بيست و دوم خرداد سالروز حماسه ماندگار حضور 85 درصدي مردم مؤمن ايران اسلامي در انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري است. اگرچه نفس انتخابات به عنوان يكي از شاخصه‌هاي مهم مردم‌سالاري ديني، نقش بيعت با نظام اسلامي و ولي‌امر مسلمين را ايفا مي‌كند، اما بي‌شك يكي از افتخارات جمهوري اسلامي به عنوان تنها نظام مردم‌سالار دين‌محور در جهان برگزاري مستمر و منظم انتخابات از بدو تأسيس تا امروز است، اما از آنجا كه در مسير پيشرفت نظام اسلامي هرچه اهتمام به اجراي احكام اسلامي فراگيرتر و راهبردي‌تر مي‌شود، از يكسو شور و اشتياق مردم به مشاركت سياسي افزايش مي‌يابد و از سوي ديگر عكس‌العمل نظام سلطه قهرآميزتر، اما نا‌اميدانه‌تر مي‌شود. از اين حيث انتخابات 22 خرداد 88 صحنه‌اي بي‌نظير در تاريخ انقلاب اسلامي بود كه محتاج واكاوي و تحليل صحيح و دقيق است.
دهمين انتخابات رياست جمهوري به دلايل مختلفي بزرگترين آوردگاه موافقان و مخالفان حكومت اسلامي بود. از يك سمت در جبهه داخلي به بهانه ارائه شيوه نوين مديريت در دولت نهم گسست مديريت شده‌اي از سوي صاحبان قدرت و ثروت بين جبهه اصولگرايي ايجاد شده بود كه حتي شكست‌خوردگان دولت‌هاي قبل را نيز به طمع انداخت و از سمت ديگر دشمن خارج‌نشين كه شيوه مديريت دكتر احمدي‌نژاد را احياگر آرمان‌هاي امام خميني‌(ره) و در راستاي يگانه‌سازي حاكميت با محوريت ولايت فقيه مي‌ديد، در انديشه رويارويي با ركن جمهوري اسلامي با استفاده از همه فرصت‌هاي ايجاد شده توسط بي‌نصيبان از سهم‌هاي مادي و معنوي و در دولت نهم باشد.
رهبر معظم انقلاب اسلامي كه از ماه‌ها قبل اتحاد نانوشته دشمنان خارج‌نشين با فريب‌خوردگان، سست‌عنصران، ساده‌لوحان و برخي زخم‌خوردگان عدالت در داخل را گوشزد فرموده بودند، در بياني رسا و مهم اين حركت منسجم خصمانه را به جنگ احزاب تعبير نموده و فضاسازي براي شكست جريان برآمده از آمال ولايتمداران حقيقي و مستضعفان و محرومان را اين‌گونه وصف نمودند:
دو جريان الآن عليه اين دولت وجود دارد: يك جريان، جريان داخلي است؛ يك جريان هم جريان خارجي است كه او مهمتر است. الآن شما اگر رسانه‌هاي دنيا و حرف‌هاي محافل خبري دنيا و محافل سياسي دنيا را نگاه كنيد، مي‌بينيد همه‌شان - واقعاً مثل جنگ احزاب - دست به دست هم داده‌اند و دارند فشار مي‌آورند كه اين دولت را بكوبند. هدف واقعي‌شان هم اين دولت - يعني آقاي احمدي‌نژاد و شماها - نيست؛ البته آماج اين دعواها شماييد، اما هدف واقعي، انقلاب است، هدف واقعي نظام است. شماها هم چون حرف نظام را مي‌زنيد، طبعاً آماج اين تهاجم‌ها قرار مي‌گيريد. اين خطي است كه الآن در بيرون وجود دارد. همه جورش را هم ما مي‌بينيم. حالا بعضي از انواع اين تهاجمات را عامه مردم مي‌بينند، بعضي‌ها را خيلي از خواص هم نمي‌بينند، اما ما مي‌بينيم. ما از خبرهايي كه به ما مي‌رسد و از نوع تحرك و تعاملي كه وجود دارد و از حرف‌هايي كه زده مي‌شود، مي‌فهميم كه چطور مجموعه دولت آماج حملات است. علتش هم همين است كه گفتمان اين دولت، گفتمان انقلاب است و در جهت انقلاب حركت مي‌كند. اين خط خارجي است. 2 مهر 1387  با نزديك شدن به پايان آخرين سال دولت نهم تحرك جناح‌هاي سياسي براي حضور در رقابت انتخاباتي تشكيل دولت دهم رو به فزوني بود. اصلاح‌طلبان از سر اختلافات گسترده گزينه مطرح با قابليت جذب اكثريت آرا ندارند به زعم نخبگان دوم خردادي خاتمي توان جلب شمار قابل توجهي از آرا را ندارد.همزمان ميرحسين موسوي با تفكرات چپ كه پيش از رحلت امام‌(ره) دو دوره نخست‌وزيري جمهوري اسلامي را نيز تجربه كرده است، به عنوان گزينه نهايي پا به عرصه رقابت مي‌گذارد، مديريت پنهان مافياي قدرت و ثروت با تمركز بر تخريب دولت نهم و شخص دكتر احمدي‌نژاد از چند ماه قبل از انتخابات تبليغات هدفمندي را آغاز مي‌كند. دلسوزان نظام و خصوصاً رهبر انقلاب از فضاسازي‌هاي مخرب و ايجاد تشنج در جامعه آن هم ماه‌ها قبل از انتخابات ناراضي‌اند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در بيانات مختلف خصوصاً بيانات نوروزي سال 88 در ضمن دعوت به آرامش و خويشتنداري جناح‌هاي سياسي به خطر نفوذ دشمنان خارجي هشدار مي‌دهند كه نبايد شعارها و رفتارها به نحوي باشد كه دشمن را به طمع بيندازد و اين توصيه در حالي است كه رقباي اصلي دكتر احمدي‌نژاد كه سعي در اتحاد و معرفي گزينه واحد دارند در ضمن تخريب عملكرد دولت به تشكيك در برگزاري سالم و نتيجه انتخابات آتي همت گمارده‌اند.
با نزديك شدن به ايام تبليغات انتخابات مديريت پنهان مافياي قدرت و ثروت نقش فعال‌تر و نمايان‌تري را ايفا مي‌كند بخشي از اصولگرايان كه به جهت انديشه و عملكرد قرابت خاصي به آقاي هاشمي دارند به استراتژي واحد «نه احمدي‌نژاد» مي‌رسند و در حالي كه اتحاد اصلاح‌طلبان ممكن نشده است رقابت بين 4 گزينه اصلي شكل مي‌گيرد، دكتر احمدي‌نژاد تنها گزينه‌اي كه خاستگاه مردمي دارد و در طول 4 سال مديريت خود حمايت‌هاي بي‌دريغ رهبري انقلاب را به انديشه و عمل خويش معطوف ساخته است، مهندس ميرحسين موسوي گزينه اول اصلاح‌طلبان كه به دليل طرح شعارهاي ساختارشكنانه حمايت همه گروه‌هاي مخالف نظام اسلامي و افراد و جريان‌هاي فكري مخالف عدالت و عملكرد دولت نهم را جلب نموده است. حجت‌الاسلام مهدي كروبي كه سرريز اصلاح‌طلبان و واجد سياست يك بام و دو هوايي است كه مي‌خواهند در پس برخي شعارهاي اسلامي و انقلابي خود را اصلاح‌طلب اصولگرا اما خواهان تغيير معرفي نمايند و دكتر محسن رضايي با تفكرات مخالف دولت نهم و قرابت خاص به آقاي هاشمي و ادعاي نمايندگي از طيف‌هاي اصولگرا است.
صحنه تبليغات انتخابات دهم رياست جمهوري كه به فضايي متفاوت بدل شده است به وضوح بيانگر پيش‌بيني رهبر معظم انقلاب اسلامي مبني بر تدارك جنگ احزاب دشمنان خارجي و داخلي عليه گفتمان امام و اسلام ناب است. تحت‌تأثير رقابت كه با شيوه‌هاي نوين تبليغي خصوصاً مناظرات مستقيم نامزدها به اوج رسيده است با مديريت پنهان مافياي قدرت و ثروت و سهل‌انگاري برخي رقبا و فضاسازان به سمت جنگ نرمي تمام عيار بدل مي‌شود كه اگر به پيروزي رقيب نينجامد پتانسيل ايجاد شده بتواند در راستاي مطامع دشمنان انقلاب اسلامي مورد استفاده قرار گيرد يعني آنها كه فكر و عمل خويش را در برابر مكتب امام و روش مديريت دكتر احمدي‌نژاد از پيش شكست خورده مي‌ديدند به موازات زمينه‌سازي براي كسب نتيجه انتخابات، با تشكيك در سيستم رأي‌گيري و سلامت مجريان، مقدمات سوء‌استفاده از فضاي پس از انتخابات را نيز چيده‌اند. اگرچه با توجه به سرمايه‌گذاري كلان مادي و ايجاد اتحاد بزرگ بين همه نيروهاي داخلي و خارجي خود و با تأكيد بر راهبرد «نه احمدي‌نژاد» مترصد جلب آراي تعيين‌كننده و اكثريت مردم هستند.
حضور شگفت‌انگيز مردم در پاي صندوق‌هاي رأي همه نگاه‌هاي داخلي و خارجي را معطوف ساخته است و شمارش‌هاي اوليه كه حاكي از پيروزي دكتر احمدي‌نژاد است مرحله بعدي تقابل با جبهه حق را كليد مي‌زند.
رهبر معظم انقلاب با شجاعت و اقتدار تمام به دفاع از رأي و خواست مردم همت مي‌گمارند و شكست‌خوردگان كه آرزوهاي خام خويش را بر باد رفته مي‌بينند، مرحله بعدي تقابل با جبهه حق را كليد مي‌زنند و اعتراضات قانوني جاي خود را به گروكشي‌هاي خياباني مي‌دهد، اما در اين ميان نقش آقاي هاشمي به عنوان نقطه كانوني تقابل با دكتر احمدي‌نژاد و همچنين برخي ديگر از خواص و مدعيان اصولگرايي و ولايتمداري كه يا مستقيماً به آتش فتنه پس از انتخابات دميدند و يا با سكوت نابجا و اتخاذ مواضع دوپهلو از شفافيت فضا و محكوميت عمل فتنه‌گران جلوگيري نمودند حائز اهميت است.
فتنه هشت ماه به طول انجاميد و طمع‌ورزي دشمنان مكار نظام اسلامي كه ريشه در غرض‌ورزي‌هاي شخصي، جناحي و بعضاً اعتقادي برخي از خواص و جناح‌هاي سياسي داشت ناكام ماند و مردم بصير ايران اسلامي در حالي كه بسياري از خواص و مدعيان ولايتمداري از درك حقيقت عاجز بوده و به ايفاي نقش ساكتين و قاعدين اكتفا نمودند با حضور خودجوش و حماسي خود در 9 دي 88 بر همه خيالبافي‌هاي دشمنان خارجي در آسيب زدن به شجره طيبه نظام اسلامي خط بطلان كشيدند.
اگرچه فتنه 8 ماهه پس از انتخابات هزينه‌هاي زيادي بر جمهوري اسلامي و همه حق‌طلبان و مستضعفان در جاي‌جاي گيتي تحميل نمود، اما اين حقيقت را آشكارا به صحنه آورد كه جهت درست و اسلامي و انقلابي دولت دكتر احمدي‌نژاد در انديشه و عمل كه بر عزت و اقتدار روزافزون ولايت فقيه و جمهوري اسلامي انجاميده است درّ گرانبهايي است كه همه كينه‌جويان و اسلام‌ستيزان و غرض‌ورزان با انقلاب اسلامي بر هزم و هدم آن كوشيدند و حال كه دست تواناي خداوند متعال از آستين ولايت بيرون آمد و با رهبري دل‌هاي مؤمنان آن را حفظ نمود، در عمل شاكر باشيم و با ترجيح مقولات فرعي و كم‌اهميت اصل اين حركت نوراني را كه همان مكتب امام خميني‌(ره) است با سختي و مانع مواجه نسازيم.