خلاصه سخنرانی شب پنجم محرم 95/07/15

1- آیه 38 سوره مبارکه توبه:«یَأیُّهَا الَّذینَ ءَامَنُوا مَا لَکُم إذَا قِیلَ لَکُمُ انفِرُوا فِی سَبیل اللَّهِ اثَّا قَلتُم إلَی الأرض أرَضِیتُم بالحَیَوهِ الدُّنیَا مِنَ الأخِرَهِ فَمَا مَتَعُ الحَیَوهِ الدُّنیَا فِی الأخِرَهِ إلَّا قَلِیلٌ»، ترجمه:«ای اهل ایمان، شما را چه عذر و بهانه‌ای است هنگامی که به شما می‌گویند: برای نبرد در راه خدا با شتاب بیرون روید، به سستی و کاهلی می‌گرایید، آیا به زندگی دنیا به جای آخرت دل‌خوش شده‌اید؟ کالای زندگی دنیا در برابر آخرت جز کالایی اندک نیست.» این چند شب در خصوص این آیه صحبت می‌کنیم.

2- مؤمنین به جهش و جداشدن از این دنیا امر شدند، که این معنای حقیقی جهاد است، جهاد شکل‌های مختلفی دارد، از جمله نوع جهاد، جهاد فی سبیل الله است که مقابله با دشمن است و انواع دیگر جهاد، جهاد با نفس، با مال، با توجه به پیچیدگی‌های دنیای امروز، جهاد نیز انواع و پیچیدگی‌های زیادی پیدا کرده است. در این آیه مانع اصلی از رفتن به جهاد را بیان می‌کند. ای اهل ایمان، وقتی به شما می‌گویند بلند شوید، و به دین خدا کمک کنید، چرا این کار را نمی‌کنید، چون به زندگی این دنیا راضی شدید، و در مقابل می‌فرماید زندگی دنیا در مقابل آخرت کم است و شما اشتباه می‌کنید.

3- در آیات بعدی، به موضوع چسبیدن به این دنیا اشاره می‌کند، همچنین به داستان غار ثور اشاره دارد که پیامبر اکرم(ص) در هنگام هجرت به آنجا پناه برد، در چندین روایت آمده که ابوبکر همراه ایشان بوده، اهل سنت نیز خوشحال از این که تنها فردی که همراه پیامبر(ص) بوده خلیفه اول آنهاست، ولی در این آیه این شخص مردود اعلام شده، و بهتر این که این موضوع را اصلاً عنوان نکنند، در روایات دیگری آمده که فرد دیگری بوده احتمالاً راه بلد بوده که مشرک بوده، در هر صورت پیامبر(ص) وقتی تنها بود، خدا کمکش کرد، این که می‌گوییم به دین خدا کمک کنید، خدا به شما نیاز ندارد، این شما هستید که به این یاری کردن نیاز دارید، وگرنه خدا به تنهایی دین خود را به پیروزی می‌رساند، نیازی هم به شما ندارد، در آیات بعدی نیز در مورد جهاد و نچسبیدن به دنیا و اذن و اجازه صحبت می‌کند. ولی مدنظر ما همان آیه 38 سوره مبارکه توبه می‌باشد.

4- حب دنیا انسان را از راه رسیدن به خدا باز می‌دارد، ما که مدعی هستیم، هیأتی هستیم، شیعه هستیم، باید جوری زندگی کنیم، که به دنیا وابسته نشویم، بلکه از آن استفاده کنیم، منظور از این دنیا، همین جهانی است که در آن قرار داریم، باید جوری از آن استفاده کنیم، که وابسته نشویم، وسایل و امکانات خوب است، اما نباید معتاد آن شوید، اسیر آن شوید، وگرنه ضرباتی به می‌زند که تقریباً هیچ جوری نمی‌‌شود آن را جبران کرد، مانند ضربات اخلاقی، می‌توانید به دادگاه‌های خانواده مراجعه کنید، که چه مسائل اخلاقی خیلی زیادی وجود دارد.

5- لباس‌هایی که به خاطر جنس، به خاطر فحشا بودنش قابل فروش در خیابان نیست، از طریق اینترنت می‌فروشند، شاید چندتا لباس معمولی هم داشته باشند، اما غیرمعمولی هم دارند. الان وضع پوشش در جامعه و خانواده فوق‌العاده افتضاح است، شما داخل خانه نمی‌توانید با بدترین لباس باشید، فقط شوهر شما به شما محرم است، وگرنه که پدر، مادر، فرزند که به شما کامل محرم نیستند، حیا پایین آمده، چون اینقدر در شبکه‌های اجتماعی از این مسائل پر شده که برای همه عادی شده است.

6- تا قبل از دهه 70 این نوع لباس‌ها در کشور نبود، ولی آمدند از روی فیلم‌ فارسی‌های مستهجن زمان شاه، لباس‌های آنها را برای ترویج فحشا وارد بازار کردند. در این دهه تهاجم فرهنگی شروع شد، و این نوع لباس‌ها وارد کشور شد، تی‌شرت و آستین کوتاه اصلاً نبود، خانم‌ها خودشان لباس‌های روزمره‌شان را درست می‌کردند، لباس‌ها پوشیده بود، چه مردها و چه زن‌ها، هیچ زنی حتی جلوی شوهرش با شلوار نمی‌گشت، حیا داشت، الان به این حرف‌ها می‌خندند، مسخره می‌کنند، با این نوع لباس، پسر شما تحریک می‌شود، بعد از آن فساد اخلاقی عادی می‌شود، البته در کنار لباس، موسیقی هم آوردند، شراب را به طور زیرزمینی تولید کردند، و از همه مهم‌تر ربا را آوردند، اول با بهانه خرید خانه و ماشین بود بعد وارد کاسبی‌ها شد، بعد برای پرداخت بدهکاری‌ها شد و در آخر همه را به ربا آلوده کردند.

7- بعد از این که اینترنت و شبکه‌های اجتماعی آمد، دیگر این مسائل عادی شده است، طرف می‌خواهد ذکر خدا را در گروه بگذارد، در کنار تصویر یک دختر می‌گذارد. کسانی که این پیام‌ها را درست می‌کنند، شیطان‌های انسی هستند، دیگر شیطان که آنها را فریب نمی‌دهد، بلکه خودشان دیگران را فریب می‌دهند. مردها و زن‌هایی که افکار پلید دارند، چقدر داخل اینترنت هستند، نتیجه این که حیا کم می‌شود، چقدر پدر و مادرها با فرزندان خود مشکل دارند، افتادند توی رفقای ناجور، اعتیاد و ...، باید پول حلال به او بدهی، شما که مادرش هستید، باید درست لباس بپوشید، شما که با بچه، می‌نشینید، فیلم می‌بینید، چه ماهواره باشد، چه حتی سریال‌های تلویزیونی، حتی سریال یوسف پیامبر(ص)، تا این حد، وای به اینکه ماهواره باشد، وقتی با زن و بچه ماهواره نگاه می‌کنید، دیگر بچه و زنت حفظ نمی‌شوند. شما فقط برای یک نفر می‌توانید کامل آرایش کنید، آن هم فقط شوهرت، گرچه الان مردها هم آرایش می‌کنند.    ‌

8- اول که آدم شیطان نمی‌شود، اول می‌گوید این حرام را بخور، این کار را بکن، آخر خودش شیطان می‌شود، و دیگران را نیز منحرف می‌کند، فریب می‌دهد، دیگران را اسیر می‌کند، زندگی در آخرالزمان سخت‌تر از همیشه است، نمی‌شود آدم ادعا کند، بعداً هر کاری که دلش خواست، انجام دهد، وقتی یک زن، پوشش را رعایت نمی‌کند، ‌مگر چقدر لذت می‌برد، ولی وقتی که رعایت می‌کند، چندین نفر را تربیت می‌کند، کار خاصی نکرده است، فقط عفتش را رعایت کرده است، جلوی فرزندش بیشتر، حتی جلوی شوهرش، آن موقع آدم عزیز می‌شود، پیش خدا، مؤمنین، آدم این قدر ذلیل نمی‌شود. به چه کنم، چه کنم گرفتار نمی‌‌شود، خدا روزی شما و فرزندان‌تان را تضمین کرده است، ولی چرا ما به این روز افتادیم، چون دنیا ما را فریب داده، یکی را با لباس، یکی را با آرایش، یکی را با ماشین.

9- یکی اسیر مدرک، یکی اسیر مقام، یکی اسیر پست، اگر قرار بود از این کارها بکنند، ائمه این کارها را می‌کردند، آنها که خیلی بهتر بلد بودند. ما باید باور کنیم، زیاد شنیدیم، ولی باید باور کنیم، معاویه به خاطر این که خلیفه شود، چه کارهایی که نکرد، ولی امیرمؤمنان(علیه‌السلام) در حال چاه کندن بود که آمدند و گفتند بیا خلیف شو، فرمودند: بروید دنبال کار خودتان، من همان چاه می‌کنَم، ما باید این انسان را الگوی خودمان قرار دهیم، این دنیا برای درست زندگی کردن، درست رفتار کردن است، تا بتوانی به منفعت آن برسید.

10- در قرآن آمده(آیه 19 سوره مبارکه ذاریات):«و فی اموالهم حق للسائل و المحروم»(یعنی در اموال‌شان حقی برای سائل تهیدست و محروم از معیشت بود)، حال شما وقتی حقوق می‌گیرید، چقدر آن را کنار می‌گذارید، برای کمک به محرومین، ما کدام‌مان این کار را می‌کنیم. اگر پول دارید و به هیأت کمک نمی‌کنید، به خواهرت کمک نمی‌کنید، وضع شما خیلی خراب است، اهل بیت کمک می‌کنند تا ما حواس‌مان جمع باشد، ما چقدر به هیأت کمک می‌کنیم، ببین وجدانت بیدار است یا خواب؟ برای امام حسین(علیه‌السلام) چه کار کردید، برای مسائل دیگر همین طوری پول خرج می‌کند، ولی برای هیأت کمک نمی‌کند.

11- این قوانین برای همه است، نمی‌شود هر کاری بکنی، بعد بروید بهشت، خدا این قوانین را برهم نمی‌زند، حتی اگر پیغمبرش باشد. در ادعا کردن از همه جلوتر هستیم، ولی در عمل کردن، نه. وقتی اتفاقی برایت می‌افتد، شاید چندین میلیون نیز خرج کنی، ولی برای هیأت نه، چون شیطان نمی‌گذارد، که فکر کنی چرا این اتفاق افتاده است. چون هیأت نمی‌روی، حتی از جلوی مسجد رد نمی‌شوی.

12- امام حسین(علیه‌السلام) به پول من و تو نیاز ندارد، اما اگر اینجا ندهی، دنیا از تو می‌گیرد، گرفتارت می‌کند، یک جنسی را می‌خری، خراب از کار درمی‌آید، چرا، چون ما دور زدیم، فکر کردیم زرنگیم، نمی‌شود آدم به دنیا بچسبد، و بعد ادعا کند که من شیعه هستم، امام حسینی هستم، امام زمانی هستم، و حتی دعای فرج را هم بخواند، هیچ تأثیری ندارد.

13- امام زمان(علیه‌السلام) آدم پاک می‌خواهد، آدمی می‌خواهد که به وظایفش عمل کند، هیأت درست می‌شود که اینها را به آدم بگویند، تا از خواب بیدار شوی، تا کی می‌خواهی این کارها را کنی، چقدر قرآن می‌خوانی، نمازت چقدر طول می‌کشد، چقدر به فقیر کمک می‌کنید، اگر همان اندازه که به دنبال مسائل دنیایی هستید، به این چیزها نیز فکر می‌کنید، دنیا شما را فریب نداده است.

14- آیا هر روز قرآن را باتوجه می‌خوانید، نمازت را با توجه می‌خوانید، یک نامحرم با تو سلام و علیک می‌کند، چه عکس‌العملی نشان می‌دهید، وقتی که غیرت و حیا کم شد، احساس نیز بهم می‌ریزد، نامحرم، همیشه نامحرم است، حالا هرکسی می‌خواهد باشد، الان این‌طوری نیست. حرام خدا را که نمی‌شود حلال کرد.

15- اکثر هیأت‌ها، اگر همین فردا امام زمان(علیه‌السلام) ظهور کند، اصلاً نمی‌فهمند که بخواهند بروند و کمک کنند.

16- اینجا درمانگاه است، به شرطی که خودت مریض بدانی، اگر سالمی چرا آمدی اینجا، چه مریض جسمی، چه مریض اخلاقی. شما حسادت نداری، دروغ نمی‌گویی، غیبت نمی‌کنی، نگاهت آلوده نیست، زبانت آلوده نیست، خوشا به حالت، ولی اگر هست، پس مریضی، اینجا هم درمانگاه است، بگو آمده‌ام تو درمان کنی، من همین قدر توانستم، دیگر نمی‌توانم، تو درمان کن، همه چیز موجود است، ولی شما استفاده نمی‌کنی،صاحب‌خانه بی‌تقصیر، همه جور امکانات هم فراهم ‌می‌کند، برای این‌که شما بیای اینجا، خودت را عرضه کنی، اگر مشکلی هست، رفع کنید، اگر مشکلی نیست، الحمدالله، باید بهتر شوید.

17- شما وقتی ِمی‌آیید هیأت، بایر برای همسایه‌ات دعا کنید، اگر اشتباهی مرتکب شدند، برای‌شان توضیح دهید، اگر دروغ نمی‌گویید، مسئولیت پیدا می‌کنید، باید از امام حسین(علیه‌السلام) قدرت کلام بگیرید، قدرت نفوذ بگیرید، دیگران را بتوانی راهنمایی کنید.

18- قرآن خواندن باعث می‌شود که علمت زیاد شود، هر روز مطالعه کنید، این وقت‌‌هایی که هدر می‌دهید، بجایش مطالعه کنید، بیشتر خریدهای اشتباهی که می‌کنیم، به خاطر نداشتن اطلاعات است. ما مطالعه نمی‌کنیم، بعد عده‌ای بی‌دین می‌روند مطالعه می‌کنند و بر ما مسلط می‌شوند.

19- خدا کمک می‌کند تا ما کامل‌تر شویم، اگر کامل هستید، دیگران را کمک کن، حاجت ندارید، دیگران را دعا کن، حاجات خود را بنویسید، اولویت‌بندی کنید، یکسری از حاجات بلندمدت مانند عاقبت بخیری، یکسری کوتاه‌مدت مانند چیزی که الان باید برآورده شود، یکسری حاجات کلی هستند مانند حاجاتی که برای جهان پیرامون است. باید بنویسید، می‌خواهید بیایید دستگاه امام حسین(علیه‌السلام) باید با حساب و کتاب بیایید، حتماً با وضو بیایید، استغفار بگویید، تا اینکه اگر خراب است، آباد کنید، اگر آباد است، بهتر شوید، اگر بدون هیچ آمادگی، بدون هیچ برنامه‌ای و بدون هیچ هدفی بیایید، چیزی گیرتان نمی‌آید. افرادی هستند که یک شب توشه می‌گیرند هم برای خودشان و هم برای دیگران، بعضی‌ها مسئولیت دینی گرفتند، مسئولیت هدایت مردم را بعهده گرفتند، پرچم امربه معروف و نهی از منکر را بلند کرده‌اند، چرا ما این طور نباشیم، و درست رفتار نکنیم.

20- باید استفاده کنیم، این کارها را بعداً نیز می‌‌شود، انجام داد، بگذار اینجا امام حسین(علیه‌السلام) بجای تو تصمیم بگیرد، تو فقط خودت را آماده کن، امام(علیه‌السلام) ببیند تو آمده‌ای. امام حسین(علیه‌السلام) به شخصی گفت می‌آیی با ما باشی، گفت بدهکارم، نباید جلوی امام(علیه‌السلام) بگویی من بدهکارم، شخص دیگری گفت شمشیر واسب دارم، امام(علیه‌السلام) از تو پول نمی‌خواهد، خودت را می‌خواهد.

21- این کاروان امام حسین(علیه‌السلام) هر سال از اینجا رد می‌شود، امام حسین(علیه‌السلام) دوباره آمد، می‌گوید: اگر بدهکاری با من، بیا مثل من شو، باید دلت را درست کنی، اخلاقت را درست کنی، ایمانت را درست کنی، چند روز دیگر من شهید می‌شوم، و همه چیز تمام می‌شود، تا این کاروان رد می‌‌شود، بگیر، دستت را تا ببرد، دنیایت را تأمین می‌کند، نباید بترسی، امام حسین(علیه‌السلام) وقتی به زمین کربلا رسید، آنجا را خرید، امام(علیه‌السلام) که از کسی کمک نمی‌گیرد، بلکه می‌خواهد کمک کند‌.

22- چند تا هیأت داریم، چقدر خرج می‌شود، بارها محاسبه شده است، بزرگترین خرج مذهبی است، خوب حیف نیست، امام حسین(علیه‌السلام) می‌آید، می‌گوید بیا با من باش، از ماهم جدا شوی، سیل همه را می‌برد، می‌بینید، عالم را می‌‌برد، سیاستمدار را می‌برد، امام(علیه‌السلام) همه را صدا می‌کند، هیچ تفاوتی هم قائل نمی‌شود، ما نباید غافل باشیم، ما نباید به دنیا وصل شویم، یکی با موبایل، یکی با حرف زدن.

23- نماز، صدای کاروان، هر کس که همراه شد، نماز بعدی هم است، می‌آید، ما را صدا می‌‌کند، تا از دنیا جدا کند، دنیا آدم را سفت می‌چسبد، در قرآن آمده، انگار تا زانو در زمین فرو رفته، دیگر نمی‌تواند حرکت کند، سنگین، به زمین چسبیده، این کاروان‌هایی که تو را صدا می‌کند و از همه بالاتر، کاروان امام حسین(علیه‌السلام) می‌آید که با او همراه شوی.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group