خلاصه سخنرانی شب چهارم محرم 96 توسط استاد سیدمهدی طباطبایی با موضوع: حیاء
1- امام باقر(ع) در تفسیر آیه قرآن می فرمایند خوب حرف زدن با مردم این است که بهترین حرفهایی که دوست داری از دیگران بشنوی، به دیگران بگو. پس اگر این طور نکنی خدا خشمگین می شود، اولین حرف بدی که ذکر می شود لعن کردن است به هرکس و هر چیزی لعن کردن ممنوع. مگر اینکه دلیل و سند داشته باشی. مخصوصاً اینکه دلیل قرآنی داشته باشد. البته اصل لعن کردن در قرآن آمده در روایات هم هست، خدا مشرکان، منافقان، صاحبان ثروت و قدرت را لعن کرده است، اما اینکه چه کسی و چه مقدار بستگی به دستورات شرع دارد، در دوره ما فقط ولی فقیه اختیار دارد، مراجع حکم شان تاثیری ندارد. وقتی حکومت اسلامی تشکیل شده و در راس آن ولی فقیه است مراجع فقط در مسایل شخصی در صورتی که از سوی ولی فقیه اجازه داده شده باشد می توانند.
2- دوم سب کردن یعنی حرف بد بزنی به یک نفر که فهمیده می شود آن فرد، فرد خوبی است ولی تو حرف بدی به او می زنی، این کسی است که مورد غضب و خشم الهی است.
3- سومی طعنه زننده است، الان خیلی رواج پیدا کرده است، یکسری جملات طنز را ترویج کردند یک سبکی را راه انداخته اند که به دیگران طعنه می زند. به آن جوک هم می گویند. الان مردم حرف عادی شان را هم که می خواهند بزنند، با طعنه می زنند. یعنی حال طرف را گرفتن، خدا از آن به سادگی نمی گذرد.
4- چهارمی فحش دادن، فحش حرف های بدی است، ربطی هم ندارد که در فردی که می گویی هست یا نه؟ حرف بدی است که نباید گفت. حرف زشت به کسی نزن چه با دلیل چه بی دلیل، اصلاً حق با شماست، ولی این شیوه الهی نیست. خدا خوشش نمی آید بعد زندگی ات به هم می پیچد.
5- آخرین کسی که خوا از او بدش می آید کسی است که از زبانش بد استفاده کند، یک سوال می کند دیگر ول نمی کند مثل گدای سمج، وقتی جواب سوالت را گرفتی یک جور گیر نده که طرف مقابل را در تنگنا قرار بدهی، خدا از اینها بدش می آید. اما آدم های با حیاء را دوست دارد. پس آنها چه کسی بودند بی حیاء بودند. کسی که زیاد لعن می کند بی حیاء است. کسی که سب می کند، به طرف خوب حرف زشت می زند، به دیگران طعنه می زند، اینها چه کسانی هستند بی حیاء هستند.
6- الان موقعیت این است که ما عیب مان را پیدا کنیم اینجا می آیید که عیب تان را نشانت بدهند. البته آدم خوبی هستی که آمدی اینجا، ولی آمدی که عیب تو را نشانت دهند. کسی که عیب تو را به تو می گوید دوست تو است. اما کسی که از تو تعریف می کند دشمن تو است تو را به سمت سراشیبی حول می دهد. هیات جایی است که آدم عیبش را پیدا کند، امام حسین(ع) هم کمک می کند، یک قطره اشک همه را می شوید می ببرد. آدم حسینی می شود.
7- بد زبانی علاوه بر اینکه باعث خشم خدا می شود علایم بی حیایی هم هست. فکر نکن چون هیات می آیی، نماز می خوانی دین داری، نه، نشانه دین داری و ایمان داشتن حیاست. هر کدام از این کارهای بد که نشان بی حیایی است، برعکسش را انجام دهید حیاء زیاد می شود.
8- دروغ، هفت تا ریشه دارد که در سال های قبل اشاره کردم، اما واقعاً هفت تا ورودی که باعث می شود، دروغ بگویی، ریشه آن بی حیایی است. دروغ چیزی است که وجود ندارد ریشه آن بی حیایی است. حیاء یک نسروی درونی است که نگذارد انسان کار بد انجام دهد. انسان آن است که اصلاً فکر خطا هم نکند اگر هم کرد عمل خطا نکند، حیاء کارش این است.اگر این طوری نیست یک فکری به حالش بکنیم. اگر هیات می آیی باید یک فکر به خالت بکنی.
9- مثلاً یکی از ریشه های دروغ گفتن، کسی که عزت نفس ندارد. با چشم باز ازدوج کن، همین طور در تمام کارهای زندگی، تو یک عقیده داری، آن هم یک عقیده دارد، باید بلد باشید، باید مطالعه کنید، آنهایی که ازدواج کردند، و می خواهند بچه دار شوند، حتماً اول یاد بگیرید، بعد اقدام کنید، بچه که هست توی سر بچه می زنی، عزت نفس آن از بین می رود. در نتیجه دروغگو می شود. البته اقتدار هم باید حفظ شود، در حد تهدید آن هم با نگاه خیلی کم پیش می آید که با زبان باشد.
10- وقتی پیامبر(ص) مبعوث شدند یکی از کارهایی که جلوگیری کرد زنده به گورکردن دختران بود. عرب ها اصلاً زن را آدم حساب نمی کردند یکی از بلاها این بود که برای زن ها از بچگی کفش فلزی می پوشیدند و تا چند سال حق نداشتند از پا در بیاورند در نتیجه پا رشد نمی کرد و نمی توانست حرکت کند و درست راه برود. وقتی توی سر بچه می زنی مثل همین کفش فلزی است که نمی گذاری بچه رشد کند، نتیجه اش این می شود که یک عده آدم خیانتکار می آیند سرکار، هیچ جرات نمی کند حرفی بزند چون توسری خور بار آمده است.
11- همه ادیان مراسم سوگواری دارند هرکس به فرهنگ خودش آنهم فکر می کند بر حق هستند فقط مخصوص ما نیست. جامعه آمریکا سال هاست که از لحاظ دینداری کشور اول دنیاست، با فاصله زیاد از همه کشورها، با سردمداران صهیونیستی آن کار نداشته باشید.

12- ما چند دفعه در هفته میجد می رویم آنها همیشه کلیسا می روند، هر هفته جلسه تفسیر می روند، به انجیل مراجعه می کنند. ژاپنی ها هم به رسم خودشان خیلی مقید هستند می بینی که پای دینشان سفت ایستاده اند آنها هم فکر می کنند برحق هستند و سفت پای آن ایستاده اند، ما هم فکر می کنیم برحق هستیم و سفت پای آن ایستاده ایم. اگر درست عمل نکنیم از آنها عقب می افتیم. آنها هم دارند کار خودشان را می کنند اگر نقصی هم هست که قطعاً هست، مشکل از ماست که نتوانستیم درست به آنها نشان دهیم کسانی که رفتند آنجا، حل شدند چیزی نداشته اند که ارائه دهند. ولی هر کدام به اندازه خودش هیات می رفته، نماز می خوانده، چرا؟ چون نیامده هیات که یاد بگیرد چطوری زندگی کند، آمده هیات که عزاداری کند. وقتی هزاران ملائک عزادار هستند عزاداری ما به کجا می رسد.
13- زیارت امام حسین(ع) واجب است، مستحب نیست، مثل زیارت امام رضا(ع) که مستحب است، اما واجبی است که اگر انجامش ندهی به خاطر امام حسین(ع) عقابی ندارد. اگر خواستی بروی کربلا باید یکسری آداب را رعایت کنید شاید اجازه دهند وارد حائر حسینی شوید. تقریباً از 8 کیلومتری کربلا وارد حائر حسینی می شوید شاید آن موقع آنجا شما را راه بدهند البته حقیقی، وگرنه ظاهراً می روی. چون آنقدر ملائک آمده اند برای زیارت که جایی برای تو نیست، باید همه آداب را رعایت کنید تا مقام تو بالاتر از آنها برود و تو را راه دهند. آنجا جایی است که دعا مستجاب است و شرط خاصی هم ندارد فقط به شرطی که راهت دهند.
14- اول اینکه وارد حایر می شوی، یک حالی از شما می گیرند، بلایی سر شما می آید. مانند اولیاء خدا، که هرکس وارد این منطقه شده، بلایی سرش آمده است. مانند حضرت علی(ع)، حضرت نوح(س). اگر کربلا با راستی بروی باید یک چیزی ات بشود. این طوری نیست.
15- اگر هیات می روی برای این باشد که درست شوی. طرف آمده برای شفای مریضش، این غلط است. اما اگر امام حسین(ع) را داشته باشید آنهم را داری. بگو آمدم ببینم شما چطور زندگی می کنی.
16- به خاطر خدا اول تحقیق کنید بعد ازدواج کنید، بعدش همدیگر را تحمل کنید، قبلش تحقیق کن، مطالعه کن، تا خودت و طرف مقابلت را خوب بشناسی. چند تا گروه پیدا کنید تا یاد بگیرید. لباس، غذا، خانه باید بشناسیم بعد برویم سراغ این چیزها. توی تربیت بچه کم نگذارید، مخصوصاً تحصیلش، امام حسین(ع) به استاد پسرش به خاطر یتد دادن سوره حمد یک کیسه دینار به همراه کلی زیور آلات داد. شما که از امام بالاتر نیستی باید دقت کنی. یک شلوار کمتر بخر ولی بگذار با یک معلم خوب رشد کند حلال حرام را به او یاد بدهد. ما لاید خودمان را نجات دهیم، وظیفه مان را به درستی انجام دهیم با حرف درست نمی شود. به اعمال و رفتار ما نگاه می کنند. نگو آدم خوب هستم، هیاتی هستم، پس بچه ام خوب می شود. خانه یکی از محیط هاست که تاثیر می گذراد. امام(ع) برای تربیت بچه اش هزینه می کند البته سخت است ولی باید انجام دهیم.
17- زمان امام(ع) هم همین موقعیت بوده، همه اش که خانه نیست محیط بازی بچه هم است، از همه مهم تر مدرسه است که بهترین زمان بچه در مدرسه می گذرد که بعد از تمام شدن آن شخصیت بچه شکل گرفته است. پس مدرسه مهم است.
18- شما شاید سن ات گذشته باشد از این حرف ها، استغفار کنید، اگر بچه ام این مشکل را دارد، نتیجه این است که مدرسه خوب نرفته است. از خدا کمک بگیریم، باید فکر کنیم، البته ما اشتباه می کنیم و خواهیم کرد ولی بایستی آگاه باشیم. اگر می خواهی بچه ات با حیا شود به محیط بچه دقت کنید. این لباسی که می پوشی حیایش از بین می رود. وقتی پدر ومادر شدی نمی توانی هر لباسی بپوشی هر غذایی بخوری، این ها همه مطالعه می خواهد. هرکس که مطالعه نمی کند ریشه خودش را می زند.
19- بیشتر کسانی که زندگی شان به اختلاف خوردند، طرفین آدمهای خوبی هستند ولی به درد هم نمی خورند، باید درست انتخاب کنید. بچه دار شدن خوب است ولی مطالعه می خواهد. زود ازدواج کنید البته درست. کسی که دیر ازدواج می کند به خاطر پول، خانه، شیعه امام حسین(ع) نیست، دروغ می گویید، آیا امام به شما کمک نمی کند، امام صادق به یهودی ها کمک می کرد. تو راه را گم کردی، تو پس می زنی. اینجا آمدی دو کلمه حرف حساب با امامت بزن، بگو تا الان نمی دانستم اشتباه کردم، اگر امام(ع) کمکت نکرد روزیت را نداد. تو نمی توانی روزی خودت را بدست آوری، روزی تو را خدا می دهد.
20- ببینید چقدر مشکل داریم ، به همه جایمان حمله کرده اند، به اعمالمان، افکارمان، مسجدمان، زندگی مان، کتابمان و ... به همه چیز حمله کردند خوب بیایید به امام حسین(ع) متوسل شوید فکرتان را با ایشان میزان کنید باید مطالعه کنید کتاب نهج البلاغه و صحیفه سجادیه را بگیرید حداقل هر شب یک خط بخوانید. کم کم یاد می گیرید چطور مثل اهل بیت زندگی کنید. فقط با سالی یک بار هیات آمدن درست نمی شود با یک یا علی گفتن و هیات آمدن درست نمی شود.ما باید در اقتدار و عزت زندگی کنیم.

21- از لحظه ای که وارد هیات می شوید باید یا گریه کنی یا حالی داشته باشید، ولی ما چطور می آییم روضه می خوانند گریه نمی کند، چون حرام خورده آمده هیات، هر چیزی را دیده، چشم چیزهایی را دیده که نباید می دیده، حالا خشک شده است نمی تواند گریه کند. چرا صدایت در نمی آید چون با حنجره ات چیزهای دیگری گفتید، حسین حسین که می گویید امام حسین(ع) این کار را می کند، اصلاً برای همین کار آمده است که به ما کمک کند. ما استفاده نمی کنیم کاهلی می کنیم. بعد می اندازیم گردن امام حسین(ع).
22- اینجا را درست کردند که تو بیایی و یک چیزی به تو بدهند، تو مقاومت نکن، وقتی امام(ع) می فرمایند این کار را نکن یا این کار را بکن، و تو گوش نمی کنی یعنی این که امام(ع) نمی فهمد ولی من می فهمم.
23- در خانه هایتان چقدر قرآن خوانده می شود، هیات برگزار می شود، به همین اندازه ملائک به آنجا رفت وآمد دارند. اگر نیست اجنه کافر رفت وآمد دارند. به خاطر ماهواره، خطاها، وسایل خانه، اثر آنهاست که نور آنجا نمی آید، امام زمان(ع) آنجا نمی آید، اجنه که توی خانه تو هستند فریبت می دهند این چیزها را می خری، می پوشی. اول قبول کنیم که روش درست این است بپذیریم که روش مان اشتباه بوده است، بگو مجبور بودم، بعدش ببین گشایش نمی شود؟ پول در حریم اهل بیت چیزی نیست، کارهای اصلی را بدانیم، انجام دهیم، هیات می آییم درست استفاده کنیم. اگر این کار را نکنیم دهن کجی به امام حسین(ع) است، این کارها را نکنیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group