پیرو نکات و آداب روزه داری، موارد دیگه یی رو عرض میکنم:

اول اینکه بنابر مبانی معرفتی ما، تمامی دستورات الهی و دین بصورت حقیقی و کامل در واقعه کربلا تجلی تمام و کمال پیدا کرد و امام حسین علیه السلام حقیقت بندگی رو با همه جوانبش، عینا به صحنه آوردند و با زبان ساده در حرف و عمل، بیان کردند، لذا در یکایک عبادات فردی و اجتماعی اگر از روی اخلاص و با صحت و دقت انجام بگیره، قطعا به کربلاء و امام حسیت خنم خواهد شد. همچنان که نماز اینگونه است، روزه هم به طور اعلا و واضحتر اینطور است.

اگر روزه دار به هر علت و بهانه ای بخاطر روزه داریف خصوصا در ماه مبارک رمضان به یاد امام حسین و قضایای کربلا و عاشورا افتاد، یکی از نشانه های حتمیه قبولی عبادت و روزه اوست.

اما نکته ای که عرض میکنم اینه که ما می بایست سعی کنیم با توسل حقیقی به امام حسین علیه السلام و یادآوری سختیهای سفر و جهاد و شهادتی که داشتند، به روزه و رمضانمون بوی حسینی بدیم و خودمون به استقبال قبول روزه مون بریم. همونطور که در شرح فرازی از دعای 44 صحیفه هم گفته شد، رمضان، ماه قیام است و کسی که بطور حقیقی- نه از روی عادت یا جوزدگی- متوسل به امام حسین علیه السلام میشه و برای مصائب بی نظیر و جانکاه ایشون اشک میریزه، روزه ش رو اقامه میکنه و به اندازه خودش به قیام کنندگان در راه خدا می پیونده.

پیش از پرداختن به ادامه شرح دعای 44 صحیفه، نکته مهم دیگه ای رو در خصوص اداب روزه و رمضان عرض میکنم:

یکی از مهمترین کارها در ماه مبارک رمضان که بر هر چیزی مقدمه، کمک به نیازمندانه، خصوصا نزدیکانی که حتی احتمال نیازمندیشون نمیره. ما باید در ازای گرسنگی خودمون گرسنه ای رو سیر کنیم و مایحتاجش رو تامین کنیم و اگر وسعمون نمیرسه به هر مقدار که ممکنه اما قطعا و حتما بیش از ماههای دیگه باشه.

سعی کنیم در ماه مبارک، هر روز این وظیفه مهم رو شخصا انجام بدیم و تلاشمون تامین غذا و مایحتاج اولیه افراد نیازمند باشه.

اگر اخلاص و صدق نیت داشته باشیم خدا افراد واجد شرایط رو نشونمون میده!

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group