خلاصه سخنرانی شب دوم محرم 96 توسط استاد سیدمهدی طباطبایی با موضوع: حیاء
1- امام رضا(ع):
اذا لم تستحی فافعل ما شئت؛
اگر نمی خواهی حیاء کنی، هر کاری دلت می خواهد بکن.
زیاد شنیدیم که می گویند دلم می خواهد، کسی که هر کاری انجام می دهد، می گوید دلم می خواهد، بی حیاء است.
2- همه انسانها ذاتاً با حیاء آفریده می شوند با هر قمویتی، اگر حیاء بعداً از بین رفته علت آن بر اثر خوراک و تربیت است. وقتی فکر خطایی به سراغ انسان می آید؛ یک نیروی درونی مانع می شود، جلوگیری می کند، جلوی فکر بد را می گیرد.
4- ما انسان ها درون مان سه تا ویژگی داریم، روان انسان سه بخش است، سه تا فعالیت عمده را انجام می دهد،
بخش اول: ما هر چیزی را که بخواهیم مدیریت می کند، انسان خیلی چیزها را نیاز دارد مانند غذا، امنیت، اخلاقی، فکری و هر نیاز دیگری، یک قدرت درون انسان است فقط دنبال نیاز است، به هیچی کاری ندارد، طمع کار است(شهویه).
دومین قدرت، محافظ انسان است، هر چیزی بیاد رد می کند جلویش سد می شود(غضبیه)؛
سومین قدرت، مدیریت آن دو تای دیگر می باشد(وهم).
5- همه انسانها همه چیز را میخواهند که داشته باشند، هر خطری را از خودشان دفع می کنند، مهم حد آن است؛ حد زندگی فرد کجاست؟ هر چیزی را که می خواهد حد آن کجاست؟ خواستن برای همه است، ذاتش است، همه دنبالش هستند، بحث سر این است که چه اندازه ای و چرا؟
6- اگر دعا مستجاب نمی شود دلیلش این است که خواسته حقیقی را نمی دانیم، یا کمتر یا بیشتر از حد خودمان می باشد، خدا گوش نمی کند، یک موقع ظرفیت بی پولی را نداری، یک موقع ظرفیت پول داری را نداری، دعا کنید همان اندازه ظرفیت تان به شما برسد.
7- همه انسانها بدیها و ضررها را از خودشان دور می کنند، مهم اندازه اش است. چقدر قهرهایی که اتفاق افتاده ولی بی جاست. مثلاً از دست فردی ناراحت شده ولی حدش را نمی داند، روزمره چقدر درگیر این موضوعات هستیم، این امر باعث بیشتر شدن اختلافات و جدل بین افراد، به خصوص خانواده ها می شود.
8- اگر کسی حد وحدود خودش را در این دو مورد پیدا کند، آدم کامل است، این انسان به معنای واقعی کلمه است. خودش زنده حقیقی است، نه جسمانی. نمونه بارز کسانی که حد خودشان را پیدا کردند، شهدا هستند، افرادی مانند شیخ بهایی هستتد. با اینکه هنوز حدود چهارصد سال از ساختن مسجد گوهرشاد و بناهای اصفهان می گذرد ولی هنوز با این همه مراجعات در روز ایستاده است، این تفاوت زندگی آدم هاست.
9- آن قدرتی که خدا درون ما قرار داده تا اندازه این دو تا حفظ شود، حیاست. اگر ما در این دو مورد متعادل رفتار نمی کنیم، مشکل از ضعف حیاست.
10- قبلاً که وسایل زندگی ساده بود، دور هم جمع می شدند، حالا که وسایل شیک شده است، دیر به دیر سراغ هم می روند. عکس خوارکی هایتان را در این گروههای اجتماعی نگذارید، از گناهان کبیره است، که زمین می زند؛ حتی می گویند غذایت را حتی بیرون نخور، چرا که اگر یک فقیری ببیند، دلش بلرزد، بیچاره می کند. یک دفعه می بینی بچه اش مریض شد، و هر چه دنبالش می رود به جایی نمی رسد.
11- پیامبر(ص)میفرمایند جلوی درب وپنجره خانه پرده بزن تاهم کسی داخل خانه ات را نبیند و هم اینکه نکند بخاطر وسایل منزلت دل کسی بلرزد.
12- اندازه را باید نگه داشت، اندازه را حیاء نگه می دارد. اصل این است که در خواستن حد را نگه داری. می خواهی خانه دار بشوی خوب است ولی چرایش مهم، فکر کردی می توانی برخلاف آنچه که خدا برای تو رقم زده حرکت کنی.
13- امشب بنشین با خودت حساب و کتاب کن ببین چقدر نیاز داری، یک حدی را برای خودت تعریف کن و بگو بیشتر از آن نمی خواهم، شهوت که فقط جنسی نیست خواستن زیاد هم است. انسان هر چه داشته باشد بیشتر میخواهد، این سراشیبی ته ندارد تا ساقط شوی یعنی از انسانیت بیفتد، از جایگاهی که خدا برای او رقم زده می افتد و دیگر برایش معنی ندارد.
14- چند نفر توی این جماعت، برادر و خواهرش در گرفتاری هستند ولی خودشان با وسایلشان پز می دهند، رقابت می کند، تاکجا، تا اینکه خدا بزند، مریضی بچه، بدهکاری که تمامی ندارد. چه موقع کار به اینجا می رسد، وقتی که حیاء نباشد.
15- خدا با انسان راه می آید، تا آخرش میگوید حیاء کن، چرا این کارها را انجام میدهی. مگر چند نفر را توی این هیات ها می آورند تا بنشینی پای حرف خدا، این یعنی این که روی تو حساب باز کردند، پس عبرت بگیریم، استفاده کنیم، اینجا آمدی فقط از اول تا آخرش استفاده کن، اگر گوش نکنی پرتت می کنند، می زنند. در طول سال این چند شب را از دست ندهیم.
16- امام باقر(ع):
ان کنت لاممن فی السماء تخاف و لاممن فی الارض تستحی تعد نفسک فی البهائم
اگر از خدایی که در آسمان است نمی ترسی، و از کسانی که روی زمین است، حیا نمی کنی، خودت را جزء چهارپایان حساب کن.
17- تو اجازه نداری به دیگران بی حیایی کنی، سخت ترین امتحان قبل از ظهور برخورد با اولیاء الهی است. به ظاهر دیگران کاری نداشته باش.

18- هر کلیپی را نگاه نکن، فریب شیطان است،مخصوصاً جوانترها بیشتر در خطر هستند، حیاء از اینجا معلوم می شود آیا همه را نگاه می کنی، یکی از شیوه های رسانه ای صهینویست ها این است که اول ورزشکاران و بعدهنرمندان را در سطح جامعه مطرح می کنند، این سیستم رسانه ای صهینویست است.اگر دنبال اینها راه بیفتی بدبخت میشوی، پس حیای تو کجا رفته است.
19- الان نذری فراوان شده، آیا تو باید همه را بخوری، الان فرد رباخوار هم نذری می دهد، وقتی حیاء سر راهش نباشد، متوجه نمی شود. طبق آمار رسمی خودشان 40 درصد مرغ های تو بازار بر اثر شوک قبل از سر بریدن می میرند که خوردنش حرام است، آیا تو تشخیص می دهی. تنها چیزی که جلویش را می گیرد حیاء است اگر نیست برو زندگی ات را تغییر بده. آیا چیزی از حقایق را می بینی یا می شنوی، تا کی، تا کجا، اندازه را باید حیاء مشخص کند.
20- به دلت نگاه کن، به شیوه اهل بیت نگاه کن، چقدر از عمر امام حسین(ع) دنبال خانه و مرکب بوده، تاریخ نخواندی، شما باید هر روز مطالعه داشته باشید، وگرنه از دین عقب هستی، انسان باید حتماً استاد داشته باشد، نمی تواند خودش راه بیفتد بگوید خودم می فهمم. حتی شده یک گروه پیدا کن که حرف حساب بزنند، ما این بها را ندهیم اگر سخت زندگی کردیم، دین مان را هم بدهیم، اخلاق مان را هم بدهیم، گرفتار زن وبچه خودمان نشویم. با مطالعه می شود جلوی آن را گرفت. با استاد می شود جلوی آن را گرفت. همه نیاز دارند، هر چه با تجربه تر باشی بیشتر در خطر هستی.
21- غیرممکن است کسی دعا کند مستجاب نشود ببین مشکل کجاست. وگرنه خدا آماده کرده منتظر تا تو بخواهی و بدهد. ببین دنبال چه هستی، نکند اشتباه گرفتی. چقدر با امام زمانت ارتباط داری، نه ظاهری، بلکه قلبی، اصلاً سلام می کنی، هدیه می دهی به حضرت، شده یک گل ببری توی امام زاده ها به نیت هدیه به امام(ع)، اگر توی این فضاها نیستی ارتباط قطع شده است چون فریب خورده است.
22- امام حسین(ع) کشته شد به خاطر اینکه مردم فریب خورده بودند. مردم کوفه شش ماه طول کشید تا از این رو به آن رو شدند همان کسانی که نامه نوشتند، حضرت را کشتند، لشگر شام کمتر تاثیر داشتند، تازه آنها امام(ع) را هم دیده بودند. اما سر امام(ع) را هم بریدند به خاطر دو کیلو گندم، چرا چون فریب خوردند، به زبان امروز ازش آگاهی گرفته بودند. انداختند توی سرپایینی دنیا.
23- تو باید حدت را پیدا کنی، قوای درونی شهوت و غضب حدی دارد، روی کاغذ بنویس، چون شیطان از راه ذهن وارد می شود و از یادت می برد. باید بنویسی که از این دنیا چه می خواهی. اگر در حد تو نباشد هر چه دنبالش هم بروی به آن نمی رسی. هر کسی حساب و کتاب کند بنویسد اگر این کار را کردی زندگی ات سبک پیدا می کند حرف رویت اثر می گذارد، دیگر کسی از شما سوءاستفاده نمی کند. کاربرد حیاء خیلی مهم است به شرطی که حواسمان به آن باشد. حیاء اندازه خواستن و اندازه منع کردن را مشخص می کند.
24- مواظب باش امام زمان(ع) سراغ تو هم می آید، پیغام می فرستد، فرستاده ای را می فرستد، نکند نه بگویی، توی این چند روز در زمان امام حسین(ع) متعدد از این آدمها پیدا شدند، تو از اینها نباشی، شاید هم باشیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group