بسم الله الرحمن الرحیم

...تا ما نتوانیم با این دو پیغمبر ارتباط صمیمانه برقرار کنیم بدون هیچ واسطه ، ما نخواهیم فهمید اینها چه می گویند . نباید در ذهن ما پیغمبر یک شخصیت تاریخی باشد که یک روزی بوده و حالا هم رفته و چند تا جمله از او باقی مانده و تا اسمش می آید باید صلوات بفرستیم . این کافی نیست . پیغمبر با ماست . انیس و همراه ماست . چرا ؟ چون خدا می خواهد ما را هدایت کند و اگر لحظه ای از ما جدا شود ما از هدایت خارج می شویم و از خدا جدا می شویم . پس اینها هیچ وقت از ما جدا نمی شوند نه عقل و نه پیغمبر ظاهری .


سند این دو و این حرفها در کجا جمع است ؟ در کتاب خدا . همه ادیانی که کتاب داشتند با پیامبران اولوالعزم همه در قرآن جمع شده است که این تصدیق آنها بود ، آنها هم خبر از قرآن داده بودند پس اگر ما بتوانیم ارتباط صمیمی با قرآن برقرار کنیم دو تا خاصیت برای ما دارد و در مقابل این دو خاصیت دو مزیت دیگر هست که کمک می کند به اینها .


اولین خاصیت اینکه پیغمبر را به عنوان کسی که پیغام خدا را می اورد می شناسیم بدون اینکه پیغمبر را در این پیام دخیل بدانیم . نمی گوییم که پیغمبر از خودش در آورده همانطور که نمی گوییم که تلوزیون خودش فیلم می سازد . فیلم را جای دیگری می سازند و همه چیزیش جای دیگری است ولی بعد تبدیل شده به یک محموله وبسته . ما به پیغمبر این عقیده را پیدا می کنیم که پیغمبر امین خداست " و ما ینطق عن الهوی " هر چه می گوید حرف خداست از خودش چیزی نمی گوید .


دوم اینکه نسبت به عقل خودمان بین این صداهایی که از جوانب شنیده می شود آهسته اهسته قدرت تشخیص پیدا می کنیم که عقل ما کدام اینهاست . الان که من راه می روم ، الان که میخواهم چیزی را بخرم ، بفروشم ، و.... یا ما کاملا بی اختیاریم که این ممکن نیست . بی اختیار بودن ما یعنی تحت تصرف همان خدای باطلیم او این کلمات را چیده برای ما ادبیات را به ما القا کرده . مثال : همین الفاظی که روزمره رواج پیدا می کند به صورت عامیانه این از یک جا ناشی می شود مردم همه اینطوری صحبت بکنند . مثال قوی تر . زبان ، زبان عربی ، فارسی و هر نوع زبانی که وجود دارد . حدود شش میلیارد انسان روی کره زمین وجود دارد سیصد میلیون نفر اینها انگلیسی صحبت می کنند . حدود یک بیستم . اما شما هر چیزی را که ببینید به زبان انگلیسی هست . شما یک کالایی را بخری حتی ایرانی . اسم ایرانی هست معنا هم فارسی زبان است . اما اسمش را به انگلیسی نوشته یا خود ما بارها اسم خود را به انگلیسی نوشته ایم . یعنی یک کسی پشت پرده دارد یک زبان مشترک بین همه انسانها به وجود می اورد تکه کلام های مشترک ، جک های مشترک و... در همه شئونات در دیدار و سلیقه و و بالاتر از همه در افکار یعنی آن را هم القا می کند یعنی عقل ما را درست کرده .


اما اگر کسی بخواهد با قران مانوس شود آیا باید اول زبان عربی یاد بگیرد بعد فلسفه بعد ایات و بعد شان نزول بعد ... آن موقع بشود مفسر قران ؟ نه آن یک روش علمی است این انس را به وجود نمی اورد باعث مهجوریت قرآن هست ما از این طریق نمی توانیم این برای یک قشر خاصی است ما باید تکلیف خودمان را روشن کنیم باید بتوانیم با آیه های قران ارتباط برقرار کنیم به عنوان یک پیغامی که خدا برای ما فرستاده ؛ چطور پای تلویزیون می نشینیم ؟ پای کامپیوتر ؟ پای بازی ؟ ... یا هر وسیله ارتباطی که بشر درست کرده که یک پیغامی را از یک جا به جای دیگری میرساند خصوصا رسانه ها . چطور با یک فیلمی گریه می کنیم یا می خندیم یا اموزشی را از آن می گیریم ؛ قران دقیقا این طور هست .


اگر توانستیم بدانیم که چی بخوریم ؟ چه لباسی بپوشیم و ریزیترین نکات را از قران بفهمیم و انس بگیریم معلوم است که عقیده داریم و با آن دو تا دشمن می توانیم مقابله کنیم و این خاصیت بعدی می شود که مقابله با دشمن این دو است . دیگر شما آن صداهایی که از درونت شنیده می شود یواش یواش محو می شود قدرت فکر دست خودت است سرعت فکر را پایین آوردی و اجازه نمی دهد ذهنت زود برود سراغ یک گزینه باطل . می خواهی الان تصمیم بگیری چیزی بخری . یا یک کلمه را به کار ببری این کلمه را به کار ببرم یا نبرم ؟ این بالاخره از یک جایی هدایت می شود اگر شما آن مرکزیت و اتاق فرمان را رها کرده باشی اولین کلمه ای که به نظر خودش درست میاد و نظر خودش هم متکی به آموزش هایی است دیده ؛ اما اگر اختیارش دست شما باشد شاید اصلا این کلمه را به کار نبرد شاید اصلا چیزی نخرد و کلی اما و اگر برایش بگذارید .


ارتباط با قران یعنی یک دانشگاه کامل که همه چیز را به ما آموزش بدهد اما اینجا انس لازم است ما باید به قران نزدیک شویم . پیامبر امده این کار بکند می گوید من امین هستم عین این حرف را می خواهد به تو تحویل دهد ان زبان ندارد من زبان او هستم . چرا ما قبول داریم امام وصی و جانشین پیغمبر است ؟ به همین دلیل که قرآن زبان ندارد نوشته است چه کسی این را بیان کند به این سادگی ؟ چرا ما متوسل به اهل البیت می شویم ؟ این حرفها شاید درظاهر پیچیده نباشد اما مهم است و راهکار اصلی است . ادامه دارد ...


* متن پیاده شده سخنرانی 7 اردیبهشت 1385

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group