بسم الله الرحمن الرحیم

ممکن است هر یک از ما هزار جا برود زیارت اما وقتی نداند برای چه ؟! دیگر رفتن و نرفتنش خیلی فرق نمی کند فقط چون تغییر محیط داده ممکن است روحیه اش باز شود اما اگر یک بار با شناخت و با این دید باز برود انسان تر می شود روش مندتر می شود . در همه چیز . میرود از آن مرکز آموزش بگیرد با خود می گوید اگر اینجا ضریح درست کرده اند صحن و سرا و گنبد هست یک خاصیتی این فرد داشته که همچین شانی را برایش قائل شدند و گرنه مگر این ادم چه فرقی با بقیه داشته است ؟ یعنی همان آیه شریفه " انا بشر مثلکم یوحی الی " که مهم " یوحی الی " است یعنی پیامبر میگوید فرق من با شما این است که به من وحی می شود به شما نمی شود . از طرف عقل و ملائکه حرف خدا به من میرسد و من برای شما بیان می کنم .


این چی را می رساند ؟ این همان صمیمیت و ارتباطی است که ما لازم داریم همان آموزشی است که ما باید بگیریم که تو اینقدر خوبی که من همین که با تو مواجه می شوم و انس می گیرم برای پنج دقیقه می ایم به زیارت شما من هم بدی هایم یادم میرود من هم مشکلاتم فراموش می شود . راحت و سبک میشوم .


اگر این انس با قران مداوم باشد میشود همان انسی که در زیارتگاهها به وجود میاید خصوصا امام رضا علیه السلام . دیگه ان موقع این ادم برود زیارت آنجا چشم و گوشش باز می شود . چرا به زیارت می رویم ؟ چرا به امام قائلیم ؟ چرا دعای توسل می خوانیم ؟ چرا زیارت عاشورا می خوانیم ؟ همه به این دلیل است که انسان بدون روش نمی تواند زندگی کند خدا تضمین کرده برای این انسان و این روش را به کسی سپرده که امین است تا بیاورد و آن امین مردنی نیست همیشه زنده است و حرفش تمام نمی شود . بدون پاسخ نمی ماند . این کار را اگر ما کنیم مشکل حل می شود . همه مشکل به شکل ریشه ای حل می شود .


این انسان فریب شیطان - چه انسانی و چه جنی - را نمی خورد . این انسان دیگر کار غلط انجام نمیدهد چون روش را پیدا کرده . صراط مستقیم را پیدا کرده هدایت را فهمیده چون انس دارد . سندش هم درون خودش است به خودش هم که مراجعه کند درونش هم می گوید همین درست است نیازی نیست برود صدها جلد کتاب بخواند اگر بخواند بعدها در یک شرایط خاصی خیلی به نفعش خواهد بود . اما اگر نخواند و بی سواد هم باشد این را راحت می تواند تشخیص دهد .


این انس چیزی است که ما به آن نیاز داریم . بین انس با قرآن و انس با اهل بیت فرقی نیست . اما قرآن دم دست ماست . شاید ما امام زمان را به این سادگی نتوانیم خدمتش برسیم شاید آن زیارتگاهی که این حس و حال را برای ما ایجاد کند همیشه نتوانیم برویم . اما قران هست . باید سعی کنیم این راه انس را از درون خود پیدا کنیم . سعی کنیم خود را مخاطب ببینیم . این امین خدا این قران این وسیله هدایت خدا خیلی مهربان است نسبت به انسانها . چرا مردم حاجتشان را از یک امام زاده یا امام می گیرند ؟ چرا انجا درد دل می کنند ؟ چرا مشکلاتشان را در یک کاغذ می نوسیند و می اندازند آنجا ؟ چون یک احساس محبتی از آن طرف دیده اند . چون یقین دارند . چرا به آدم های معمولی نمی گویند . این خاصیت امین و فرستاده خداست . عقل هم همین است عقل هم با ما خیلی مهربان است . اونی که امر و نهی خشک میکند از درون بدان عقل نیست . چون این پیغمبر با آن پیغمبر هیچ فرقی نمی کند این پیغمبر از آن پیغمبر گرفته شده است " اول ما خلق الله العقل " " اول ما خلق الله نوری " پیغمبر اکرم اولین صادر وجودی خداست . البته این یک بحث فلسفی است ولی در حقیقت تنها آفریده خدا همان پیغمبر است و بقیه همه تجلی اویند


از ازل پرتو حسنت زتجلی دم زد ....


خدا وجودش برتر و سبحان است از این حرفها . اینها همه تجلی نور پیغمبر است . پیغمبر هم مهربان است و حرف ما را می شوند و با ما انس دارد و به دنبال ما می اید کسی که باید برود و انس بگیرد ما هستیم . مشکل الان اینجاست این انس را باید یک جوری به وجود بیاوریم نباید بگذاریم مسائل ظاهری و علمی و تبلیغی و ... مانع شود . اگر این مشکل حل شود احساس امنیت خواهیم کرد و این حس حیرانی و سردرگمی از ما بیرون می رود . یعنی آدم یک تعلق خاطری به یک جا پیدا می کند . میداند که قرار است برود به آنجا . اگر هدف مشخص باشد ادمی خیلی با رغبت و سریعتر به سمتش حرکت می کند و مصمم هست و قریب به اتفاق مواقع هم به هدف می رسد . ما اگر با قران و اهل بیت انس برقرار کنیم همین حالت را پیدا می کنیم . قبلا نقشه را توضیح دادیم و حال این انسش است که ما پای این امین بشینیم . سال پیغمبر نام گذاری شده به اندازه خودمان فکر کنیم که درس پیغمبر چه بوده ؟ چگونه حرف می زده راه می رفته و ... همه اینها را یاد بگیریم و در صورتی یاد می گیریم که انس بگیریم و رفیق بشیم از طرف او هست ما باید برویم . قرآن ما را جذب می کند ما باید جذب بشویم .


* متن پیاده شده سخنرانی 7 اردیبهشت 1385

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group