خلاصه سخنرانی شب سوم محرم 96 توسط استاد سیدمهدی طباطبایی با موضوع: حیاء
1- طبق روایات و آیات حیاء ریشه همه خوبیها و بدیها است. داشتن حیاء انسان را به بهترین ها تبدیل می کند و نداشتن حیاء انسان را به بدترین اعمال و افکار می کشد.
2- چه جوری باید این حیاء را زیاد کنیم، اگر ضعفی دارد، نقصی دارد، چه جوری بوجود آوریم، همان طور که گفتیم اول نگاه کردن نشانه حیاء است، به چه چیزهایی نگاه کنیم یا نکنیم، چشم از گذرگاه های مهم ورود و خروج حیاء از وجود انسان است، با نگاه بد حیاء از بین می رود، با نگاه خوب حیاء باقی می ماند و زیاد می شود.
3- دوم هر انسانی درونش سه قوه دارد، یکی برای خواستن، دومی برای دفاع از خودش و سومی مدیریت این دو بود. چه وقتی این مدیریت به مشکل برمی خورد، و انسانها زیاده خواه می شوند و یا کمتر از سهم خودشان می خواهند و مظلوم بد واقع می شوند، یا اینکه در دفاع از خودشان زیاده روی می کند، پرخاش می کنند، یا اینکه کم دفاع می کنند یک نوع بی غیرتی، بی تعصبی بوجود می آید این افراط و تفریط در دو قوه غَضب و شهوت، موقعی است که حیاء کم می شود یا ازبین می رود.
4- عاملی که نقطه تعادل در خواستن و دفاع کردن ایجاد می کند، حیاء است هر کسی که در خواستن زیاده روی نمی کند و کم هم نمی گذارد و در نقطه تعادل حرکت می کند این به طور هوشمند حیاء را در وجودش تقویت می کند و زیاد می کند. قوای درونی ما هوشمند است هر طور که با آن رفتار کنی با تو رفتار می کند. هر عاملی را که در تضعیف حیاء می گوییم برعکسش تقویت کننده حیاء است.
5- سومین عامل زبان انسان است، اول کمیت آن یعنی چقدر حرف می زند، دوم کیفیت، یعنی اینکه چه حرف هایی می زند. کسانی که زیاد حرف می زنند حیاء کمتر دارد هر کسی به هرحال توجیه یا علتی برای پرحرفی اش دارد، هرچه باشد غیر از ضرورت عقلی و شرعی، پر حرفی نشانه کم شدن حیاء است. دوم اینکه حرف بد نزنی، هم کیفیت هم کمیت آن.
6- امام باقر(ع) در تفسیر آیه قرآن که می فرماید با مردم خوب صحبت کنید،می فرمایند بهترین چیزی را که دوست دارید به شما گفته شود، به مردم بگویید، خدا بغض می کند، خمشگین می شود از کسی که زیاد لعن می کند. اگر موردش درست و مستند باشد باید دلیل برای آن داشته باشی. الان همین فرقه ای که راه افتاده و اکثر مساجد و هیات ها را گرفته و مردم هم خواب هستند، اینها اصلاً مبنای حرکت شان اهل بیتی نیست. همین که آقا فرمود شیعه انگلیسی هستند ولی کسی تشخیص نمی دهد.
7- هیاتی که بیدارت نکند، اگر چه ظاهرش حسینی باشد، اما هیات یزیدی است، کاری کرده اند از همان ابزاری که قرار بود ریشه بدی ها را بزند، ریشه خودش را می زنند، زن و مرد نامحرم با هم دوست باشند حالا به صورت مجازی، اما هیات هم می آیند، حرام می خورند، هیات هم می آیند، این هیات حسینی نیست هیات یزیدی است.
8- این فرقه ها درون هیات چه کار می کنند، لعنت بر اولی، لعنت بر دومی، همین جور می گویند، در صورتی که وقتی شما روایات و اسناد متقن شیعه را بررسی می کنید اصلاً چنین چیزی نداریم اگر هم باشد، راوی گفته آن هم اصلاً اسم نبرده است گفته فلان. اما دینی که فقط ظاهر داشته باشد و هیچ خطری برای دشمن نداشته باشد، این طوری است می گویند فقط لعن کن تو الان بهترینی، تو مقرب ترین بنده خدایی آیا این دین برای سیاست مداران هم خطری دارد، خیر، زندگی شان را نگاه کن یک دین قلابی که هیچ خطری برای هیچ کس ندارند، برای منافقین، برای آمریکا، خطری ندارند. عمروعاص نوین، ولی با شعار زیاد. ظواهر خوب شده است، همه چیز میزان است، ولی چه از آن بیرون می آید فوقش چند نفر را لعن می کنند و می گویند دین همین است. اما عمروعاص کنارت است. کسانی که خلافت را غصب کردند همین طور بودند آدمهای خوبی بودند ولی علی را قبول نداشتند. الان هم همینطور است.
9- رهبر انقلاب می گوید یارانه پول امام زمان است دیگری می گوید حرام است تو بالاخره با علی هستی یا با غیر علی، فرقی نمی کند چه کسی باشد، این پول مال مردم و باید به مردم برسد.
10- آن که در جهان حاکم است می گوید برو صلوات بفرست، لعن کن ولی وقتی از حلال وحرام صحبت می کنی حالشان خراب می شود. حضرت در مورد این افراد فرموده اینها دین را می خواهند که به چیزی برسند، کسانی که آمدند هیات، آمده اند چیزی از امام حسین(ع) بگیرند و ببرند خوب آنها هم زمان خود امام همین کار را کردند، همان شبکه ای که الان مردم را سر کار گذاشته، همان موقع هم بود.
11- الان حرام را وارد زندگی مردم کردند درآمد حرام به انواع مختلف وارد زندگی مردم شده است این هیات امام حسین(ع) نیست، این راه امام حسین(ع) نیست. دینی که در حد زبان باشد دین نیست، دین خدا اول حلال وحرام است مگر می شود هم با نامحرم رابطه داشته باشی هم هیات بیایی، از ایمان خارج می شوی اما کم کم از ایمان خارجت می کنند.

12- به اندازه لعنت کردن نباید به دین اکتفا کرد بعد همه چیز را می برند اگر کاری هم نمی توانی انجام دهی مهم دانستن است. مهم فهمیدن آن است. روایت داریم اگر ظلمی را دیدی با آن مقابله کن، اگر نتوانستی با زبان بگو اگر باز هم نتوانستی تو دلت بگو با این کار من مخالفم وگرنه مسلمان نیستی باید از همه چیز مطلع باشی. نمی شود تو کار خودت را بکنی و بی خیال همه چیز باشی. برای اینکه امام حسین(ع) خودش این طوری نبود.
13- نخواسته اند که شما پولدار شوی دنبالش نرو اگر سختی هم هست ابزاری است برای اینکه شما را نگه دارد اگر یک لقمه اضافه شود به همین اندازه از دین خدا فاصله می گیری، از هیات فاصله می گیری.
14- امام تمام خلایق را خلق کرده ولی به فجیع ترین وضع کشته می شود، تا این حرفها به گوش مردم برسد بیدار شوند. اگر قرار باشد صاحبخانه شوی خودت درست می کند. اما اگر خودت رفتی خوبش با غفلت است ولی تنها غفلت نیست آلوده به حرامت می کنند. این همه زحمت کشیده شده تو بیایی هیات، آن تو آن را با یک وام عوض می کنی.
15- الان امام زمان(ع) در چه وضعیتی است با این همه فساد، ظلم که جهان را گرفته است چه کار می کند چون هنوز خدا اذن نداده است، راحت نیست، غصه می خورد در زمان ائمه دیگر به ما یاد داده اند که وقتی امام غائب است چطور ارتباط با امام برقرار کنی. مشکل این است که ما نمی گذاریم اهل بیت دخالت کنند.
16- هیات درست کردند قبل از عاشورا که ما نگذاریم امام زمان مان شهید شود همان وقایع نیز برای امام زمان ما هم اتفاق می افتد ما این ده شب را عزاداری می کنیم که بگوییم ما نمی گذاریم امام زمان مان را آبش را قطع کنند سرش را ببرند. همه ما در خطر هستیم دین مان را می گیرند.
17- خدا از کسی که لعن می کند بدش می آید فقط به یک لعن و سلام اکتفا نکنید باید بیدار شویم باید عوض شویم باید در موقعیت عاشورایی خودت را ببینی، حلال و حرام را پیدا کن.
18- دین در حد زبان نباشد نشانه بی حیایی است دین خدا این طوری نیست دین خدا در عمل است اول حلال وحرام، اول درآمدت را ببین چه است. امام حسین(ع) در روز عاشورا سه بار خطبه خواند، چند نفر را به اسم صدا زد گفت مگر شما من را نمی شناسید چرا می خواهید مرا بکشید بعد فرمود مشکل شما شناختن من نیست شکم شما از حرام پر شده است. نکند امام زمان(ع) ما هم بیاید و ایشان را بشناسیم ولی شکم مان پر از حرام باشد گرفتار اضافه کار و این حرفها باشیم امام تنها بماند، ما بیچاره می شویم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group