خلاصه سخنرانی شب اول محرم 95/07/11

1- سال قمری با محرم آغاز می‌شود، آثار زیادی از لحاظ تکوینی و تشریعی دارد، ماه‌های قمری هر کدام خواصی دارند، که به طبیعت و انسان منتقل می‌کنند، دین اسلام، سال قمری را مبنای محاسبات خودش قرار داده است، عاشورا نیز در اولین ماه سال قرار گرفته است.

2- اینکه قبل از عاشورا عزاداری را شروع می‌کنیم، اینکه بگوییم آماده هستیم برای اینکه امام زمان(عج) دیگر تنها نماند، و اینکه ما مانند اهل کوفه نیستیم.

3- شب اول محرم را محاسبه‌ای کن، یکسال قمری گذشته، کارهای غلط و درست، را محاسبه کن، از اعمال آن یک نماز دو رکعتی که دعایش در مفاتیح است، و آثار بزرگی برای انسان بوجود می‌آورد.

4- در دعای روز اول محرم، اولین چیزی که از خدا طلب می‌کند، ما را از کید شیطان محفوظ دار، ما اولین چیزی که باید یاد بگیریم، کار بد نکنیم، فریب شیطان را نخوریم، بعد نماز شب بخوانیم، ولی الان ما هر دو کار درست و غلط را با هم جلو می‌بریم که این اشتباه است.

5- اول از خدا در برابر شیطان عصمت می‌خواهیم، بعد قدرت می‌خواهیم در برابر نفس، چون زورش زیاد است، راحت طلب است، قدرت معنوی زیادی می‌خواهد تا انسان با خودش در بیفتد.

6- در فراز بعدی از خدا می‌خواهد کمک کند روزگارم مشغول کارهایی باشد که برای تو حساب شود، مشغول اطاعت تو باشیم، اگر یک درخواست درست از خدا داشته باشیم، جهت گیری زندگی مان درست می‌شود.

7- در فرازی دیگر بیان می‌کند من هیچ چیزی ندارم، ولی تو همه چیز داری، تو برای من جبران کن، شب و روز در حال سجده کردن به تو هستند، خلایق مشغول اطاعت کردن خدا هستند، عبادت هم می‌کنند، که ما نمی‌بینیم.

8- خدایا مرا بهتر از چیزی که دیگران در مورد من فکر می‌کنند، قرار بده، ما را در مورد چیزهایی که دیگران نمی‌دانند، ببخش، یقه ما را بخاطر چیزهایی  که اینها می‌گویند نگیر.

9- مهم‌ترین فراز این دعا که همان آیه قرآن است اینکه خدایا بعد از اینکه ما را هدایت کردی، کاری کن که از هدایت خارج نشویم.

10- در آیه 38 سوره توبه آمده ای اهل ایمان چرا به زمین چسبیده‌اید، در مورد کسانی است که ایمان دارند ولی عمل ندارند، شما به زندگی دنیا راضی شده‌اید، که نمی‌توانید برای دین خدا کاری انجام دهید.

11- امروزه کسی که واقعاً خودش باشد کم پیدا می‌شود، معمولاً تحت تأثیر فیلم‌های تلویزیون، ماهواره، شبکه‌های اجتماعی و ... قرار می‌گیرند، اینها دیگر نمی‌توانند برای دین خدا کاری انجام دهند.

12- اگر وقتی که برای کارهای دیگر گذاشتیم، برای دین خدا می‌گذاشتیم، خیلی وضع فرق می‌کرد.

13- اگر به زمین چسبیده‌اید و هیچ حرکتی انجام نمی‌دهید، بخاطر این است که دنیا را دوست دارید، طبق روایات دنیا مانند ماری است که ظاهرش زیباست ولی داخلش پر از زهر و سم کشنده است که انسان را می‌کشد. انسان عاقل فریب این زیبایی را نمی‌خورد.

14- هیچ موقع این دنیا، آدم دنیاطلب را راضی نمی‌کند، چه مقامش، چه ثروتش و ... این راه تمام نشدنی است.

15- این آیه مربوط به آن دسته از منافقین است که ایمان دارند و لی در عمل کم می‌آورند.

16- انسان بالاخره باید با دنیا یک جوری تأمل داشته باشد، مثل گرسنگی، مریضی، تشنگی و ... آدم باید راه تعامل با اینها را یاد بگیرد، که راه درست کدام است، باید قبلش فکر کند که چه کار باید بکند، ما نمی‌توانیم جلوی حرکت دنیا را بگیریم، فقط می‌شود یاد گرفت با این دنیا چه کار کرد، روایاتی که برای اخلاق آمده برای این است، وقتی با مشکلی روبرو شدیم، بدانیم چطور برخورد کنیم. به نوع خوراک، نوع لباس به همه اینها باید فکر کنیم.

17- این که ما فقط اعمال پدرو مادرمان را بدون فکر تکرا کنیم، غلط است، باید کامل‌تر شویم، اگر درست است، آن را تقویت کنیم، اگر اشتباه است، آن را اصلاح کنیم.

18- ما در این دنیا قرار گرفته‌ایم، ناچاریم با آن ارتباط برقرار کنیم، باید بلد باشیم جان‌مان را حفظ کنیم، باید از امکانات اینجا استفاده کنیم، تا نجات پیدا کنیم، تا به زندگی و حیات اصلی برسیم، اولی دنیا و دیگری آخرت است.ولی اگر انسان اشتباه کند، می‌میرد، دلش می‌میرد. انسان بالاخره باید خانه بخرد، ماشین بخرد، باید از این نعمت‌ها استفاده کرد، اینها علم و آگاهی می‌خواهد، زمان به سرعت می‌گذرد و غیرقابل برگشت است.

19- دنیا جای گذر است و قرار نیست اینجا بمانیم، ما اگر این را بپذیریم، یک مبنای محکمی برای خودمان درست می‌شود. انسان مسافر خیلی راحت زندگی می‌کند، اگر انسان باشیم، اخلاق داشته باشیم، باقی می‌مانیم، آن حقیقت است که باقی می‌ماند. به جای این که به چیزهای فرعی و بیهوده بپردازیم، به چیزهای اصلی و با ارزش بپردازیم.

20- یک روایات داریم دنیا مثل آب دریاست، هرچه می‌خوری، حریص‌تر می‌شوی.

21- ما مثل مستأجر می‌مانیم، مثل مسافر می‌مانیم، یک جوری انتخاب کنیم، یک جوری زندگی کنیم که سنگین نشویم، به زمین نچسبیم. ما خیلی‌مان گرفتاریم، خیلی سنگین هستیم، باید بالاتر برویم، بهتر شویم، و بهتر مسیر در مسیر حرکت کنیم، ما روضه شرکت می‌کنیم که بهتر و این مسیر را با امیدوارتر حرکت کنیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group