلف جهانی، نه تنها ملت بزرگ ایران به آرزوهای به حق و دیرین خود میرسید، بلکه در افقی وسیعتر ، پیچیده ترین و بزرگترین مرحله ظهور تحقق می یافت تا مشتاقان و منتظران حقیقی، علم و عمل خالصانه خویش را در راستای تعجیل در ظهور امام مهدی علیه السلام به کار بگیرند.

سید خراسانی که پس از خمینی کبیر(ره) ناخدای مقتدر کشتی انقلاب است در ضمن راهبریهای حکیمانه و مدبرانه اش، خمیر مایه توجّه به ظهور و افق نهائی جمهوری اسلامی را به نسلهای آتی منتقل میکند تا در فرصتی مناسب نسل مهدوی انقلاب با تلاش، هوشمندی و شجاعت، مملکت زمینه سازان را بر اساس راهبردی مهدوی و در راستای تحقق آخرین مراحل ظهور کبرا به قله ی رفیع یاری امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف رسانده و پرچم عدالتخواهی و عدالتگستری را به دستان امام مهدی علیه السلام بسپارند.

امام خامنه ای (حفظه الله تعالی) به عنوان بزرگ پرچمدار آخرین مراحل زمینه سازی ظهور ، دولتهای نهم و دهم و شخص دکتر احمدی نژاد را ولایتمدار و مروج مهدویت در جهان دانسته و عدالتگستری و استکبار ستیزی را راهبرد صحیح و مقبول ریاست محترم جمهوری در سیاست خارجه بیان نموده اند .

توجه دادن معظم له به این شاخصه های مهم نه تنها جنبه هدایت داخلی جمهوری اسلامی و رهبری سیاسی -اجتماعی دارد ، بلکه نوید بخش ظهور آن نسل مهدوی و فراهم آمدن بستر مناسب برای گام نهادن در آخرین مرحله تکامل انقلاب اسلامی که پیوستن به قیام جهانی امام مهدی علیه السلام و یاری حکومت جهانی اوست، می باشد . ایشان علی الخصوص پس از فرونشاندن فتنه بزرگ 88 بر تبیین شاخصه های مهدوی جمهوری اسلامی و ورود قریب الوقوع به آخرین مرحله زمینه سازی ظهور کبرای امام عصر علیه السلام اهتمام ویژه یی نمودند. ایشان در مهمترین فرازهای این بیانات، صراحتا اوضاع مناسب و امیدبخش منطقه و جهان برای ظهور کبرای امام مهدی علیه السلام را اینگونه توصیف میکنند :

" نيت الهي بر اين جاري شده که ستمگران در اواخر دوران ننگ آلود خود، به دست خويش سرنوشت محتوم فنا و زوال خود را نزديکتر کنند.89/3/11"

" امروز جهان اسلام بلکه سرتاسر جهان ،شاهد تحولات بزرگي است که خبر ميدهد از تغيير معادلات جهاني.89/3/14"

" شرايط کنوني در عرصه بين المللي و تحولات در حال وقوع،و بويژه منطقه خاورميانه،نشان يک تحول و تغييرات بزرگ در منطقه و سطح دنياست.89/3/18"

" ما امروز در يک برهه حساس به سر ميبريم،برداشت خود من اينست که مراکز استکباري جهاني در مقابله با حرکت اسلامي(ايران)آخرين تلاشهاي خودشان را ميکنند،در بسياري از عرصه ها،تلاشها و تدابيرشان به بن بست خورده و کار از دستشان در رفته است و کمر بندي که به دور مسائل جهان کشيده بودند پاره شده و از دستشان در رفته است.89/4/2"

" انشاءالله جوانهاي ما آن روزي را خواهند ديد که دشمنان گردن کلفت زورگوي بين المللي و جهاني احساس کنند که ديگر به ملت ايران نميتوان زور گفت،خداوند به ملت عزيزمان و مسئولين دلسوز و خدمتگزارمان کمک کند تا با تلاش مخلصانه ي خود،اين هدف را هرچه نزديکتر کنند و با اعمال خود انشاءالله زمان آن را هرچه زودتر فراهم بياورند.89/4/5"

" ما از نظر سياسي دوران استثنايي را ميگذرانيم، ما دوران حرکت از يک گذرگاه دشوار را داريم ميگذرانيم، البته ملت ما از اين گذرگاه خواهد گذشت و به نقطه امن و امان و سلامت خواهد رسيد.اما الان در حال يک حرکت عظيميم.89/4/13"

" وضع دنيا عوض شده است، ملتها بيدار شده اند، ملتها و حکومتهاي مسلمان،اهميت و عظمت اسلام و عظمت اين تکيه گاه مورد اعتماد و قابل اطمينان را دارند درک ميکنند. بيداري اسلامي موجب شده است که آمريکا و قدرتهاي بعد از او ديگر آن توانايي گذشته را نداشته باشند، ملتهاي مسلمان بايد راه توحيد را مغتنم بشمرند و وعده الهي را صادق بدانند تا امت اسلامي انشاءا... بتواند قدرت،عزت و آبروي از دست رفته خود را باز يابد.19-4-89"

" ميخواهم به شما عرض كنم كه ما داريم جلو ميرويم، داريم پيشرفت ميكنيم. دشمنان ما منحنى‌شان به طرف ضعف است، منحنى ما به طرف قوّت است. نظام طاغوتى، نظام سرمايه‌دارىِ متجاوز و ظالم در دنيا - كه مظهرش رژيم ايالات متحده‌ى آمريكاست - امروز از ده سال پيش و از بيست سال پيش، بسيار ضعيف‌تر است.در نقطه‌ى مقابل، تفكر اسلامى و نظام جمهورى اسلامى، امروز از ده سال پيش، از بيست سال پيش، بسيار قوى‌تر و بسيار پيشرفته‌تر و بسيار آماده‌تر است. جوانهاى ما امروز از ده سال پيش خيلى بهترند، خودتان را براى امتحانهاى دشوار آماده كنيد.(انا فتحنالک فتحا مبينا)89/6/1"

" عزيزان من! كشور شما و ملت شما در يك پيچ خطرناك تاريخى در حال حركت است. سى سال است ما داريم اين پيچ را طى ميكنيم. به نقاط خطرناك، خطرخيز رسيديم، از آن عبور كرديم؛ لكن تمام نشده. اين نقطه‌ى حساس تاريخى فقط مربوط به تاريخ ايران نيست، مربوط به تاريخ امت اسلامى است. ما در اين پيچ عظيم تاريخى داريم با احتياط، با تدبير، با حواس جمع و با نيروى زياد جلو ميرويم.؛ همه‌ى كسانى كه سينه سپر ميكنند و پيش كرده‌هاى جبهه‌ى جهانىِ استكبارند كه در مقابل ايران اسلامى قرار ميگيرند، به همين سرنوشت دچار خواهند شد.اين، تجربه است و در آينده هم همين جور خواهد بود.امام زنده خواهد ماند، انقلاب زنده خواهد ماند، شما زنده خواهيد ماند؛ دشمنان شما منكوب و نكبت‌زده از سر راه خواهند رفت.اين حركت بايد به قله‌هاى عالى اهداف انقلاب برسد و به فضل پروردگار و به حول و قوه‌ى الهى خواهد رسيد.89/06/31"

" هدف فقط سر و سامان دادن به وضع كشور نيست.دنياى اسلام، بلكه جامعه‌ى بشريت نيازمند كمك به آنها از سوى اسلام و امت اسلامى است.حركت ملت ايران در همه‌ى عرصه‌ها حركت توقف ناپذيرى است و ان‌شاءاللَّه بر خط درست و صراط مستقيم هدايت الهى و اسلامى و قرآنى پيش خواهد رفت.آينده‌ى ملت ايران، آينده‌ى روشنى است؛ و اين بر دنياى اسلام و بر امت اسلامى اثر خواهد گذاشت و ان‌شاءاللَّه ملتهاى مسلمان را روزبه‌روز بيدارتر خواهد كرد.اميدواريم خداوند متعال فرج ولى‌عصر (ارواحنا فداه)را نزديك بفرمايد؛ و ما را از ياران آن بزرگوار در حضورش و در غيبتش قرار بدهد.89/8/2"

 

مراحل زمینه سازی ظهور

برپائی حکومت امام مهدی علیه السلام از نظر راهبردی واجد مراحلی ست که در 5 دهه محقق میگردد که عبارتست از :

1- قیام سیّد قمی

اولین مرحله برپائی حکومت جهانی موعود، نهضت اسلامی زمینه سازان ظهور و یاوران ایرانی امام مهدی علیه السلام است که به فرماندهی سیّد قمی به پیروزی رسیده و پس از رحلت ایشان به فرماندهی سید خراسانی آخرین مرحله رشد و کمال خویش که جهان شمولی آن است را همزمان با قیام امام مهدی تجربه میکند تا با برخورداری از اقتدار منطقه یی و اثرگذاری جهانی ، به پشتیبانی از انقلاب نوپای امام عصر علیه السلام اقدام نماید.

2- ظهور شعیب بن صالح

دومین مرحله که از دل تحولات داخلی نهضت زمینه سازان میجوشد ظهور شخصیت استثنائی شعیب بن صالح است که در ضمن یاری رسانی به سیّد خراسانی در رساندن جمهوری اسلامی ایران به قله اقتدار و جهان شمولی ، حلقه واسط نهضت زمینه سازان با قیام امام مهدی علیه السلام خواهد بود و بلافاصله پس از آن نیز به فرماندهی لشکریان امام مهدی منصوب میگردد . "جریان شعیب بن صالح" بزرگترین مروج مهدویت و آماده کننده قلوب جهانیان برای مواجه شایسته جهانیان با حکومت مهدوی است و اراده قوی و اقدامات عدالتخواهانه او بستر توجه به عدالتگستر بزرگ جهانی را بیش از پیش فراهم خواهد نمود . بر اساس معارف شیعی این ترویج مهدویت و گرایش دادن دلهای جهانیان و علی الخصوص مستضعفان به سمت ظهور و قیام جهانی امام مهدی علیه السلام " ظهور انفسی" ، و مقدمه لازم " ظهور آفاقی" قلمداد گردیده است که از سوی دیگر دلهای کفار و منافقان را از ترس و ناامیدی مملو میسازد تا ظهور کبرا وارد مرحله ی دیگر شود.

3- بستر ورود به حتمیات

مرحله سوم که تحت تاثیرات منطقه ای و جهانی انقلاب اسلامی ایرانیان زمینه ساز ظهور محقق میگردد "بیداری ملتها خصوصا ملتهای مسلمان خاورمیانه و شمال آفریقاست" که همزمان با مانور اقتدار زمینه سازان در منطقه و اثبات اثرگذاری ایشان در معادلات جهانی ، به مرحله انقلاب و طاغوت ستیزی رسیده و سران مستکبر خویش را به زیر میکشند .

4- حتمیّات

چهارمین مرحله که در روایات علائم الظهور به "مرحله حتمیات" مشهور است خود واجد مراحل پی در پی و پیچیده یی است که بسادگی قابل بیان و پیش بینی نیست . اما این حتمیات که به قیام نهائی و ظهور کبرای امام عصر میانجامد شامل اتفاقات مهم و تعیین کننده ی ست که هریک زمینه ساز دیگری بوده و بلافاصله از یکدیگر و در فاصله زمانی دو سال محقق میگردند . حتمیات از مرگ عبدالله آخرین حاکم مقتدر و پابرجای حجاز آغاز گشته و تا قیام علنی و حرکت سپاهیان امام مهدی از مکه مکرمه ادامه می یابد .

5- شکست سفیانی و فتح حجاز و عراق

پنجمین مرحله از قیام امام مهدی عجل الله فرجه با "خسف بیداء" (3) که از سویی روحیه دشمنان اسلام را شدیدا تضعیف نموده و از سوی دیگر اقبال جهانی به نهضت حضرت و یاری ایشان را در پی خواهد داشت، آغاز میگردد؛ سرزمین حجاز در فاصله کوتاه چند ماهه فتح میگردد و سپاهیان حضرت که با بیداری و پیوستن اقوام و ملل مختلف بالغ بر میلیونها نفر خواهند بود به سمت کوفه مرکز حکومت ایشان به حرکت در می آید و پس از کارزاریهای شدید با بقایای سفیانی و دیگر گروه های منحرف سیاسی- اعتقادی ، عراق نیز فتح و شهر کوفه به عنوان مرکز خلافت حضرت معین میگردد.

6- مرگ سفیانی و فتح قدس

لشکریان سفیانی که پس از فتح عراق و استقرار حکومت حضرت در کوفه ، به مرکز خویش (شام) عقب نشینی کرده اند به جنگی بزرگ علیه ایشان مبادرت مینمایند که به شکست نهائی شان ختم گشته و قدس شریف آزاد میگردد . ان شا الله تعالی

7- نزول عیسی علیه السلام

8- فتح غرب و شرق و ایجاد حکومت جهانی

تقویم حتمیّات

پس از مقدمات مذکوره و اشاره اجمالی به مراحل مختلف زمینه سازی ظهور به بررسی دقیقتر مقوله حتمیات و بازه زمانی وقوع آنها میپردازیم . حتمیّات ظهور بنابر نظر برخی محققان در پنج امر "خروج سفیانی"،"خروج یمانی" ، "صیحه" ، "خسف" و "قتل نفس زکیه" منحصر است اما با توجه به برخی روایات که خروج سیّد حسنی (سید خراسانی) و همچنین مرگ عبدالله را از حتمیات شمرده اند باید اذعان نمود انحصار حتمیّات ظهور در امور پنجگانه، علیرغم برخی روایات مُصرحه بعید به نظر میرسد؛ یا باید تعداد بیشتری از امور را حتمی الوقوع بدانیم یا اینکه از تقسیم بندی علائم الظهور به حتمی و غیر حتمی، (خصوصا اکنون که به اذعان همه محققان مهدویت و مشاهدات عینی، همه نشانه های غیر اصلی واقع گردیده و صرفا علائم اصلی و پایانی باقیمانده است) ، صرفنظر نمائیم و تقسیمبندی نشانه های ظهور به "زمینه سازی های عمومی" و "زمینه سازیهای خاص" مناسبتر باشد.

مرگ عبدالله آخرین حاکم حجاز که تشخیص قطعیت و تضمین آن نیز به سختی ممکن است، نقطه عطف " زمینه سازی های عمومی" و "زمینه سازی های خاص" و به عبارتی شروع مرحله حتمیات است که خود مملو از حوادث و مراحل مختلفی است . بر این اساس ترتیب زمانی وقوع اتفاقات مرحله حتمیات بدین قرارست :

 

رمضان المبارک (سال اول)

وقوع آتش سوزی یا پدیداری آتش یا نور بزرگی در شرق حجاز یا یمن .

 

اگرچه محققین زیادی در این باره تحلیلهای فراوانی ارائه داده اند اما به نظر میرسد وقوع این پدیده (طارق) فرازمینی و عجیب در رمضان پیش از ظهور( 4 ماه قبل از ظهور ) باشد. زیرا در روایات مختلفی به عنوان یکی از اعجازات پایانی برای هدایت مردم به سوی امام مهدی علیه السلام قلمداد گردیده و دستوراتی برای مواجه با آن به شیعیان داده شده است ولی از آن جهت که در برخی روایات به عنوان مقدمه آغاز تحولات سیاسی حجاز شمرده شده نباید از نظر دور بماند. نشانه خارق العاده ی دیگری که برای این ماه بیان گشته گرفتن خورشید و ماه به فاصله یی اندک در غیر زمان طبیعی خودشان است که بعید نیست این نشانه نیز در رمضان المبارک آخر و همراه با صیحه آسمانی باشد .

 

شوال المکرم(سال اول)

ظهور سفیانی و معرفی او به عنوان میانجی دول و ملل اسلامی و منجی منطقه.

 

این حرکت که اصالتا رسانه یی و به منظور آماده سازی زمینه های قیام نهائی اوست نُه ماه به طول خواهد انجامید . سفیانی که خود به عنوان پرچمدار جریانی با همین نام برگزیده میگردد فردی به ظاهر مسلمان و در واقع به دور از همه تعالیم اسلامی است . اما عظمت و حساسیت این جایگاه او را در این 9 ماه و حتی ماههای بعد با تزلزل و تردید روبرو میسازد که همین امر شائبه ی اصلاحگری او را در بین برخی ملل مسلمان تقویت مینماید . اما او همواره در این نه ماه از سویی با سران یهود و دشمنان اصلی زمینه سازان ظهور به گفتگو و هم پیمانی دست میزند و از سوی دیگر در حرکتی متناقض به داعیه داری از حقوق مسلمین و اتحاد ملل مسلمان تظاهر مینماید.

 

ذیحجه الحرام (سال اول)

قتل پنهانی عبدالله آخرین حاکم حجاز

 

مرگ مشکوک آخرین خلیفه حجاز در ذیحجة الحرام یک یا دو سال قبل از ظهور، تا آخرین روزهای پیش از ظهور نیز در هاله یی از ابهام و مخفی نگهداشته میشود تا کانون رویاروئی جریان سفیانی دچار از هم گسیختگی نشود . بنابر روایات مختلفی که در این باره وارد گشته "عبدالله" آخرین خلیفه ی حجازیست که بر زمامداری او اتفاق وجود دارد. او توسط گماشته خویش که احتمالا نزدیکترین فرد برای جانشینی اوست و سالیانی چند مورد ظلم عبدالله قرار گرفته است به قتل میرسد اما از آنجا که حکومت حجاز در اثر اختلافات داخلی در سستی و افول قرار دارد اعلام مرگ او به جنگ داخلی و از هم پاشیدن زودهنگام دستگاه حاکمه خواهد انجامید. لذا مرگ عبدالله توسط گماشته او پنهان نگه داشته میشود تا تدابیر چندساله برای مهار قیام امام مهدی علیه السلام، جلوگیری از نفوذ بیش از پیش جریان خراسانی در منطقه و همچنین پیروزی نهائی یمانی ، بی اثر باقی نماند اما هرچه باشد این مهمترین فراز تاریخ و ورود به حتمیات ظهور کبراست . (4)

با اشاره به این مطلب مهم که هرچه مراحل ظهور نهائی تر و علنی تر میگردد جریان سفیانی و حامیان یهودی ش -که در سالیان متمادی بر منطقه و کشورهای اسلامی استیلا داشته اند- پیش از آنکه امکان تدبیر و برنامه ریزیهای بلند مدت و ثمربخش را داشته باشند ، از ترس خروج قریب الوقوع امام مهدی علیه السلام ناچار به سرعت عمل هستند که این خود موجب دو برخورد متناقض از سوی آنها میگردد : اول شبیه سازیهای متعدد از انقلاب مهدوی که عموما توسط رسانه ها و افراد سقوط کرده از ایمان و مسیر حق و از طریق تاسیس و تبلیغ گروه های منحرف اعتقادی با شعارهای به ظاهر اسلامی و مهدوی صورت میگیرد تا مشتاقان و منتظران بیشتری را در ورطه ناامیدی و گمراهی بکشانند . دوم رویاروئی پنهان و آشکار با جریان اصلی مهدویت است که توسط "سید خراسانی"، "شعیب بن صالح" و "یمانی" تبلیغ و عملیاتی میگردد .

باید توجه داشت که قتل حاکم حجاز در بازه زمانی خاصی که مرتبط با مراحل پیش و پس از ورود به حتمیات است میتواند کاملا برنامه ریزی شده و بسان شمشیری دو لبه باشد تا هم ابتکار عمل در حساسترین مراحل ظهور در دستشان باشد و هم در ضمن ایجاد آمادگی برای قیام نهائی سفیانی و تسلط بر منطقه، بستر نفوذ بیشتر و تسلط کامل سفیانی بر حجاز به جهت رویاروئی مستقیم با قیام قریب الوقوع امام مهدی علیه السلام را نیز فراهم آورند. لذا بدیهی ست جانشین یا جانشینان احتمالی عبدالله مقتول، صراحتا رویکردی کاملا ضد مهدوی داشته و زمینه ساز اصلی و نهائی خروج سفیانی باشند.

 

صفرالمظفر(سال اول)

شروع جنگهای فراگیر و بسیار شدید و هولناک منطقه ای و جهانی

 

این جنگها با شوریدن ملل عربی بر سردمداران مستکبرشان آغاز میگردد و حامیان جریان سفیانی برای مهار منطقه و جلوگیری از نفوذ جریان حامی ظهور(خراسانی ، شعیب و یمانی ) مستقیما وارد عمل میشوند . مهمترین قیام در بین شورشهای فراگیر ملل عربی قیام مردم مصر است که به جهات مختلفی حائز اهمیت است. منجمله تهدید مستقیم جریان سفیانی که در شامات مستقر است . زیرا با پیروزی مصریان ، حلقه محاصره مرکز هدایت این جریان که از سوی هواداران جریان خراسانی و هواداران یمانی، تحت فشار سیاسی و حصر جغرافیائی قرار گرفته تنگتر خواهد شد و نهایتا امکان خروج و قیام نهائی سفیانی مُلغی یا از پیش شکست خورده خواهد بود. لذا دخالت پشتیبانان غربی سفیانی برای فیصله دادن به غائله مصر و حتی دیگر ممالک اسلامی متشنج ،اجتناب ناپذیر و تنها راه نجات جریان و قیام سفیانی ست . البته باید توجه داشت فراگیر شدن نا آرامیها همانطور که از یکسو عرصه را بر جریان سفیانی تنگ میکند از سوی دیگر فرصت مناسب برای قیام نهائی و تسلط یکباره بر منطقه را نیز در اختیار او میگذارد. لذا به نظر میرسد راهبرد اصلی جریان سفیانی و حامیان یهودی او در این مرحله دامن زدن به اختلافات و تشنجات و نفوذ هواداران خویش در بین صفوف مردم مسلمان است تا مردم مسلمان منطقه پس از ناامیدی از استقرار حکومتهای اسلامی دلخواهشان به شخصیت مشکل گشا و مقتدر سفیانی که برای سامان دادن به اوضاع منطقه قیام خواهد نمود، تن دهند.

مرحله شورشها یکسال به طول خواهد انجامید و مصادف با ظهور چند شخصیت و پرچم ، در طرفداری یا تقابل با قیام جهانی مهدی موعود است . مهمترین این شخصیتها عبارتند از : خراسانی، یمانی، شعیب، سفیانی، مغربی، عبدالله، اصهب، ابقع، سید حسنی(عراق)، عوف سلمی یا جریان وابسته به او، قیس، کِندِه و همچنین پرچمهای زرد، سرخ و سیاه

 

رجب المرجب (سال اول)

خروج همزمان سفیانی ، خراسانی و یمانی

 

همانطور که در مطالب پیشین و برخی فرازهای این نوشتار گذشت، سید خراسانی فراتر از یک فرد مشخص ، جریانی عقیدتی- سیاسی است که در سالیان طولانیِ زمینه سازی برای ظهور ، به ترویج و تبیین مبانی معرفتی نهضت خویش همت گمارده است و دقیقا با شروع حتمیات و درحالیکه در اوج اقتدار سیاسی، امنیتی و نظامی قرار دارد همه تحولات منطقه را مدیریت و به سمت تحقق ظهور امام مهدی علیه السلام هدایت میکند.

سید خراسانی که در نیل به اهدافش از اراده قوی و مجاهدتهای بی نظیر فرمانده سپاهیان خود شعیب بن صالح نیز بهره مند است قطب اصلی تقابل با استکبار و جریان مولد و حامی سفیانی است و بر همین اساس شعار اولیه و هدف ابتدائی خروج سفیانی شکست خراسانی خواهد بود. لذا همزمانی این دو قیام و سرعت عمل هر دو جریان امری بدیهی و حتمی است . در این بین یمانی که از موقعیت ممتاز اعتقادی، سیاسی و منطقه ای برخوردارست و بواسطه علل و عواملی به عنوان جریانی مستقل و قدرتمند شناخته نشده است در این موقعیت حساس و با دو هدف اصلی وارد کارزار خواهد شد . هدف اول که برآمده از موقعیت منطقه ای اوست یاری خراسانی است . زیرا شعار اصلی سفیانی بر اساس ایجاد اختلافات مذهبی است . زیرا سید خراسانی صاحب پرچمی شیعی و غیر عربی است و این مسئله ممکن است ملل مسلمان ِ بپاخاسته را با تردید مواجه نماید . لذا ورود یمانی به این کارزار با توجه به موقعیت ممتاز عربی- منطقه ای، پیروزی خراسانی بر سفیانی را تضمین خواهد نمود و هدف دوم نیز که برآمده از عدم جریان سازی او در سالیان متمادی حضورش در منطقه که به بکر ماندن ویژگیهای عقیدتی او انجامیده است، دعوت ملل اسلامی منطقه به سوی قیام امام مهدی علیه السلام است. البته همزمان با این سه خروج، قیام علنی یاران خاص امام مهدی نیز آغاز میگردد . زیرا پس از خروج سفیانی غیبت کبرا به پایان رسیده و آخرین غیبت کوتاه حضرت (5) شروع میگردد. لذا در این چند ماه اگرچه انقلاب حضرت آغاز گردیده اما وجود مبارکشان از نظرها مخفی و در تدابیر شدید امنیتی قرار دارند. بنابراین منویات ایشان توسط خاصان و مرتبطین ایشان که بعضا از 313 یار موعود و اکثرا در بین ایرانیان زمینه ساز ظهور هستند، منتشر و عملیاتی میگردد که این فرایند باعث ظهور یاوران و مدعیان دروغین امامت نیز میگردد که به اختلافات درونی شیعیان و مدعیان یاوری حکومت مهدوی دامن خواهد زد . لذا سید خراسانی همزمان با ورود به عرصه نبرد با سفیانی مشغول دفع برخی فتنه های داخلی که احتمالا حول محور مباحث مهدویت شکل خواهد گرفت میباشد.

بی شک همزمانی این سه خروج و سرعت عمل آنها تحت تاثیر شرایط بحرانی و پیچیده منطقه است که غفلت و تسویف ، میدان را به رقیب واگذار خواهد نمود .باید توجه داشت بنابر احتمالات خاصی که از روایات شریفه در این جدول زمانبندی وجود دارد ممکن است خروج سفیانی در رجب دوم صورت گیرد که با آخرین غیبت حضرت و حکومت پانزده ماهه سفیانی که نه ماه مخفیانه و شش ماه علنی خواهد بود نیز بی ارتباط نیست. الله اعلم

 

رمضان المبارک (سال دوم)

وقوع صیحه آسمانی

 

ندای آسمانی و فراخوان عمومی مردم جهان به انقلاب جهانی امام مهدی که همزمان خواهد بود با ورود علنی نیروهای سفیانی به مدینه و شروع به قتل و غارت و تعدی علیه شیعیان و حق طلبان.

با اقتدار علمی و فنی زمینه سازان و همچنین فراگیری عمومی رسانه های مختلف در سطح جهان ، رویکرد رسانه یی از مهمترین مقولات جنگهای آخرالزمانی است که از سویی تسلط شیطان بر حواس بشری را گوشزد میکند و از سوی دیگر راه نجات بشریت را در پاکسازی این حواس و ورودیهای قلب انسان برمیشمرد . لذا حجم وسیع اقدامات رسانه یی زمینه سازان و استفاده از همه امکانات دیداری و شنیداری برای رویارویی با دشمنان اسلام و ترویج مهدویت از مهمترین شاخصه های مراحل پیش از ظهور است که با ندای آسمانی که خود فراگیرترین رسانه و نافذ ترین پیامهاست ، حجیت و قطعیت بیشتری می یابد تا دلهای مومن امیدوارتر و کفار و منافقان ناامید و ترسان شوند .

 

شوال المکرم (سال دوم)

گسترش جنگهای منطقه ای و جهانی

 

این کشتارها در منطقه خاورمیانه و بسیاری از نقاط جهان و عموما به بهانه اسلام ستیزی صورت میگیرد. با دقت در واقعیتهایی که جهان اسلام از صدر تا امروز با آنها مواجه بوده است در می یابیم که مهمترین خاستگاه نفوذ و استقرار دشمنان اسلام خصوصا یهود در بین امت اسلامی، ترویج قرائتهای متعدد از دین و دامن زدن به اختلافات مذهبی بوده است. لذا امروزه نیز دشمنان پرکینه اسلام همچون قرون گذشته در اقدامی متناقض هم قائل به پلورالیسم هستند و هم هرروزه بر اسلام هراسی در بین ملل مختلف مبادرت میکنند و گویا دجال آخرالزمان هدفی جز این ندارد.

آنچه در این مراحل پایانی ظهور نمود بیشتری دارد همان رویکرد کثیف و مزورانه ای ست که در صدر اسلام و علیه امامان شیعه خصوصا امام علی ، امام حسن و امام حسین علیهم السلام بکار گرفته شد. اگر آن روز بنی امیه ، آل ابی سفیان ، آل مروان ، آل زیاد و حتی بنی العباس حرکت بنی هاشم که اوصیاء به حق و قطعی و منصوص رسول الله بودند را "تندروی"، "خشونت طلبانه" و "مغایر سنت پیامبر" نامیدند، امروز نیز اسلام ناب که ایران عزیز و جمهوری اسلامی مهد و ام القرای آنست را "محور شرارت"، "ضددموکراسی" و "حامی تروریسم" قلمداد نموده و گروه های مرتد و جنایتکاری که دست پرورده خودشان است را مسلمان حقیقی مینامند و در عین حال همانها را نیز در رسانه هایشان احمقهای از دین و دنیا بی خبر و عقب مانده و مستحق استثمار معرفی میکنند تا با این ترفند کثیف و شیطانی همواره امت اسلامی درگیر اختلافات داخلی بین خود یا بین امت و سران خویش باشد تا در فرصت مناسب با شیوه یی مکارانه به داد امت بی امام مسلمین رسیده و هر عنصر بی دین و غربزده یی را به عنوان تنها ناجی مملکتشان تحمیل نمایند.

همانطور که گذشت نگرش صحیح جریان خراسانی - خصوصا پس از ظهور شخصیت شعیب بن صالح- نسبت به جنگ نرم و لزوم تقابل رسانه یی با دشمن و استفاده از عمومی سازی روابط در فضای منطقه یی و جهانی، آن روش مزوّرانه جریان سفیانی و حامیان یهودی ش را در دامن زدن به اختلافات مذهبی مسلمین، از تهدیدی حتمی و خطرناک، به فرصتی بزرگ و بی نظیر بدل نموده است و دقیقا عموم مسلمین نه تنها دست از بسیاری اختلافات مذهبی کشیده اند، بلکه در موارد مختلفی همچون جنگهای 33روزه و 22 روزه و همچنین شکستن حصر عزه و حتی در رویارویی با حوادث طبیعی به یاری یکدیگر شتافته اند که ماحصل این هم افزائی ها بیداری بیش از پیش ملل اسلامی است که منجر به ورود به نهائی ترین مراحل پیش از ظهور میگردد .

 

ذیقعده الحرام(سال دوم)

بروز اختلافات شدید بین خواص امت اسلامی

 

همانطور که پیشتر آمد به نظر میرسد علت اصلی اختلافات پیرامون مسئله مهدویت و گرایش برخی از مردم به مدعیان دروغین امامت و مهدویت و رویگردانی برخی دیگر ، از مدعیان حقیقی عرصه مهدویت است .بی شک هرچه به ظهور نزدیکتر میشویم نقش خواص جامعه اسلامی خصوصا زمینه سازان ظهور مهمتر و حساستر میشود . داشتن افقهای بلند و امیدوارانه، نگرشهای منطقه یی و بلکه جهانی، پایفشاری بر مشترکات دینی و مذهبی و تن دادن به ولایت فقیه به عنوان سیسیتم مدیریتی اسلام از مهمترین لوازم گذار از این مرحله حساس است. البته غفلت و کوتاهی خواص از آنجا که"ظهور انفسی" به سرعت درحال همه گیر شدن است و شخصیتهای اصلی و محوری ظهور رفته رفته شناخته میشوند ، نمیتواند جمعیت قابل توجهی از عوام را منحرف و یا متوقف نماید. لذا سقوط خواص در این مرحله و در آستانه ظهور امری اجتناب ناپذیر و تاسف بار است .

 

ذیحجه الحرام (سال دوم)

برگزاری مناسک حج در فضای سنگین امنیتی

آخرین حج پیش از ظهور نهایتا به درگیری و کشتار می انجامد . زیرا از یکسو خیل حجّاجی که در اثر روشنگریهای زمینه سازان ظهور خود را مواجه با قیام قریب الوقوع امام مهدی می بینند به سمت حجاز سرازیر میگردد و از سوی دیگر جریان سفیانی و حامیانش برای جلوگیری از نفوذ بیشتر جریانهای خراسانی ، شعیب و یمانی که به هدایت عموم مسلمین به سمت حکومت مهدوی منجر خواهد گشت، راههای ورود به حجاز و امکان تشرف به حج را محدود و ممنوع میسازند. لذا حاضرین در حج از طرفداران هر دو جریان بوده و با توجه به تسلط سفیانی بر مناطق مختلف حجاز و رصد اوضاع ، ایجاد درگیریهای متعدد و خونبار دور از وقوع نخواهد بود .

مهمترین حادثه این ماه شهادت نفس زکیه از نزدیکترین یاران امام عصر و پیک ایشان به سوی سفیانی است که در 25 ذی الحجة اتفاق می افتد .

 

محرم الحرام (سال دوم یا موعود)

خروج امام مهدی علیه السلام

 

آنچه تاکنون بیان گردید شرحی از ظهور موعود بود. اما آخرین مرحله که در لسان روایات "خروج" نامیده شده ، در دهم محرم از مکه مکرمه صورت می پذیرد . شهادت " نفس زکیه" که از حتمیات مُصرحه است حجت را بر قیام مسلحانه حضرت تمام کرده و از آن پس کارزار نهائی امام با کفار و منافقان آغاز میگردد. با فاصله ی کمی از قیام ایشان و با فرو رفتن سپاهیان سفیانی در منطقه بیداء یکی دیگر از حتمیات ظهور محقق میشود. البته همانطور که پیشتر گذشت و بر اساس برخی روایات، ممکن است این قیامِ اول حضرت و شروع آخرین غیبت چند ماهه ی ایشان باشد . الله اعلم

لازم به یادآوریست آنچه پیرامون علائم همزمان با حتمیات مطرح گشت بیشتر جنبه سیاسی – اجتماعی دارد و علائم کوچک و بزرگ طبیعی و فرازمینی دیگری نیز در روایات برای دو سال پیش از ظهور نقل گشته که البته یا زمان وقوع مشخصی ندارند و یا در طول این سالها مداوماً بروز میکنند و یا اینکه پس از خروج امام علیه السلام محقق میگردند که مهمترین آنها زلزله های متعدد( خصوصا زلزله شام که البته ممکن است کنایه از سقوط و واژگونی باشد) ، بارش بارانهای سیل آسا و بی نظیر ( 24 باران مشهور) و همچنین خروج دابة الارض ، پدیداری چهره یی در خورشید یا ماه ، درخشش ستاره ی سرخ ، گرانی و قطحی و گرسنگی در بسیاری از مناطق ، مرگهای پنهان و آشکار خصوصا در اثر بیماریهای مسری و ...

در پایان اذعان میکنیم شیعیان و منتظران راستین در هرصورت و بر اساس مبانی معرفتی خود متعبّد و تسلیم خواست الهی بوده و پرداختن به مباحث نظری و علمی به معنای نپذیرفتن غیر از آنچه تحلیل و تبیین میگردد نخواهد بود .

و السلام علی عباد الله الصالحین

بیست و پنجم محرم الحرام 1432

سید مهدی طباطبائی

_________________________________________________________________________

1- مراجعه شود به کتابهای متعدد در این زمینه خصوصا "ولایت فقیه" نوشته آیت الله مصباح یزدی و " ولایت فقیه" نوشته آیت الله جوادی آملی

2- کتاب ولایت فقیه نوشته امام خمینی (ره) صفحه 35

3- فرو رفتن سپاهیان سفیانی در بیابانی بین مکه مکرمه و مدینه منوره به معجزه الهی

4-روایات متعددی در منابع مختلف روائی(شیعه و سنی) این واقعه عظیم و مهم را توصیف و پیش گوئی نموده اند برای نمونه مراجعه شود به بحارالانوار جلد52 صفحه 157 و صفحات 210تا240 و همچنین کمال الدین صدوق صفحه655

5- بنابر برخی روایات وارده آخرین غیبت امام عصر پس از خروج سفیانی یا اندکی قبل از آن رخ میدهد و علت آن حفظ جان امام از حملات سپاهیان سفیانی و همچنین آخرین محک برای یاران مخلص اوست . مدت این غیبت بنابر اختلاف روایات وارد کمتر از یکسال خواهد بود. ( نسخه خطی ابن حماد صفحه88 و بحارالانوارج2صفحه223وبشارة الاسلام صفحه267)