بسم الله الرحمن الرحیم

نهم ربیع الاول سالروز آغاز امامت حضرت مهدی (عج) و از اعیاد و روزهای مبارک شیعیان و عموم حق طلبان و مستضعفان جهان است. همزمان با این رویداد عظیم، برخی معتقدند که نهم ربیع الاول سالروز کشته شدن خلیفه دوم عمر بن خطاب نیز می باشد و بر این اساس  و  با نقل حدیثی مشهور به " رفع القلم" و تحت عنوان برائت و تبری از دشمنان اهل بیت در این روز مجالسی را برپا می کنند که در آنها سبّ و دشنام و افعالی قبیح انجام می شود.
9

امام خمینی(ره) ، رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای، آیت الله مکارم شیرازی ، آیت الله نوری همدانی، آیت الله وحید خراسانی، آیت الله موسوی اردبیلی، آیت الله مصباح یزدی ، آیت الله جاودان و ... همچنین مرحوم آیت الله بهجت، مرحوم آیت الله تبریزی، مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی. چنین حدیث ، داستان ها و اعمال اختلاف انگیز را قبول نداشته و صریحا به مخالفت با این قبیل اعمال و رفتار عده ای از شیعیان پرداخته و شرعا انجام این مراسمات را جایز نمی دانند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی که همواره منادی اتحاد مسلمین است در خصوص مراسم تفرقه انگیز روز نهم ربیع الاول که از سوی برخی افراد برگزار می شود، صراحتا می فرمایند: " برخی به نام شاد کردن دل فاطمه زهرا کارهایی می کنند که حضرت فاطمه راضی نیست."
برای دست یافتن به واقعیت ماجرا و فهم درستی یا نادرستی این رسم، بررسی های مختلفی از سوی محققان انجام شده است که در این میان تحقیقی با عنوان " تاملاتی تاریخی درباره نهم ربیع الاول" نوشته دکتر مسلم نجفی و دکتر هادی وکیلی، از جامعترین بررسی های صورت گرفته در خصوص مراسم نهم ربیع الاول است.
بر این اساس و با امید روشنگری جامعه اسلامی و اطلاع جوانان میهن اسلامی متن کامل این مقاله تحقیقی در قالب فایل PDF تقدیم می گردد.

" جملاتی تاریخی درباره نهم ربیع الاول"