بسم الله الرحمن الرحیم


. . . حضرت علی علیه السلام در یکی از خطبه های نهج البلاغه توصیف می کند که پیغمبر چگونه بوده است . :میفرماید: پیغمبر اکرم اختیار شده ای از شجره انبیا است و از لحاظ نسبی اجداد پیامبر برمی گردند به حضرت ابراهیم از یک شجره مستحکمی برخوردار است . وجودش نوربخش و راهگشاست و جایگاه رفیعی دارد ( مکه ) که یپامبر در آنجا متولد شده است ؛ مثل چراغ هست در تاریکی ها و از سرچشمه های حکمت آمده است طبیب است طبیبی که با طبش میگردد دنبال مریض ! آن داروهایی هم که دارد قطعا موثر است و( حضرت یک عبارت پزشکی به کار می برد که لوازم جراحی و پزشکی را بوسیله ی حرارت میکروب هایش را از بین می برد ) این لوازم جراحی پیغمبر داغ شده است و میکروبی ندارد و آماده است برای جراحی . او دنبالش می گردد و پیغمبر جایی حاضر می شود که به او نیاز هست


طبیب مسیحا دم است و مشفق


چو درد در تو نبیند که را دوا بکند


این حاجت هایی که دارند چی هست ؟ یعنی حضرت امیر این مرض ها را می گوید که اگر این مرضها را داری دستت را بیاور بالا اسم پیغمبر را بیاور ! پیغمبر به دادت می رسد ! چه با ذکر یک صلوات چه با خواندن یک آیه از قرآن ؛ اینها همه صدا زدن پیامبر است ! تو صدا بزن پیغمبر می آید اگر از این هم بالاتر بروی و عملت هم اینگونه باشه قطعا پیامبر یک پوشش کامل به تو خواهد داد و درمان قطعی ات می کند ! آن مریضی ها چیست ؟ قلبهایی که کور شدند و نمی فهمند و گوش هایی که کر است و زبانی که لال است . پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله دارو را می رساند . الان روشهای جدید پزشک اینگونه است که دارو را با یک دقت و ظرافت خاصی می رسانند دقیقا به همان جایی که باید برسد . اینگونه نیست که یک قرص بخور برای همه بدن . امیر المومنین می فرماید : پیغمبر اینگونه دارو را می رساند . پیغمبر صحبت می کند ولی هر کس حاجت خودش را می گیرد و داروی مرض خودش را می گیرد و راه علاجش را پیدا می کند . کلامش به اندازه تعداد بشر معنی دارد . چرا می گوییم قرآن هفت بطن دارد چرا می گوییم مخاطبش تک تک انسانهاست ؟ چون هر کسی می آید مشکل خودش را حل کند .


استخاره می کنید یک آیه می اید برای پنج نفر پنج معنا دارد تازه استخاره شان پایینی است از بهره بردن از قرآن ... بعد حضرت امیر ادامه میدهند : این دارویی که پیغمبر تجویز می کند میرود تا برسد به این دو موضع یکی موضع غفلت است و یکی هم سردرگمی نمیدانی راه و چاه چیست ؛ با این انس همه جوانب در زندگی و روش زندگی را می توانیم پیدا کنیم . فقط با خواندن قران می شود این انس را پیدا کرد . دقت کردن رو حروف قران کار سختی نیست لازم نیست روشهای خاص و پیچیده یی را طی کرد . البته آن هم خوب است ولی اگر قرار است مانع از فهم قران بشود بهتر است انسان اصلا دنبالش نرود . حفظ قرآن اگر به فهمش کمک نکند فایده یی ندارد . قاری فقط اگر بخواند اما عمل نکند فایده یی ندارد . اما اگر مفهوم را درک کنیم یاد گرفتن تجوید هم مطمئنا کمکش خواهد کرد . حافظ قران هم باشد خوب است . اما آنی که از ما خواسته شده همین انس است . اگر کوچکترین خطایی بکنیم وارد شرک شدیم . قاری برای خودش نمی خواند باید شنونده ای باشد جلسه ای باشد . اگرلله نباشد شرک است حالا یا از طریق قران یا چیز دیگر مفسر قران هم برای دیگران چاپ و توزیع می کند به دیگران می خواهد آموزش بدهد . اما وقتی خود قران را می خوانیم برای کسی نیست برای خودمان است این موحدانه است این انس را زود برقرار می کند و فرد زود به نتیجه می رسد . و با خدا زود رفیق می شود چون خدا رفیق هست . رفیق از اسما متبرکه خداوند است ما باید این رفاقت و همراهی را به وجود بیاوریم خواندن قرآن خیلی ساده است . حالا ممکن است یکی هر ساعت خودش را ملزم می کند که بخواند یکی زمان خاصی نمی گذارد موضوع خاصی را می گذارد . یکی هم نه زمان نه موضوع می خواهد مدام مرتبط باشد . الان تلویزیون و موبایل و سایر رسانه ها طوری برنامه ریزی شده اند که تمام وقت ما را بگیرد حتی شب که ما خواب هستیم و یک جوری به صورت الکترونیکی رو خواب ما موثر هستند تو بیداری هم که ما پای تلویزیون هستیم یا با موبایل حرف می زنیم یا با کامپیوتر کار می کنیم . انس را آنها برقرار کرده اند ما می خواهیم این را به هم بریزیم این انس را به وجود بیاوریم بین خودمان ، خدا و امین خدا و قرآن و پیغمبر چطور هشت ساعت پای سیستم می نشینم این شوق را با قرآن ایجاد کنیم . شروع و ظاهرش خواندن کم قرآن است حتی شده یک آیه خودمان را یواش یواش عادت بدهیم که این ایه را که بخوانم هم برای من تفریح است هم ادبایتم را درست می کند هم روش زندگی ام را درست می کند هم عقیده ام را کامل می کند هم صبرم را زیاد می کند و خلاصه هر چی که لازم داریم همینجاست انس را برقرار کنیم نتیجه می گیریم ان شالله .


والسلام

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group