خلاصه سخنرانی شب دوازدهم محرم مورخ 95/07/22

-1دنیا را باید از آن استفاده کرد، اما اگر بجای استفاده کردن، دوست داشته باشید، از تو سوءاستفاده می‌کند، فرقی هم نمی‌کند کم باشد یا زیاد، اصل بر این است که دنیا را بشناسید و از آن استفاده کنید، استفاده معنوی، یعنی آخرت را اول ببینید، دنیا را دوم، البته در ابتدا برای کارهای مهم و اساسی می‌شود، اما بعد از مدتی که عادت کند، کم‌کم‌ کارهای کوچکش نیز همین طوری می‌شود.

-2آدم وقتی راه بندگی را شروع می‌کند، در ابتدا نمی‌تواند تمام کارهایش را براساس معنویت و آخرت تنظیم کند، ولی وقتی تمرین کند، کم‌کم کارهای معمولی هم به خاطر خدا، معنویت، و باقی ماندن انجام می‌گیرد. می‌تواند کارهایی کند که باقی بماند، اکثر کارهایی که ما انجام می‌دهیم، همین کارهای معمولی، آنهایی که سالم و درست است، برای همین الان اثر دارد، و چند روز بعد اثرش تمام می‌شود‌.

-3اما مؤمن جوری زندگی می‌کند که از تک‌تک این‌ها استفاده کند و یک زندگی پایدار و همیشگی بسازد، الان گاهی اوقات در حالات معنوی، مثل زیارتگاه‌های ائمه به ما نشان می‌دهند، که انگار یک زندگی به غیر از این زندگی، هم جاری است، خیلی خوب، اینقدر آزار و اذیت و مشقت ندارد، کسی که می‌خواهد این زندگی را تبدیل به آن زندگی کند، راهش این است که ابتدا کارهای مهم را برای خدا، معنویت و یک زندگی دائمی انجام دهد، بعد از مدتی کارهای کوچک را به این صورت انجام دهد.

-4آدم وقتی می‌خواهد کار درستی را انجام دهد، می‌تواند همان موقع نیت کند، آن نیت است که اثر این کار را باقی می‌گذارد، و اگر نیت نکنید، اثرش همان موقع است بعد هم از بین می‌‌رود، مهم این است که آخرت را جلوتر از دنیا ببینید، یک زندگی همیشگی و دائمی را اول ببینید، بعد این زندگی دنیا را، می‌خواهی با کسی رفیق شوید، اگر نیت درست کنید، یک رفاقتی می‌شود از برادری بالاتر، آدابش هم در دین ما موجود است.

-5می‌خواهید وسیله بخرید، ببین بیشتر با آن کار خیر و ماندگار انجام می‌دهید، یا فقط از آن استفاده معمولی می‌کنید، اگر با آن وسیله به کسی خدمتی کردی، کار کسی را انجام دادی، آن هم برای خدا، نه اینکه پول بگیری، این وسیله خیر و برکت دارد، این کار خیری که انجام دادی، توسط خدا ثبت شده و ماندگار می‌شود، ‌اگر این جوری است، نگهدارش، حتی بهترش هم کن، عیبی ندارد، وگرنه این دنیای شماست که در حال فریب دادن شماست.

-6کسی که مؤمن حقیقی است، آخرت را اول می‌بیند، دنیا را دوم، اگر این طوری نیستیم، دنیا فریب‌مان داده، وگرنه لوازم خانه را باید داشت، بلکه خوبش هم داشت، البته جنس ایرانی، شما وقتی جنس خارجی می‌خری، یک کارگر ایرانی را بیکار می‌‌کنید، ما داریم خودمان ریشه خودمان را می‌زنیم، آن موقع یکی دیگر هم ریشه شما را می‌زند، یک دفعه می‌بینی از کار بیکار شدی، درآمدت کم شد، وگرنه کسی که درست زندگی کند، خدا روزیش را که کم نمی‌کند، زیاد هم می‌کند.

-7داشتن یک زندگی خوب، نه تنها بد نیست، بلکه لازم هم است، جزء خوشبختی‌های آدم اینکه خانه بزرگ و خوب داشته باشد، وسیله نقلیه خوب داشته باشد، همسر خوب داشته باشد، همسایه خوب داشته باشد، این روایت معروفی است که از پیامبر(ص) و بقیه ائمه نیز نقل شده است، این چهارتا جزء خوشبختی‌هاست، فقط باید درست انتخاب کنید، همسر خوب، به قیافه نیست، محله خوب، به همسایه‌هایی است که آنجا زندگی می‌کنند، اگر اشتباه کنید، دنیا وارد شده و شما را فریب می‌دهد، در هنگام ازدواج باید تحقیق کنید، به طور واقعی، اگر آخرش هم خواستید استخاره کنید، همسر خوب، جزء خوشبختی است، ولی باید تحقیق کنید، بعد از این که انتخاب کردید، باید پای یکدیگر بایستید، و اگر یک اختلاف هم بوجود آمد، سرحرفت بایست، چون قبلاً تحقیق کردید، مطمئن هستید که انتخاب‌تان درست است.

-8حواس‌مان باید به دنیا باشد، از راه‌های مختلف وارد می‌‌شود، در تصمیمات مهم اول ببینیم، ماندگار است، به درد دین‌مان، آخرت‌مان، اخلاق‌مان می‌خورد، بعد انجام دهید، وگرنه، تصمیم‌مان را عوض کنیم، نگویید، بگذار حالا امروز بگذرد، این غلط است، در اسلام، باید برای یک سال خانه‌ات خرید کنید، چیزهایی که قابل خریدن، فکر کنیم هم به صرفه است هم خیلی منافع زیادی دارد، با برکت هم است، این به آدم اطمینان خاطر می‌دهد، به آدم برنامه‌‌ریزی یاد می‌دهد، اگر این جور نباشید، همیشه ذهنت درگیر است، دنیا سرکارت گذاشته، عمرت تمام می‌شود، در تصمیمات مهم، آخرت را جلو بیاندازد.

-9هدف دنیا این است که انسان را بدبخت می‌کند، آخر کار را خراب می‌کند، بالا و پایین توی زندگی زیاد، آخرش مهم است، خیلی آدم‌ها، بد زندگی کردند، ولی به دلایلی آخرش خوب شد، خیلی آدم‌ها هم خوب زندگی کردند، ولی آخرش خراب شد، آخرش مهم است که آدم چطور وارد آن زندگی همیشگی می‌شود، یکی از کارهای دنیا این است که آدم را مشغول کارهای ریز و درشت می‌کند، تا این که آدم بدبخت و شقاوت‌مند کند، این همه مسائل تاریخی، مخصوصا مسائلی که مربوط به محرم و روضه امام حسین(علیه السلام)، نمونه‌هایی است که آدم همیشه جلوی چشمم باشد، و بداند، که ما هم غیر از آنها نیستیم، همان اتفاقات نیز الان می‌افتد.

-10امام علی(علیه‌السلام) می‌فرمایند: خوشبخت‌ترین مردم در این دنیا کسی است که اگر می‌‌بیند چیزی برایش ضرر دارد، از آن بگذرد، آن را کنار بگذارد. این که همه می‌گویند، ما هم می‌گوییم، همه می‌خورند، ما هم می‌خوریم، این چیزها برای حال انسانیتت، دینت و اخلاقیتت ضرر دارد. بالاخره خبر ضرر این خوراکی‌ها به گوش همه رسیده است، خیلی خوب نخوریم، خیلی ساده است. وقتی می‌دانید این خوراکی(چای، مرغ و...) مضرر است، بگذارید کنار، اکثر این خوراکی‌ها برای خانم‌ها مضرتر است، هیچ رغبتی به مادرشدن ندارند، این به خاطر همین خوراکی‌هاست، اول این‌ها را می‌خورند، بعد تبلیغات روی ذهن‌شان اثر می‌گذارد، و جسم و اعصاب‌شان نیز دیگر نمی‌کشد، وقتی این همه مضر، پس چرا باید بخوریم؟ عمر بیشتر از این حرف‌ها می‌ارزد، بگذار به چیزهای مهم‌تر برسید، به چیزهایی برسید که زندگی‌ات را برای همیشه تأمین و تضمین کند.

-11ادامه فرمایش حضرت علی(علیه‌السلام)، بدبخت هم کسی است که هر کاری می‌کند، می‌گوید چون دلم خواست، خوشم آمد، الان علم و آگاهی زیاد شده، باید در مورد هر چیزی اطلاعات کسب کنید، تصمیم درست بگیریم، خوردن، پوشیدن، رفاقت، هر کاری، نمی‌شود به شیوه صدسال پیش زندگی کرد، آدم همه‌اش ضرر می‌کند، هم مادی، هم معنوی، خصوصاً معنوی، بعد بدبخت می‌شود، ‌چرا آدم باید خودش را بدبخت کند، قبل از هر کاری، یک کم بپرس، جستجو کن.

-12چیزی که می‌دانید ضرر دارد، نمی‌گذارید کنار، فقط براساس اینکه چون دلم خواسته، باید بروید تحقیق کنید، ببینید بدرد می‌خورد یا نه، مثل این خوراکی‌ها، آیا می‌گویند چه چیزهایی داخل آن است، نمی‌گویند، لبنیاتی که استفاده می‌کنیم، عیناً صد نوع ماده شیمیایی در لبنیات بکار گرفته می‌شود،که برای بدن مضر است، مصرف دارویی ما تقریباً ده برابر کشورهایی با دو برابر جمعیت ماست، در کشورهای خارجی، مردم به شرطی دکتر می‌روند که دارو گیاهی باشد، در تمام کشورهای اروپا نوشابه ممنوع است، اما اینجا آب هم گازدار می‌دهند،آب معدنی که با اشعه تصفیه می‌کنند، سرطان‌زاست. وقتی می‌‌بینید مضر است، نباید بخورید.

-13روغن نباتی چون اشباع شده است، بدن نمی‌تواند این روغن را خرد کند، مواد مفیدش را بردارد و مازادش را دفع کند، هیچ کاری نمی‌تواند کند، روغن مایع هم، اکثرش، پارافین مایع است، که در مغازه مواد شیمیایی به عنوان پارافین خوراکی می‌فروشند، که در روغن، موارد آرایشی و مواد بهداشتی چرب بکار می‌رود، تمام تحقیقات پزشکی رده یک دنیا می‌گوید روغن پالم، قابل خوردن نیست، حتی حیوانات از این گیاه پالم بدشان می‌آید به خاطر بوی متعفنی که دارد، حالا نصف شده روغن پالم، نصف روغن پارافین، روغن‌های مایع، خیلی مضرات زیادی دارد، مهم‌ترین آن این است که نازایی ایجاد می‌کند، هم مرد، هم زن، اما خزنده، نه این که عقیم کند، بلکه میل به بچه‌دار شدن را از بین می‌برد، اگر بچه‌ای هم بدنیا بیاید، بیش‌فعال می‌شود.

-14دوم افسردگی، بیشتر افسردگی در ایران به خاطر روغن مایع است. روغن سرخ کردنی، بجای افسردگی، بیش‌فعالی ایجاد می‌کند، این‌ها بیشتر شرکت‌های صهیونیستی هستند، افسردگی، بیش‌فعالی بچه، خشک شدن مفاصل و ... این‌ها همه در اثر این روغن‌هاست، بدن این روغن را، نه اصلاً می‌تواند جذب کند، و نه می‌تواند دفع کند، پس یکجا جمع می‌شود که کبدچرب درست می‌‌شود. باید مطالعه کنیم، وگرنه آدم با همین چیزهای کوچک بدبخت می‌شود.

-15پیامبران و اولیاءراستین آمدند، که بگویند در این دنیا یک مسیر باریکی وجود دارد که از این طریق بروید، اذیت نمی‌شوید، می‌توانید در این دنیا زندگی کنید، چون بالاخره توی این دنیا آمده‌ای، دیگر نمی‌توانید برگردید، مسیر یک طرفه است، در ضمن بعد از این هم زندگی خوبی پیدا می‌کنید، خواستید گوش کنید، نخواستید هم ما زور نمی‌کنیم.

‌-16در مورد مسائل فکری نیز همین طور است، دنبال هرکسی نباید راه بیافتید، قرآن و اهل بیت باید باهم باشد، آن کسی که فقط قرآن می‌گوید حق نیست، آن کسی که فقط روایت می‌گوید حق نیست، آن کسی که منکر اهل بیت به هر شکلی است، حق نیست، اگر کسی کوچک‌ترین بی احترامی حتی به این امامزاده‌ها کند، یا برای انبیاء هر جوری جوک بسازد، این آدم بر حق نیست، این‌ها لشگریان شیطان هستند که از هر طریقی وارد می‌شوند، مطلقاً با این‌ها نباید ارتباط داشته باشید، این‌ها را نمی‌شود هدایت کنید، وگرنه آتش آنها تو را هم می‌گیرد، آدم بخاطر این‌ چیزها بدبخت می‌شود. بهترین راه و روشن‌ترین راه را به ما نشان دادند، باید قدر بدانیم، بی‌خطرناک‌ترین راه را به ما نشان دادند، الکی دنبال هرکسی راه نیافتیم.

 -17باید حواس‌مان جمع باشد، وگرنه عمر از دست‌مان می‌رود، شیطان کارش همین است، به یک چیز مشغولت کند، تا این چند روز هم بگذرد، یک دفعه می‌بینید بهترین زمان عمرتان گذشت، هیچی هم در مقابلش بدست نیاوردیم، خودمان را با دست خودمان، بدبخت نکنیم، این چیزهایی است که دست خودمان است، می‌توانیم جلویش را بگیریم، به دیگران مربوط نمی‌شود.

-18امام صادق(علیه‌السلام) فرمودند: اگر خواستی ببینی چه کسی خوشبخت، چه کسی بدبخت، ببین کار خوب را برای چه کسی انجام می‌دهد. به چه کسی احترام می‌گذارد، برای گردن کلفت‌ها، پولدارها، یا پدر و مادرش، آن کسی که حق گردنش دارد، ببین به چه کسی خوبی می‌کند، آدم سعادتمند، به اهلش خوبی می‌کند، نه به هر کسی، مخصوصاً اگر طرف دشمن باشد در لباس دوست، نباید خوبی کرد، خوبی به کسی کن که اهل خوبی باشد، اگر می‌خواهی کمک کنی، اول پدر و مادرت، شاید به کمک تو نیاز داشته باشند، کار خوب را باید برای اهلش انجام دهید، این نشانه سعادت است وگرنه آدم بدبختی است، ببین کار خوب را برای چه کسی انجام می‌دهد، چون رئیسم، چون کارم پیشش گیر است، به او احترام می‌گذاریم، بدبخت هستیم.

-19همه حرف این است که دنیا فریب‌مان ندهد، دنیا نامرد است، الان نامردتر هم شده است، دلیلش این است که دست کسانی افتاده که واقعاً به هیچ چیز اعتقاد ندارند، ما توی این دنیا نمی‌توانیم پیش برویم، باید مراقب باشیم، از دنیا کم، اما درست، کم، اما سالم، استفاده کنیم، تحقیق شده، حتماً با مشورت، حتماً با نظر بزرگتر، یک نفر باشد که از آن بپرسیم، آدم به نصیحت نیاز دارد، نگویید ما کاملیم، هیچ کس کامل نیست، خودت را بدبخت می‌کنی، برس به ایمانت، برس به دلت، برس به اخلاقت، وقت بگذار، چهار تا کتاب خوب بخوان، ما نیاز داریم که بتوانیم از این زندگی عبور کنیم، تا به یک زندگی درست و حسابی برسیم.

20-این زندگی خیلی زحمت دارد، نگه داشتن ناموس، نگه داشتن دین، نگه داشتن عفاف، نگه داشتن حجاب، سخت است نباید از دستش بدهیم، داشتن اصل و نسب، خیلی مهم است، قیمتی است، باید قدر بدانیم، یک موقع این‌ها را با خوراک و پوشیدن اشتباه، از دست ندهیم، شیعه بودن خیلی قیمت دارد، دنیا از چیزهای الکی وارد نشود، این‌ها را از دست‌مان بگیرد، اصل این‌هاست.

 -21شما این مسیر را بیایید، دنیا دنبال شما راه می‌افتد، هر چقدر پول بخواهی، ما توی هیأت این چیزها را یاد گرفتیم، نه جای دیگر، همه اولیاءخدا این طوری زندگی می‌کنند، پول می‌آید دنبال‌شان، چون وظیفه‌شان را انجام می‌دهند، چون فریب دنیا را نمی‌خورند، کم کم شیوه زندگی‌مان را درست کنیم، اگر درست است، تقویتش کنیم، قدردانش باشیم، مراقبش باشیم، دشمن دارد.

 -22وقتی صدقه می‌دهید، یاد حسودها باش، یک عده فقط چشم می‌زنند، الان خیلی از بیماری‌ها، دردسرها، گرفتاری‌ها، قرض‌ها، دعوای بین زن و شوهر، به خاطر چشم‌زدن است، این آیه قرآن است، وقتی صدقه ‌می‌دهید، باید ذکر کنید، جلوی حسادت این‌ها را بگیر، جلوی چشم‌زدن را بگیر. نیت لازم است، تا اثر کند، وگرنه اثر نمی‌کند، یا این که خیلی کم اثر می‌کند.‌ با هرکسی رفیق نشوید، با هرکسی ارتباط برقرار نکنید، به هر کسی اعتماد نکنید.

 -23باید مراقب باشیم، ارتباط کمتر اما با آدم سالم‌تر، خوراک کمتر، اما سالم‌تر، بگردید، پیدا می‌شود، نگویید پیدا نمی‌شود، لباس سالم‌تر، هر لباسی را نخرید، هرچیزی، از خوراک و سخنرانی گرفته تا هر چیز دیگری، باید مراقب باشیم، وسط میدان جنگیم، هر کسی از هر سمتی، هرجوری که بلد، می‌زند، تا این شیعه را از خط خارج کنند، مداحی می‌خواهید گوش کنید، ساده باشد، هر فیلمی را نبینیم، می‌آید، می‌زند، می‌برد، خیلی آدم‌ها قبلاً توی هیأت بودند، ولی الان نیستند، برای‌شان مهم نیست، عقیده‌شان عوض شده است، دنبال چیز دیگری هستند، خیلی گنج گرانبهایی در اختیار ما گذاشته‌اند، سفت از آن مراقبت کنیم، به بچه‌هایمان منتقل کنیم، با آرامش، کم، ولی مداوم، آهسته و پیوسته برو، هیأت هفتگی حتماً برو، نگویید کار دارم، این کلک دنیاست، وگرنه از چنگت در می‌‌آورند.

24- تمام حرف آیه 38 سوره توبه همین بود، که به دنیا نچسب، اگر چسبیدی، دنیا فریبت داده، وگرنه دنیا که جای چسبیدن نیست، دنبال دنیا نرو، تا دنبالت بیاید، آن موقع هرچی بخواهید، به شما می‌دهد، رو بهش نده، نگذار سواری بگیره، باید از همه چیزش استفاده کنیم.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group